Top Categories

Spotlight

today26 Ekim 2020

Haberler Haber Takip

Usta Analistten Önemli Yatırım Tavsiyesi: Bu 5 Altcoin Yakın Zamanda Yükselecek!

Kripto paralar konusunda uzman isimlerden biri olan Crypto Rand, altcoinler ile ilgili önemli tavsiyeler verdi. Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP)’ın da aralarında olduğu 5 altcoinle ilgili yükseliş tahminini söyledi. İşte Crypto Rand’ın tahminlerine göre patlama yaşanacak 5 altcoin… Kripto para piyasaları dünyanın her yerinden ilgiyle takip edilirken, birçok kişi de [...]


UASF ve UAHF Nedir? Farkları Neler?

Teknik Yusuf Berdan Güzel today13 Ağustos 2020 15

Background
share close

UASF ve UAHF kripto para borsalarıyla ilgilenenlerin en sık karşılaştıkları terimlerden ikisini oluşturuyor. Özellikle yaz aylarında yapılan açıklamayla bu terimler borsalarda daha çok öne çıktı. İlk olarak UASF ve UAHF ifadelerinin ne olduğundan bahsetmek gerekirse, UASF, kullanıcı aktivasyonu yumuşak soft fork demektir. Dolayısıyla tam haldeki düğümler tarafından belirlenmiş bir mekanizmadır ve belli bir tarihte aktif hale gelmiştir. Bu duruma kimi zaman ekonomik çoğunluk adı da verilir. Bir UASF olması için pek çok piyasada çok fazla miktarda destek görmesi icap eder. UASF mekanizması, BIP148 önergesinde SegWit aktivasyonuyla birleştirilmiş bulunmaktadır.

UAHF ise açılım olarak kullanıcı aktivasyonu hard fork demektir. Geliştiriciler düğüm yazılımını değiştirmek için zorunlu bir kurallar bütünü koyar ve değişiklikler belirli bir günde, daha önceden geçersiz olan blokları geçerli hale dönüştürür. Bunu gerçekleştirebilmesi için hash gücünün çoğunluğuna da gerek yoktur.

Bitcoin logo and fork arrows. UASF UAHF. Editable eps10 Vector. Transparent background.

UASF ve UAHF Farkları

UASF ve UAHF arasında tercih yapacak hale gelinmesi kolay olmamıştır. Çünkü Bitcoin’in bir süredir bilinen zayıf noktaları öne çıkmaktaydı. Bunun için Segwit öne çıkmış, Bitcoin çekirdeğinde yapılacak bazı güncellemeler meydana gelmiştir. Bu güncellemelerin sorunları çözeceği öne sürülüyor. Fakat bazı kullanıcılar, Bitcoin Unlimited gibi şirketler, Bitmain gibi maden şirketleri bu fikri desteklemiyorlar. Dolayısıyla SegWİt’in kabulü Bitcoin sistemini ikiye bölmesi söz konusu. Bazı kullanıcılar ve madenciler için yeni durumu kabul edip kullanmaya geçebilecekleri gibi bazı kullanıcıların ve madencilerin eski sistemi kullanmaya devam edebilecekleri gibi bir tercih bulunuyor.

UASF, yumuşak çatal; UAHF ise sert çatal olarak ifade edilebilir. Yumuşak çatal, sadece rasyonel işlemlerin gayri resmi biçimde yapıldığı program sözleşmesinde meydana gelen değişikliktir. Yeni çatallar, eski düğümler tarafından zamanla mantıklı olarak algılandığında yumuşak bir çatal aksine uyumlu olur.

Sert çatal ise derli toplu ilerlemeleri rasyonel kılmakta olan ve bütün kullanıcılardan ya da düğümlerden kısa programın güncel tasarımına geçmesini talep eden kompakt için geniş çaplı bir değişiklik işlemidir. Sert çatal, blok zincirin öncül hazırlanmış halinden belirsiz bir ayrılık olup çağdaş tasarım, öncül tasarımlardaki çatallara izin vermeyecek haldedir.

UASF ve UAHF Kararları

SegWit, Bitcoin iç mekân alanının yükseltilmesine dair bir işlemdir. Bu yükseltmenin sorunları çözüleceği belirtiliyor. Fakat bu alanda farklı düşünceler ve farklı fikirler bulunuyor. Bu yüzden de SegWit farkındalığının bütün bir Bitcoin sistemini bölmesi gibi bir ihtimal de söz konusu. Yatırımcıların ve madencilerin eski sistemimi yeni sistemimi kullanacakları bir tercih meselesi olup bunlardan neyi yapılacağına karar vermek için çeşitli formlar göz önünde bulundurulmaktadır.

Daha Önceki UASF ve UAHF Örnekleri

UASF ve UAHF, yeni sert çatallar ve yumuşak çatallar aslında kripto para piyasasında bütün katılımcıların günlük olarak karşılaştıkları bir durumdur. Her işlem, blockhainden geçmekte ve farklı kişiler madencilik işlemleri sırasında belli bir ilerleme zinciriyle karşılaşmaktadırlar. Uzun blok tamamlanmadan önce bir blokta çatallanma olur. Bunun en bariz örneği Ethereum’da bir kayıttır.

Ethereum’da hırsızlık ortaya çıktı ve buna engel olmak için bazı öneriler öne çıktı. Bunlardan ilki soygunu sert çataldan önce yaymak için blockchainin çözülmesi, ikincisi hiçbir şey yapmayıp soygunun kabul edilmesi, üçüncüsü de soyguncuların hesaplarını takip edip bütün anlaşmaları izleyip paranın geri gönderilmesi ve yumuşak çatal oluşturulması şeklinde öne çıkmıştır. Bazı katılımcılar istemeyerek de olsa ilk seçenekte karar kılmışlardır.

Aynı şekilde Bitcoin üzerinde de UASF ve UAHF deneyimlenmekte, pek çok kafa karışıklığı da beraberinde gelmektedir.

Yazar: Yusuf Berdan Güzel

Etiketler: .

Puan:

Önceki Yazı

today7 Ağustos 2020

  • 16
close

Teknik Yusuf Berdan Güzel

SegWit ve SegWit2x Nedir, Farkları Neler?

SegWit, kripto para dünyasında ortaya çıkan ve devamlılık kazanan güncelleme yapılarından birisidir. Segregated Witness, yani “ayrılmış tanık” olarak ifade edilen kavram, 2015 yılında geliştirilmiş olan bir protokol güncellemesidir. SegWit, blockchain ...


Benzer Yazılar

Yorumlar (0)

Bir Yorum Bırakın

Email Adresiniz Paylaşımda Gözükmeyecektir. İşaretli Alanların Doldurulması Zorunludur.Site Kullanımı Hakkında

Uyarı!

Sitemizde yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildir ve okurlarımızın yatırım ve hareketlerinin sonuçlarından Borsa Blockchain sorumlu değildir.


Blockchain ve Kripto Para Dünyasına Adım Atın

Hakkımızda

Borsa Blockchain 2019 yılından bu yana okuyucularına Blockchain ve Kripto Para Dünyasında gerçekleşen gelişmeleri hızlı ve güvenilir bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Sitemizde yer alan Haber, Analiz ve Teknik yazıları ile kendinizi geliştirebilir ve gündemden haberdar olarak Blockchain dünyasında ilerleyebilirsiniz.


Bize Ulaşın

İletişim

Biz ulaşmak isteyen okurlarımız yukarıda bulunan İletişim sayfasından bizlere rahatlıkla ulaşabilir. Eğer dilerseniz, bizlere iletisim@borsablockchain.com mail adresinden de ulaşabilir, mesajınızı iletebilirsiniz.