Top Categories

Spotlight

today26 Ekim 2020

Haberler Haber Takip

Usta Analistten Önemli Yatırım Tavsiyesi: Bu 5 Altcoin Yakın Zamanda Yükselecek!

Kripto paralar konusunda uzman isimlerden biri olan Crypto Rand, altcoinler ile ilgili önemli tavsiyeler verdi. Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP)’ın da aralarında olduğu 5 altcoinle ilgili yükseliş tahminini söyledi. İşte Crypto Rand’ın tahminlerine göre patlama yaşanacak 5 altcoin… Kripto para piyasaları dünyanın her yerinden ilgiyle takip edilirken, birçok kişi de [...]


Tangle Teknolojisi Nedir?

Teknik Yusuf Berdan Güzel today2 Eylül 2020 52

Background
share close

Tangle teknolojisi kripto para piyasalarında ve haberlerinde son yıllarda ismi en fazla anılan terimlerden birisi. En basit ifadesiyle, tangle teknolojisi IOTA kripto para biriminin altyapısıdır. IOTA, tangle Teknolojisi ile birlikte ismini bir anda duyurmuş, uluslararası güçlü şirketlerle protokoller imzalamış ve devrim niteliğinde bir altyapıyla piyasaya çıktığı için değerini kısa sürede katlamıştır.

Öncelikle şu an piyasada 1700 civarında kripto para var ve bunların neredeyse tamamı blockchain teknolojisini altyapı olarak kullanıyor. Bitcoin’in altyapı teknolojisi olan blockchain adeta bütün kripto para sistemlerinin temelini oluşturuyor. Kendine has özellikleri, avantajları, dezavantajları olmakla beraber gün geçtikçe dezavantajları da konuşulur olmuştur. Tam da bu noktada IOTA para birimi tangle Teknolojisi ile piyasaya çıkarak çok geniş bir yankı uyandırmıştır. Zaten IOTA’yı farklı kılan ve ilgi toplamasını sağlayan da tangle teknolojisi olmuştur.

Tangle Teknolojisinin Hedefleri

Tangle, hiçbir transfer ücreti ödenmeden, transfer yapmaya olanak sağlayan, engelsiz, devrim niteliğinde bir altyapı konumundadır. Analistlerin değerlendirmelerine göre blockchainin yerine geçebilecek potansiyele de sahiptir. Çünkü tangle teknolojisi, hiçbir yardıma ihtiyaç duymadan kendini düzenleyebiliyor ve peer to peer ağında bağımsız olarak kendini yönetebiliyor. Blockchainin yaptıklarından daha öteye geçmiş halde tangle, cihazlar arası ödeme sistemi kurmak için gerekli bütün altyapıya sahip bulunuyor. Yani bu teknoloji sayesinde bir elektronik eşya üreticisi iseniz buzdolabınız market alışverişini doğrudan doğruya yapabilecek. Eğer bir otomobil üreticisi iseniz akıllı otomobiliniz yakıt alımı, otoyol geçişi, tamir, araç sim kart faturası ödemelerini doğrudan yapabilecek. Ya da bir online eğitim platformu yöneticisiyseniz alınan eğitimlerin izlenme sürelerini, sayısını, toplu ya da tekil izleyici sayısına göre ücretlendirebileceksiniz. Ödemeleri akıllı kontratlar üzerinden alabilecek, taksitlendirmeler, grup indirimleri gibi esnek çözümler gerçekleştirebileceksiniz. Bütün bunlar farklı aracılarla yapılabiliyor gibi görünse de tangle teknolojisi ile aradaki bütün aracılar kaldırılacak, üretici ile tüketici ya da hizmet veren ile hizmet alan doğrudan buluşturulacak.

Tangle Teknolojisinin Farklılığı

Tangle teknolojisi, blockchain teknolojisinden farklı olarak birbirine zincirlerle bağlı olan bloklardan oluşmuyor. Bunun yerine yönlendirilmiş döngüsüz çizge (directed acyclic graph) teknolojisini kullanıyor. İşlev, tıpkı blockchaindeki gibi eşeler arası dağıtılmış olan defter işlevi görmekteyken işlemlerin gerçekleşmesinde madenciliğe gereksinim duyulmaz. Madenciler yerine yeni kullanıcıları yeni işlemlerin gerçekleşmesinde rol oynarlar. Bu aslında Bitcoin’in herhangi bir merkeze bağlı olmama gibi büyük bir avantaja rağmen işlemleri madencilerin inisiyatifine bırakma sorununu ortadan kaldırıyor. Bu sayede tangle teknolojisinde her IOTA kullanıcısı platformda söz sahibi olur ve merkezsiz piyasa hayali bir adım daha ileriye taşınmış olur.

Tangle teknolojisi ölçeklenebilir, hedefe odaklı, bloksuz dağıtımlı bir teknolojidir ve bu, hiçbir işlem ücreti olmaksızın varlık transfer edebilmeye imkân veriyor. Böylece çok küçük miktarlarda dahi işlem yapılabiliyor. Tangle teknolojisi veri transferi gerçekleştirmeye de imkân tanıyor. IOTA kullanıcısına veri transferini yapabilmesi için farklı seçenekler sunuyor. Bu sayede kullanıcı, aralarında veri transferi yapmak istediği iki cihazı birbirine güvenli iletişim kanalları ve doğrulanmış iletişim kanalları kurmak suretiyle bağlayabilir. Bu bağlantı üzerinde gerçekleştirilecek bütün verilen tamamıyla doğrulanır ve olası saldırılar da imkânsız hale getirilecek protokollerle güvenceye alınır.

Tangle teknolojisi çeşitli avantajlara sahip. Bunlardan birisi hızlı olması. Tangle teknolojisinin hızı, blockchain teknolojisiyle mukayese edilemeyecek derecede yüksek. Yine tangle ağına katılan cihaz sayısı artıkça işlemler de o kadar hızlanıyor. Dolayısıyla ölçeklendirme problemi yok şeklinde rahatlıkla ifade edilebilir. Diğer bütün altyapı teknolojileriyle mukayese edildiğinde çok daha sağlam ve hafif olarak öne çıkıyor.

Yazar: Yusuf Berdan Güzel

Etiketler: .

Puan:

Önceki Yazı

today18 Ağustos 2020

  • 39
close

Teknik Yusuf Berdan Güzel

Escrow Nedir?

Escrow, “emanet” demektir ve bir finansal değerin, bir mali değeri olan herhangi bir şeyin bir üçüncü kişi tarafından, iki kişi arasındaki alım satımın tamamlanmasına kadar muhafaza edilmesi işlemidir. İki kişi ...


Benzer Yazılar

Yorumlar (0)

Bir Yorum Bırakın

Email Adresiniz Paylaşımda Gözükmeyecektir. İşaretli Alanların Doldurulması Zorunludur.Site Kullanımı Hakkında

Uyarı!

Sitemizde yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildir ve okurlarımızın yatırım ve hareketlerinin sonuçlarından Borsa Blockchain sorumlu değildir.


Blockchain ve Kripto Para Dünyasına Adım Atın

Hakkımızda

Borsa Blockchain 2019 yılından bu yana okuyucularına Blockchain ve Kripto Para Dünyasında gerçekleşen gelişmeleri hızlı ve güvenilir bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Sitemizde yer alan Haber, Analiz ve Teknik yazıları ile kendinizi geliştirebilir ve gündemden haberdar olarak Blockchain dünyasında ilerleyebilirsiniz.


Bize Ulaşın

İletişim

Biz ulaşmak isteyen okurlarımız yukarıda bulunan İletişim sayfasından bizlere rahatlıkla ulaşabilir. Eğer dilerseniz, bizlere iletisim@borsablockchain.com mail adresinden de ulaşabilir, mesajınızı iletebilirsiniz.