Top Categories

Spotlight

today7 Ağustos 2020

Teknik Haber Takip

SegWit ve SegWit2x Nedir, Farkları Neler?

SegWit, kripto para dünyasında ortaya çıkan ve devamlılık kazanan güncelleme yapılarından birisidir. Segregated Witness, yani “ayrılmış tanık” olarak ifade edilen kavram, 2015 yılında geliştirilmiş olan bir protokol güncellemesidir. SegWit, blockchain ağlarının ilk günden bu yana en büyük sorunlardan birisi olarak görülen ölçeklenebilirliğe çözüm olarak ortaya atılmış, üzerinde çeşitli tartışmalar yapılmıştır.


Sharding Nedir?

Teknik Haber Takip today14 Temmuz 2020 5

Background
share close

Sharding, yatay bölümleme olarak da bilinir ve veri tabanı bölümleme türleri arasında en çok tercih edilenlerden birisidir. Büyük bir veri tabanının uğraşması daha kolay, daha küçük paralara ayrılması biçiminde olur. Bu işlem sonunda veri tabanının performansı artar. Herhangi bir sorgulamada bekleme süresi kısalır.

Aslında Sharding yeni bir terim ya da uygulama değildir. Merkezi veri tabanı yönetimlerinde 1990’ların başından bu yana kullanılıyor. Bu kavramın popüler hale gelmesinde ise özellikle oyunlar etkili olmuştur. Bazı yüksek trafikli oyunların altından kalkabilmek için geliştiriciler, oyuncuları farklı dünyalara dağıtma yolunu seçmişler, bunu da Sharding yöntemiyle başarmışlardır. İş dünyasında da oldukça popüler olan Sharding daha çok geniş müşteri veri tabanına sahip işletmemler tarafından kullanılıyor. Müşteri veri tabanları coğrafi konumlara göre gruplandırılıyor ve her coğrafi konum kendi sunucusu üzerinde işlem gördüğü için sunucuların performansı artıyor. Siteden ve hizmetlerden kullanıcıların yararlanması, işlem hızları çok daha hızlı gerçekleşiyor.

Blockchainde Sharding Yöntemi

Sharding blockchain ile benzer bir sisteme sahiptir. Blockchain ağı, her birisi ayrı veri sunucularını temsil eden nodelerin bir araya gelmesiyle oluşan bir veri tabanıdır. Blockchaine Sharding uygulanırsa blockchain ağının her parçası kendi akıllı sözleşmelerine, bakiyelerine kavuşmuş, bireysel parçalar haline gelmiş olurlar. Bunun ardından nodeler bu parçalara atanır. Dolayısıyla tüm ağın işlemlerinden değil de sadece atandıkları parçanın işlemlerinin doğrulanmasından sorumlu hale gelirler. Sharding’deki ana düşünce, blockchaini küçük parçalara ayırıp yapılan işlemlerin sayısını arttırmaktır. Bu yapılarak sık karşılaşılan ölçeklenebilirlik sorunu çözülmeye çalışılır.

Sharding Nelere Çözüm Üretebilir?

Sharding, blockchainlerde meydana gelen ölçeklenebilirlik problemine çözüm getirme potansiyeli çok yüksek bir uygulamadır. Her geçen gün blockchainlerde ölçeklenme sorunu artıyor. Çünkü ağ ne kadar fazla tercih edilirse o kadar işlem yapmak zorunda kalıyor ve o kadar program çalışma zorunda bırakılıyor. Ağda yapılan işlem sayısı artıkça nodelerin doğrulaması gereken işlem sayısı da artıyor. Bütün bunlar ağın işlem yükünü çok yukarılara taşıyarak blockchainde tıkanma meydana gelmesine yol açıyor. Bu da kullanıcıların kesinlikle istemeyeceği bir durumdur. Çünkü tıkanma sonucu işlemler aşırı derecede yavaşlamaktadır. Blockchain kullanıcılarının en çok dikkat ettiği noktalardan birisi işlem hızı olduğu için yavaşlamalar blockchainin imajını büyük oranda zedelemekte, potansiyel kullanıcıların hevesinin kırılmasına neden olmaktadır.

Blockchain ağında en temel noktalardan birisi hızdır. Hatta pek çok blockchain daha öncekilerin işlem hızının yavaş olduğunu bahane ederek ortaya çıkmakta, kendilerinin bu sorunu aşacağını vaat etmektedir. Kullanıcılar da işlemlerini daha hızlı yapabilecekleri, anlık değişimleri en rahat takip edebilecekleri blockchain ağlarını daha fazla tercih etmektedir. Elbette bunda bu alanda değişimlerin anlık, kısa süre içerisinde meydana gelmesi, bu da yatırımcıların kazanç sağlamak ya da zarardan kurtulmak için hızlı hareket etmelerini zorunlu kılmaktadır. Eğer blockchain ağı buna karşılık veremediği anda da kullanıcılara başka ağlarda arayışlara rahatça yönelebilmektedir.

Sharding yöntemiyle blockchain daha küçük parçalara ayrıldığında ve nodelerin her biri farklı parçalara atandığında her nodenin defterin tamamına hakim olması gerekmez. Tıpkı elektrik devrelerinde olduğu gibi tek paralel üzerinde değil de aynı paralel ağa bağlı devrelerin ayrı ayrı kullanılması aynı anda daha çok işlemin, daha hızlı yapılabilmesine imkân verir. Sharding yöntemiyle bütün ağın hızı artmış olur ve bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda bölümleme yönteminin uzun vadeli bir çözüm olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Sharding’in Yönteminin Dezavantajları Nelerdir?

Kullanıcıların Sharding ile alakalı tereddütlerinin başında iletişim ve güvenlik konuları geliyor. Çünkü bir blockchain fakrı parçalara ayrıldığında her biri birbirinden bağımsız blockchain ağı gibi görünür. Eğer parçalar arasında bir iletişim mekanizması yoksa bir parçadaki kullanıcılar veya uygulamalar diğer parçadaki kullanıcılar veya uygulamalardan haberdar olamazlar. Böyle bir durumsa blockchain ağlarının kesinlikle istemeyeceği bir durumdur. Bu da yazılım ile çözülebilir. Küçük parçalar hacker saldırılarına daha açık olacağı için tek parçadan ana ağa ulaşma gibi güvenlik sorunları da ortaya çıkabilir.

Yazar: Haber Takip

Etiketler: .

Puan:

Önceki Yazı

Benzer Yazılar

Yorumlar (0)

Bir Yorum Bırakın

Email Adresiniz Paylaşımda Gözükmeyecektir. İşaretli Alanların Doldurulması Zorunludur.Site Kullanımı Hakkında

Uyarı!

Sitemizde yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildir ve okurlarımızın yatırım ve hareketlerinin sonuçlarından Borsa Blockchain sorumlu değildir.


Blockchain ve Kripto Para Dünyasına Adım Atın

Hakkımızda

Borsa Blockchain 2019 yılından bu yana okuyucularına Blockchain ve Kripto Para Dünyasında gerçekleşen gelişmeleri hızlı ve güvenilir bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Sitemizde yer alan Haber, Analiz ve Teknik yazıları ile kendinizi geliştirebilir ve gündemden haberdar olarak Blockchain dünyasında ilerleyebilirsiniz.


Bize Ulaşın

İletişim

Biz ulaşmak isteyen okurlarımız yukarıda bulunan İletişim sayfasından bizlere rahatlıkla ulaşabilir. Eğer dilerseniz, bizlere iletisim@borsablockchain.com mail adresinden de ulaşabilir, mesajınızı iletebilirsiniz.