Top Categories

Spotlight

today26 Ekim 2020

Haberler Haber Takip

Usta Analistten Önemli Yatırım Tavsiyesi: Bu 5 Altcoin Yakın Zamanda Yükselecek!

Kripto paralar konusunda uzman isimlerden biri olan Crypto Rand, altcoinler ile ilgili önemli tavsiyeler verdi. Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP)’ın da aralarında olduğu 5 altcoinle ilgili yükseliş tahminini söyledi. İşte Crypto Rand’ın tahminlerine göre patlama yaşanacak 5 altcoin… Kripto para piyasaları dünyanın her yerinden ilgiyle takip edilirken, birçok kişi de [...]


SHA 256 Nedir?

Teknik Haber Takip today14 Ekim 2020 16

Background
share close

SHA, Secure Hash Algorithm kelimelerinin kısaltılmış halidir ve SHA 2 altında yer alan 6 tane kriptografik hash algoritmasından bir tanesi de SHA 256’dır. ABD’nin kriptografi alanında uzman NSA (Ulusal Güvenlik Ajansı) tarafından geliştirilmiş, 2008 yılında piyasaya sürülmüştür. SHA 256, Bitcoin madenciliğinin proof of work hesaplamalarında, Bitcoin adres oluşturmalarında kullanılmaktadır. Şu an için kriptolama fonksiyonları arasında en güvenli olanlarından birisidir.

SHA 256’nın en temel özelliklerinden bir tanesi verileri standart bir hale getirmesi ve standart bir büyüklüğe çevirmesidir. Veriler farklı büyüklüklerde ya da farklı boyutlarda olabilse de sonuç her zaman aynı yapıda ve aynı büyüklükte olmaktadır. Bu da 256 bit boyutunda olup aynı zamanda 256 hash adı da verilir. SHA 256’da veriler hash değerine dönüştürülmekte ve bu işlem tek yönlü olarak gerçekleşmektedir. Dolayısıyla hash değerleri verilere geri çevrilememekte. Bu noktada en çok dikkat edilmesi gereken husus, hash değerinin karmaşık düzenleri sebebiyle önceden tahmin edilememesi ya da birbirine çok benzeyen verilerin dahi sonuçlarının birbirinden çok farklı olmasıdır. Yani bir hash değeri önceden kesinlikle tahmin edilemez. Veriler üzerindeki en ufak bir değişiklik, ortaya çıkan hash değerinin tamamen farklı olmasına sebep olur. Buna rağmen SHA 256 deterministik bir işlem yapısına sahiptir. Yani aynı veri üzerinden hash değerinin hesaplanması yapıldığında her seferinde aynı sonuç ortaya çıkar.

Kripto Paralarda SHA 256 Kullanımı

SHA 256’nın Bitcoin’de nasıl kullanıldığını ve nasıl hash değerleri ortaya çıkacağını bazı örnekler üzerinden açıklayabiliriz.

Örneğin; “kapı” ve “Kapı” kelimeleri arasında tek fark baş harflerin küçük-büyük olmasıdır. Fakat,

“kapı” kelimesinin hash değeri:

6f3c734db73d5b1223ad971698348152bd8eb4cd5340331446233f30df55cfd8 şeklindedir. Hash değeri 64 basamaklı bir şifredir. Seçtiğimiz kelimenin sonucu deterministiktir. Yani “kapı” kelimesinin SHA 256 sonucu her zaman aynı değerleri verir.

“Kapı” kelimesinin hash değeri:

71a70b9983957e2f7308bcd0d74fbd091307de56f3568cc7ddb84ab009bf6cef şeklinde ortaya çıkıyor. Görüldüğü gibi yapılan en ufak bir değişiklik SHA 256 hash değerini bambaşka bir hale dönüştürüyor. Farklı küçük-büyük harfte değil de kelimenin sadece bir harfinde yapsak da değişiklik olacak, elde edeceğiniz SHA 256 hash değeri farklı çıkacaktı. Dolayısıyla verinin üzerindeki değişiklikler ile sonuçlar arasında herhangi bir bağlantı kurabilmek ya da istatistik verileri elde etmek imkansızdır. Tam da bu özelliği SHA 256’nın dijital ortamda kullanılabilmesini sağlıyor. Bu hassaslığı sayesinde SHA 256 dijital ortamdaki verilerin orijinalliklerini denetlemek için, hash değerleri üzerinden bir kimlik doğrulaması için kullanılmaktadır. Veri ile birlikte onun hash değeri de sunulmakta, bunların karşılaştırılması sayesinde verinin üzerinde değişiklik yapılıp yapılmadığı kontrol edilmektedir.

SHA 256’nın Avantajları

1997 yılında Adam Back tarafından kriptografik hash algoritması hashcash adlı bir sistemde mail kullanımlarında spamları ve DOS saldırılarını engellemek için kullanılmıştır. Hashcash sisteminde mail gönderen taraf, hashcash stamp adındaki bir veriyi mail başlığına ekleyip bir süre kendi işlemcisi üzerinde hesaplamalar yaptığını kanıtlamak mecburiyetinde idi. Bu veri, gönderilecek mesajın header kısmının artarda birkaç bin kere hash hesaplamasıyla elde ediliyordu. Bu, iyi niyetli bir kullanıcı için sorun olmuyordu; fakat kötü niyetli, bol spam mailleri göndermek isteyen birisi için çok uzun bir zaman kaybı ve sayısız hesaplamalar nedeniyle büyük enerji maliyetine sebep olmaktaydı. Dolayısıyla bu sistem ile mail göndermek için kullanıcıların küçük bir miktar elektrik parası ödemek zorunluluğu vardı.

SHA 256 ile bütün bu işlemler daha kolay ve daha güvenli haline gelmiştir. Bu da Bitcoin gibi kripto para birimlerinin en büyük hususu olan güvenliği beraberinde getirmektedir. Kullanıcılar, madenciler SHA 256 hash değerlerini kullanarak verilerin orijinalliğini kontrol etmekte, kötü niyetli sızıntılar da engellenmektedir.

SHA 256 Şifre Oluşturma ve Şifre Çözme

SHA 256 şifreleme sistemini kullanarak güçlü şifreler elde etmek ve üst düzey şifreler meydana getirmek son derece kolaydır. Bir sistemde ve SSL içerisinde kullanılan SHA 256 algoritması ile kolayca şifreler meydana getirilebilmektedir. SHA 256 şifrelerini çözmeye yardımcı olabilecek pek çok cracker sistemleri de bulunuyor. Fakat bu sitelerde başarı elde etme ihtimaliniz pek de yüksek değil. SHA 256 şifrelerinin çözülebilmesi için özel olarak yazılmış programlara, çok üst düzey yazılımlara ihtiyaç duyulur.

Yazar: Haber Takip

Etiketler: .

Puan:

Önceki Yazı

today11 Ekim 2020

  • 16
close

Teknik Yusuf Berdan Güzel

Hydro Kripto Madenciliği Nedir?

Hydro madencilik, özel bir mekanizmadır ve bu mekanizma, yüksek ticari kazı işlemlerini ve enerji yetkinliğini inşa etmek için hidroelektrik enerjisine ve hidro soğutma yapılarına bağlıdır. Hydro madenciliği, kişilerin Bitcoin gibi ...


Benzer Yazılar

Yorumlar (0)

Bir Yorum Bırakın

Email Adresiniz Paylaşımda Gözükmeyecektir. İşaretli Alanların Doldurulması Zorunludur.Site Kullanımı Hakkında

Uyarı!

Sitemizde yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildir ve okurlarımızın yatırım ve hareketlerinin sonuçlarından Borsa Blockchain sorumlu değildir.


Blockchain ve Kripto Para Dünyasına Adım Atın

Hakkımızda

Borsa Blockchain 2019 yılından bu yana okuyucularına Blockchain ve Kripto Para Dünyasında gerçekleşen gelişmeleri hızlı ve güvenilir bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Sitemizde yer alan Haber, Analiz ve Teknik yazıları ile kendinizi geliştirebilir ve gündemden haberdar olarak Blockchain dünyasında ilerleyebilirsiniz.


Bize Ulaşın

İletişim

Biz ulaşmak isteyen okurlarımız yukarıda bulunan İletişim sayfasından bizlere rahatlıkla ulaşabilir. Eğer dilerseniz, bizlere iletisim@borsablockchain.com mail adresinden de ulaşabilir, mesajınızı iletebilirsiniz.