Top Categories

Spotlight

today26 Ekim 2020

Haberler Haber Takip

Usta Analistten Önemli Yatırım Tavsiyesi: Bu 5 Altcoin Yakın Zamanda Yükselecek!

Kripto paralar konusunda uzman isimlerden biri olan Crypto Rand, altcoinler ile ilgili önemli tavsiyeler verdi. Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP)’ın da aralarında olduğu 5 altcoinle ilgili yükseliş tahminini söyledi. İşte Crypto Rand’ın tahminlerine göre patlama yaşanacak 5 altcoin… Kripto para piyasaları dünyanın her yerinden ilgiyle takip edilirken, birçok kişi de [...]


SegWit ve SegWit2x Nedir, Farkları Neler?

Teknik Yusuf Berdan Güzel today7 Ağustos 2020 16

Background
share close

SegWit, kripto para dünyasında ortaya çıkan ve devamlılık kazanan güncelleme yapılarından birisidir. Segregated Witness, yani “ayrılmış tanık” olarak ifade edilen kavram, 2015 yılında geliştirilmiş olan bir protokol güncellemesidir. SegWit, blockchain ağlarının ilk günden bu yana en büyük sorunlardan birisi olarak görülen ölçeklenebilirliğe çözüm olarak ortaya atılmış, üzerinde çeşitli tartışmalar yapılmıştır.

İlk kripto para birimi Bitcoin her on dakikada bir blok zinciri doğruluyor ve bu blok zincirlerin her birisi birkaç işlem içeriyor. Bu yüzden da blok büyüklüğü her bir bloktaki doğrulanabilecek işlem sayısına etki ediyor. Blockchain’in şu an için yapabildiği işlem sayısı da saniyede yedi olarak karşımıza çıkıyor. SegWit’in ana fikri de imzaların işlem verileriyle birlikte yer almayacağı biçimde blok verilerini yeniden organize etmekti. Yani SegWit güncellemesiyle imzalar (tanıklar) işlem verisinden ayrılmayı içermektedir. Bu yapılabildiği taktirde tek bir bloka daha fazla işlem depolanabilecek ve bu sayede ağın iş üretimi de daha fazla olacaktır.

Blockchain altyapısında saniyede yedi işlem yapılabilmesi Bitcoin işlemlerinin sonuçlanmasını kimi zaman oldukça uzatabiliyor. Bu da saniyede binlerce işlem yapan geleneksel ödeme yöntemleriyle, finansal ağlarla karşılaştırıldığında Bitcoin’in oldukça yavaş kalmasına neden oluyor. 2015 yılında Bitcoin’in geliştiricisi Pieter Wuille ve diğer Bitcoin core katılımcılarında oluşturulan SegWit, Ağustos 2017’de ağa bir yumuşak çatallanma (soft fork) olarak eklenmiştir.

SegWit günümüzde Bitcoin ve Litecoin başta olmak üzere çeşitli kripto para projelerinde kullanılmaya devam ediyor. Güncelleme, artan işlem hızı, protokol güncelleme, blok kapasitesi gibi birçok faydayı bir arada getirmiştir. Yine işlem değiştirilebilirliği hatası olarak bilinen sorun da SegWit ile çözülmüştür.

SegWit’in Faydaları

SegWit çeşitli faydaları beraberinde getirmiş ve sistemde kullanılır olmuştur. Bunların başında blok kapasitesindeki artış geliyor. İşlem girdisinden imza verisi çıkartıldığı için tek bir blok içerisine daha fazla işlem depolama fırsatı doğmuştur.

Bir işlem iki öğeden oluşur. Bunlardan birisi girdiler ikincisi de çıktılardır. Bir girdi göndericinin açık adresini içerir. Çıktı ise alıcının açık adresini içerir. Fakat göndericinin transfer edilen fonlara sahip olduğunu da kanıtlaması gerekmektedir. Bunun için de dijital imzaya gereksinim vardır. Bir imza verisi, SegWit olmadan blokun %65’ini kapsayabilir. SegWit ile ise işlem girdisinden imza verisi çıkarılmış olur. Bu sayede bir blokun büyüklüğü neredeyse üç katına çıkmış olur.

Unutulmaması gereken en temel husus, SegWit’in blok büyüklüğünde gerçek bir artış oluşturmadığıdır. Bunun yerine sadece blok büyüklüğü limiti arttırılmak zorunda kalınmadan efektif blok büyüklüğü arttırılmış olur. Dolayısıyla bir mühendislik çözümü olarak karşımıza çıkar. Bunun yanında SegWit, blok ağırlığı kavramını da beraberinde getiriyor. Blok ağırlığı, blok büyüklüğü fikrinin yerini almaya aday bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Temelde ise blok ağırlığı, işlem verisi ve artık girdi alanının bir parçası olmayan imza verisi dahil genele dahil eden bir ölçü ifadesidir.

SegWit, işlem hızı artışına da imkân veriyor. Daha fazla işlem depolayabilen bloklar ile işlem hızını arttırma yeteneğine sahiptir. Bunun sonucunda blockchain’de hareket halindeki işlem miktarında da artış olur. Bir bloğun kazılması için gereken süre değişmese de o blokta işlenen işlem miktarı artmış olur. Bu da TPS oranını yükseltir.

Blockchain’de artan işlem hızı Bitcoin ağının işlem masraflarının da düşmesini sağlar. SegWit’ten önce işlem başına 30 USD harcanırken SegWit ile masraflar işlem başına neredeyse 1 USD olacak şekilde düşüş gösteriyor.

SegWit ile işlem değiştirilebilirliği de engelleniyor. Daha önce imza üzerinde oynanma potansiyeli vardı. İmza bozulursa iki parti arasında gerçekleşecek işlem de bozulmaktaydı. Blockchain üzerinde veriler değiştirilemez olduğu için de geçersiz işlemler kalıcı olarak blockchain üzerinde kalmaktaydı. SegWit ile imzalar işlem verisinin bir parçası olmaktan çıktığı için işlemin değiştirilebilmesi ihtimali de ortadan kaldırılmıştır. Bu da topluluk için çeşitli protokollerin, inovasyonların yolunu açmıştır.

SegWit2x Nedir?

SegWit2x, Kasım 2017’de uygulamaya konması önerilen bir sert çataldı. Fakat fikir eksikliğinden dolayı iptal edildi. Şifreleme yazılımlarında hataları mutlak olarak düzeltmeyi amaçlamıştı. Dolayısıyla SegWit uygulamasının ikinci bir parçasıdır. Başta pek çok şirket anlaşmayı desteklemişti; fakat daha sonra birçoğu geri adım attı ve fikir birliği oluşmadığı için proje hayata geçirilemedi. Yine de yeniden canlanma özelliği elbette bulunuyor.

SegWit ile SegWit2x’in Farkı Nedir?

SegWit bir yumuşak çatallanma güncellemesidir. Dolayısıyla geçmişe dönük olarak uyumlu yapıdadır. Dolayısıyla Bitcoin node’ları hale işlem süreçlerine dahil olabilir niteliktedir. Fakat SegWit2x güncellemesi için yumuşak çatallanma değil de sert çatallanma (hard fork) güncellemesi gerekmiştir. Her iki güncelleme arasındaki temel fark, SegWit2x’in işlem gruplamada yapılmış olan değişikliğe ek biçimde blok büyüklüğünde yapılacak olan bir artışı dahil etmesidir. Fakat yine de daha büyük node’lar, bloklar ve madenciler üzerindeki yükü arttırma ihtimali vardır. Nedeni de idare edilmesi gereken veri miktarının artacak olmasıdır.

Yazar: Yusuf Berdan Güzel

Etiketler: .

Puan:

Önceki Yazı

today4 Ağustos 2020

  • 38
close

Teknik Yusuf Berdan Güzel

Proof of Burn Nedir?

Proof of burn kavramının Türkçe karşılığı “yakım ispatı”dır. PoB olarak kısaltması yapılan bu işlem, blockchain sisteminde Prof of wok (iş ispatı) ve Prof of stake (Hisse ispatı) mutabakat algoritmalarına bir ...


Benzer Yazılar

Yorumlar (0)

Bir Yorum Bırakın

Email Adresiniz Paylaşımda Gözükmeyecektir. İşaretli Alanların Doldurulması Zorunludur.Site Kullanımı Hakkında

Uyarı!

Sitemizde yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildir ve okurlarımızın yatırım ve hareketlerinin sonuçlarından Borsa Blockchain sorumlu değildir.


Blockchain ve Kripto Para Dünyasına Adım Atın

Hakkımızda

Borsa Blockchain 2019 yılından bu yana okuyucularına Blockchain ve Kripto Para Dünyasında gerçekleşen gelişmeleri hızlı ve güvenilir bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Sitemizde yer alan Haber, Analiz ve Teknik yazıları ile kendinizi geliştirebilir ve gündemden haberdar olarak Blockchain dünyasında ilerleyebilirsiniz.


Bize Ulaşın

İletişim

Biz ulaşmak isteyen okurlarımız yukarıda bulunan İletişim sayfasından bizlere rahatlıkla ulaşabilir. Eğer dilerseniz, bizlere iletisim@borsablockchain.com mail adresinden de ulaşabilir, mesajınızı iletebilirsiniz.