Top Categories

Spotlight

today7 Ağustos 2020

Teknik Haber Takip

SegWit ve SegWit2x Nedir, Farkları Neler?

SegWit, kripto para dünyasında ortaya çıkan ve devamlılık kazanan güncelleme yapılarından birisidir. Segregated Witness, yani “ayrılmış tanık” olarak ifade edilen kavram, 2015 yılında geliştirilmiş olan bir protokol güncellemesidir. SegWit, blockchain ağlarının ilk günden bu yana en büyük sorunlardan birisi olarak görülen ölçeklenebilirliğe çözüm olarak ortaya atılmış, üzerinde çeşitli tartışmalar yapılmıştır.


Proof of Developer Nedir?

Teknik Haber Takip today19 Temmuz 2020 19

Background
share close

Proof of developer, “geliştirici kanıtı” olarak Türkçeleştirilebilir ve PoD olarak da geçer. Bir kripto para birimini oluşturan gerçek, canlı bir yazılım geliştiricinin kanıtını sağlayan herhangi bir doğrulamadır. Proof of developeranonim ya da gerçekte olmayan bir geliştiricinin gerçekte uygulanabilir olmayan bir kripto para birimi sağlamadan para çalmasını ve para toplamasını önlemek için uygulanır. Yeni bir kripto para birimi başlatılırken kullanılır. Bu doğrulama yöntemi ile geliştirilecek ve piyasaya sürülecek olan kripto paranın gerçek bir yazılımla ve gerçek bir yazılım geliştirici tarafından geliştirildiğinin kanıtıdır.

Proof of Developer’in İşlevi

Proof of developer, geliştirici kanıtı, yaşayan bir insanın, gerçek bir yazılım geliştiricisinin yeni kripto para birimi oluşturabilmesini başlatmayı doğrulamanın bir yoludur. Bu tarz bir yöntemin ortaya çıkmasının nedeni bilgisayar korsanlarının, hacker saldırılarının yazılım alanında olduğu gibi kripto para alanında da sürekli saldırılar yapması, cüzdanlara erişmeye çalışması, insanların yatırımlarını manipüle etmeleridir. Bu yüzden de ortaya reel olmayan bir kripto para çıkararak yatırımcıları yanıltmak karşımızda bir ihtimal olarak duruyor. Proof of developer gibi güvenlik süreçleri bilgisayar korsanlarına karşı bir önlemdir. Bunu engelleme yolu olarak kullanıldığından da doğrulama yöntemleri, test prosedürleri her zaman gizli tutulmaktadır.

Proof Of Developer Neden Önemlidir?

Finansman, kripto para başlatma sürecinin önemli bir parçasıdır. Fakat kripto para borsasının geçmişini incelediğimizde dolandırıcıların para toplayıp ortaya uygun bir kripto para birimi çıkarmadan ortadan kaybolduklarını da görüyoruz. Proof of developer kripto para piyasasında sahtekârlığı önlemeyi ve geliştiricileri korumayı amaçlamaktadır. Bu sayede gerçek kripto para geliştiricileri de korunmuş, emekleri ve hedefleri güvence altına alınmış olur. Piyasaya çıkmış bir kripto paranın da güvenilirliği sağlanmış olur. Gizli bir doğrulama süreci olan proof of developer kurulduktan sonra yatırımcılar finansmana daha fazla güven sağlayabilirler ve geliştiriciler de güven içinde çalışmalarına devam edebilirler.

Proof of developer, yatırımcıları korumanın yanı sıra kripto para yatırımcılarını başarıya itmeye de yardımcı olur. Çünkü karşılarındaki kripto paranın bu tür bir güvenlik doğrulama sürecinden geçtiğini bilmeleri onlara güven verir. Yatırım yaparken akıllarında soru işareti kalmasını önler ve bu, aslında kripto para piyasasının tamamının kısa ve uzun vadede güvenilirliğini, yatırımcılar nezdindeki değerini ve yeni yatırımcı potansiyelinin artmasını da sağlar. Doğrulama sürecini geçerek piyasaya sürülmüş olan bir kripto para bir kez kabul edildikten sonra daha popüler olur ve daha fazla çekiş elde etme fırsatına sahip olduğunu ortaya koyarak kripto para borsalarında da listelenebilir. Çünkü bir kripto para için piyasaya çıktıktan sonra önemli kıstaslardan birisi de kripto para borsalarına girebilmesidir.

Özellikle tüm dünyanın yakından takip ettiği, kripto para dünyasının zirvesinde yer alan kripto para borsalarında işlem görebilmek oldukça zordur. Borsalar kriterlerini sıkı tutar ve kendi prestijlerinden de taviz vermek istemezler. Yatırımcılar o borsada yer alan bir kripto paraya yatırım yapılabileceğini bilir ve güvenir. Dolayısıyla borsa hem geliştiricilerin daha sağlıklı niteliklerde para geliştirmelerini teşvik etmiş olur hem de yatırımcıların karşısına güvenilir kripto paralar çıkarmış olur. Bu yüzden de PoD piyasada önemli bir işlev görmektedir.

Yazar: Haber Takip

Etiketler: .

Puan:

Önceki Yazı

today16 Temmuz 2020

  • 13
close

Teknik Haber Takip

Mnemonic Phrase Nedir?

Mnemonic phrase, kripto para dünyasında ve daha pek çok alanda karşımıza çıkan bir ifadedir. Anlamı; “anımsatıcı ifade, anımsatıcı tohum, tohum ifade”dir. Kripto para dünyasında ise kripto para biriminin saklanması için ...


Benzer Yazılar

Yorumlar (0)

Bir Yorum Bırakın

Email Adresiniz Paylaşımda Gözükmeyecektir. İşaretli Alanların Doldurulması Zorunludur.Site Kullanımı Hakkında

Uyarı!

Sitemizde yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildir ve okurlarımızın yatırım ve hareketlerinin sonuçlarından Borsa Blockchain sorumlu değildir.


Blockchain ve Kripto Para Dünyasına Adım Atın

Hakkımızda

Borsa Blockchain 2019 yılından bu yana okuyucularına Blockchain ve Kripto Para Dünyasında gerçekleşen gelişmeleri hızlı ve güvenilir bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Sitemizde yer alan Haber, Analiz ve Teknik yazıları ile kendinizi geliştirebilir ve gündemden haberdar olarak Blockchain dünyasında ilerleyebilirsiniz.


Bize Ulaşın

İletişim

Biz ulaşmak isteyen okurlarımız yukarıda bulunan İletişim sayfasından bizlere rahatlıkla ulaşabilir. Eğer dilerseniz, bizlere iletisim@borsablockchain.com mail adresinden de ulaşabilir, mesajınızı iletebilirsiniz.