Top Categories

Spotlight

today7 Ağustos 2020

Teknik Haber Takip

SegWit ve SegWit2x Nedir, Farkları Neler?

SegWit, kripto para dünyasında ortaya çıkan ve devamlılık kazanan güncelleme yapılarından birisidir. Segregated Witness, yani “ayrılmış tanık” olarak ifade edilen kavram, 2015 yılında geliştirilmiş olan bir protokol güncellemesidir. SegWit, blockchain ağlarının ilk günden bu yana en büyük sorunlardan birisi olarak görülen ölçeklenebilirliğe çözüm olarak ortaya atılmış, üzerinde çeşitli tartışmalar yapılmıştır.


P2P Sistemleri Nedir, Nasıl Çalışır?

Teknik Yusuf Berdan Güzel today22 Şubat 2020 191

Background
share close

P2P Sistemleri Nedir, Nasıl Çalışır?

P2P, peer to peer kelimelerinin kısaltılmış halidir ve “eşten eşe” anlamına gelir. P2P, iki farklı kullanıcı arasında dosya aktarımı işleminin gerçekleştirildiği bir ağ protokolü olup her geçen gün kullanımı daha da artıyor. Bu ağ protokolünde eşlerin birbiriyle paylaşım yapması için herhangi bir merkez koordinasyona gereksinim duyulmuyor. Gerekli kaynaklar varsa P2P ağı tam performansla kullanılarak eşler kendi aralarında diledikleri gibi dosya transferleri yapabiliyorlar. Hatta bu ağ sayesinde bir veriyi tek tek farklı kişilere göndermek yerine tek seferde, bir veriyi milyonlarca kişiye gönderebiliyorsunuz.

Ağlarda genellikle her katılımcı, yani node eşit güce sahip olur ve aynı görevleri yapar. Finans sektörü gündeme geldiğinde ise eşler arası terimi, kripto paraların merkezsiz ve dağınık bir ağ yardımıyla takas edilmesini ifade eder. P2P hem satıcılara hem alıcılara hiçbir aracı olmadan ticaret yapma fırsatı verir. Kimi zaman web siteleri borç alanlarla borç verenleri bir araya getirerek de P2P ortamı oluşturabilir. Farklı kullanımlar için elverişli olan P2P, 1990’larda ilk dosya paylaşım programlarının ortaya çıkmasıyla popülerlik kazanmıştır. Bugün de pek çok kripto paranın çekirdeğini oluşturmakta, blockchain endüstrisinde çok önemli bir yer kaplamaktadır. Kripto para alanı dışında da P2P ağları, online pazaryeri platformlarında, web arama motorlarında, web protokollerinde, kıtalar arası doya paylaşım sistemlerinde ve daha pek çok bilgisayar uygulamasında kendine yer bulmaktadır.

P2P Sistemi Nasıl Çalışıyor?

P2P sistemi temelde dağınık ağ kullanıcıları tarafından yönetiliyor. Bu sistemlerde genellikle merkezi bir sunucu ya da yönetici bulunmuyor. Her düğüm dosyanın bir kopyasını barındırıyor, aynı zamanda da hem sunucu hem de istemci görevini üstleniyor. Bu sayede de her düğüm (node) diğer düğüme dosya gönderimi yapabiliyor. Diğer düğümden dosya alımı gerçekleştirebiliyor. Bu yönüyle de geleneksel dosya paylaşım sistemlerinden ayrılıyor.

P2P sisteminde her düğüm dosyaları sakladığı ve gönderdiği için daha fazla kullanıcı kitlesi ortaya çıkıyor. Bu sayede de ağlar daha verimli ve daha hızlı hale geliyor. Yine dağınık yapıda olduklarından dolayı hacker saldırılarına, siber saldırılara karşı da daha dirençli oluyorlar. Geleneksel modellerde bir noktada arıza oluştuğu zaman bütün işlem, sistem çökme, durma yaşarken P2P ağlarında tek bir noktadan kaynaklı arızalar meydana gelmiyor. Gelse de sistem işleyişini devam ettiriyor.

Blok Zincirinde P2P Sistemi

P2P sistemi, Bitcoin’in ilk çıktığı andan itibaren kripto paralarla ve blok zincirle içli dışlı. İlk zamanlar Satoshi Nakamoto Bitcoin’i “eşler arası ödeme sistemi” olarak isimlendirmiştir. Paranın dijital hali olarak ortaya çıkmış ve P2P ağı üzerinden kullanıcılar birbirlerine Bitcoin gönderebilmişlerdir.

İlk günden itibaren de P2P ağı, bok zincir teknolojisiyle iç içe olmuş, kripto paraların merkezi bir sunucuya gerek kalmadan dağıtılmasına izin vermiştir. Yine dileyen herkes ağa katılabilmekte, bir Bitcoin düğümü olarak blok onaylama işlemlerinin bir parçası olabilmektedir. Bu sayede de Bitcoin’in ağında işlemleri kontrol eden, kaydeden ya da yönlendiren banka tarzı bir aracının olmaması ortaya çıkıyor. Bunun yerine dağınık defter olarak blok zincir tamamen halka açık biçimde ağa kaydediliyor. Her düğüm, blok zincirinin bir kopyasına sahip oluyor ve verinin diğerleriyle aynı olup olmadığının kontrolünü yapıyor. Herhangi bir hata, kötü niyetli işlem de çok hızlı şekilde engelleniyor.

P2P sistemi, blok zinciri için birçok avantaj barındırıyor. Bunlardan ilki sunucu merkezli yapılara göre çok daha güvenli olmasıdır. Yine P2P yapısı sayesinde hükümet sansürlemelerine karşı oldukça dayanıklıdır. Dondurulması ya da el konulması söz konusu değildir.

Yazar: Yusuf Berdan Güzel

Etiketler: .

Puan:

Önceki Yazı

today22 Şubat 2020

  • 118
close

Teknik Yusuf Berdan Güzel

Merkle Ağacı Nedir?

Merkle Ağacı blockchain işlemlerinde doğrulama sürecinin verimliliğini ve güvenilirliğini ortaya koymada kullanılan önemli bir unsurdur. Bilimin en eski dönemlerden beri kullandığı ebeveynler ve çocukları şema halinde açıklamanın kripto para sistemindeki ...


Benzer Yazılar

Yorumlar (0)

Bir Yorum Bırakın

Email Adresiniz Paylaşımda Gözükmeyecektir. İşaretli Alanların Doldurulması Zorunludur.Site Kullanımı Hakkında

Uyarı!

Sitemizde yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildir ve okurlarımızın yatırım ve hareketlerinin sonuçlarından Borsa Blockchain sorumlu değildir.


Blockchain ve Kripto Para Dünyasına Adım Atın

Hakkımızda

Borsa Blockchain 2019 yılından bu yana okuyucularına Blockchain ve Kripto Para Dünyasında gerçekleşen gelişmeleri hızlı ve güvenilir bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Sitemizde yer alan Haber, Analiz ve Teknik yazıları ile kendinizi geliştirebilir ve gündemden haberdar olarak Blockchain dünyasında ilerleyebilirsiniz.


Bize Ulaşın

İletişim

Biz ulaşmak isteyen okurlarımız yukarıda bulunan İletişim sayfasından bizlere rahatlıkla ulaşabilir. Eğer dilerseniz, bizlere iletisim@borsablockchain.com mail adresinden de ulaşabilir, mesajınızı iletebilirsiniz.