Top Categories

Spotlight

today26 Ekim 2020

Haberler Haber Takip

Usta Analistten Önemli Yatırım Tavsiyesi: Bu 5 Altcoin Yakın Zamanda Yükselecek!

Kripto paralar konusunda uzman isimlerden biri olan Crypto Rand, altcoinler ile ilgili önemli tavsiyeler verdi. Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP)’ın da aralarında olduğu 5 altcoinle ilgili yükseliş tahminini söyledi. İşte Crypto Rand’ın tahminlerine göre patlama yaşanacak 5 altcoin… Kripto para piyasaları dünyanın her yerinden ilgiyle takip edilirken, birçok kişi de [...]


Noncustodial Kripto Para Sistemi Nedir?

Teknik Yusuf Berdan Güzel today7 Ekim 2020 10

Background
share close

Noncustodial kripto para piyasasında cüzdanlarla alakalı bir ifadedir. Bütün kripto para kullanıcıları sisteme girdiklerinde bir cüzdan sahibi olmaları gerekir. Her şeyin dijital olduğu bu alanda elbette cüzdanlar da dijitaldir ve sizin verileriniz sadece rakamsal olarak cüzdanlarda bulunur. Günümüzde kripto para sisteminde iki farklı cüzdan türü var. Bunlardan birincisi emanet edilebilen (custodial) cüzdanlar; ikincisi de emanet edilemeyen (non custodial) cüzdanlar.

Custodial cüzdanlar, cüzdan kullanıcılarının özel anahtarlarının üçüncü taraflarda, yani çeşitli şirketlerde olduğu cüzdanlardır. Noncustodial cüzdanlar ise tamamıyla kişinin kendi yönettiği cüzdanlardır. Noncustodial cüzdanlarda kripto paralarınızın tüm kontrolü, dolayısıyla şifreleriniz, anahtarlarınız %100 sizin kontrolünüzdedir. Bunun için hem cüzdanda hem de trade platformunda hesap açarken iki tarafında da kayıt/giriş bilgileri birbirinden farklı olur. Bu durum aynı zamanda trade hesabınızın 12 kelimelik anahtar kelimeyle korunmadığı anlamına gelir. Fakat cüzdanınızı şifre kurtarma adımlarını takip ederek kurtarabilmeniz mümkündür.

Noncustodial cüzdanlarda sorumluluk da söz hakkı da tamamen kullanıcıya aittir. Bütün yatırımlarınız kullandığınız akıllı telefonda ya da tablette olur. Uzmanlar zaten merkezsiz olma üzerine yoğunlaşan ve bu yönüyle geniş kesimlerin ilgi odağı olan kripto para piyasasında Noncustodial cüzdanların gün geçtikçe ilgi odağı olacağını, geleceğin kripto para borsasında çok daha fazla kullanılacağını öngörmektedir.

Noncustodial Kripto Para Cüzdanı Çeşitleri

Noncustodial cüzdan türleri tıpkı custodial cüzdanlarda olduğu gibi kağıt, web, mobil, masaüstü ve donanım cüzdan türlerinde olabilmektedir. Daha güvenli olması ve tam kontrol edilebilir olmasıyla öne çıkmaktadırlar.

  • Web Noncustodial Cüzdanlar:Bu cüzdanlar anahtarlarınızı tutmaz ve sadece tarayıcınızda saklar. Guarda, MyEtherWallet gibi cüzdanlar bu kategoridedir. Hesabınıza tarayıcıdan erişmek için tek girmeniz gereken özel anahtarınızdır.
  • Donanım Noncustodial Cüzdanlar: Noncustodial cüzdanlar arasında ve custodial cüzdanlar arasında en güvenli olanlar olarak öne çıkar. İnternete erişimi olmayan, flash sürücülere benzeyen fiziksel aygıtlar olup bilgisayar cüzdanlarının dahi erişimi olmayan cüzdanlardır.
  • Mobil Noncustodial Cüzdanlar: Bu tür cüzdanlar akıllı telefona veya tablete indirilebilmektedir. Sayıları oldukça fazladır. Fakat seçim yaparken özgünlüklerine, güvenliklerine son derece dikkat etmek, oldukça seçici olmak gerekir. Cüzdanı indirmeden önce mutlaka yorumları incelemeli, araştırma yaparak kullanıcı deneyimlerini dikkate almalısınız. Yine mutlaka geliştiricilerin sitesinden uygulamayı indirmeniz gerekir. Çünkü bu tür cüzdanlar dolandırıcıların son derece rağbet ettiği sistemlerdir. Aynı tasarımda, benzer içerikte tamamen sahte, korsan uygulamalarla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden sahte uygulamalara maruz kalmamak için AppStore veya Google Play’den uygulamaları indirmenizi öneriyoruz.
  • Masaüstü Noncustodial Cüzdanlar: Bu tür cüzdanlar doğrudan bilgisayarınıza yüklenir. Electrum, BitGo gibi Noncustodial birçok program vardır. Bu tür programlar, Windows, Mac, Linux işletim sistemlerinin hepsinde kullanılabilir. Elbette bazı cüdanlar bazı işletim sistemlerinde kullanılamayabilir. Fakat her üçü için de çok sayıda cüzdan vardır. Fakat bu cüzdanlar sadece internete bağlı olduğunuzda kullanılabilir. Bilgisayarınızı fiziksel olarak çaldırırsanız cüzdanınızla alakalı da hırsızlık olasılığı ortaya çıkar.
  • Kağıt Noncustodial Cüzdanları:Genel ve özel anahtarlarınızı bir kağıda yazdırdığınız cüzdanlar anlamına gelir. Bu sayede kripto para birimlerini çevrimdışı saklamış olursunuz. Fakat herhangi bir cihazdan ağa dilediğiniz zaman bağlanabilir, anahtarlarınızı girebilirsiniz. Bu yöntem, yastık altında para saklamak gibi de düşünülebilir.

Noncustodial Wallet Kullanımı

Noncustodial cüzdanlar kripto para birimlerini saklamanın en kolay yolu olup tamamının kullanımı da son derece basittir. Yeni başlayanlar dahi rahatlıkla kullanabilirler. Sistemlerin hemen hepsinde ilk giriş yaparken size bir kurtarma kelimeleri sunulur. Bu kurtarma kelimelerini kaybetmezseniz dilediğiniz zaman yatırımlarınızı geri getirme şansına sahip olursunuz.

Yazar: Yusuf Berdan Güzel

Etiketler: .

Puan:

Önceki Yazı

today2 Eylül 2020

  • 52
close

Teknik Yusuf Berdan Güzel

Tangle Teknolojisi Nedir?

Tangle teknolojisi kripto para piyasalarında ve haberlerinde son yıllarda ismi en fazla anılan terimlerden birisi. En basit ifadesiyle, tangle teknolojisi IOTA kripto para biriminin altyapısıdır. IOTA, tangle Teknolojisi ile birlikte ...


Benzer Yazılar

Yorumlar (0)

Bir Yorum Bırakın

Email Adresiniz Paylaşımda Gözükmeyecektir. İşaretli Alanların Doldurulması Zorunludur.Site Kullanımı Hakkında

Uyarı!

Sitemizde yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildir ve okurlarımızın yatırım ve hareketlerinin sonuçlarından Borsa Blockchain sorumlu değildir.


Blockchain ve Kripto Para Dünyasına Adım Atın

Hakkımızda

Borsa Blockchain 2019 yılından bu yana okuyucularına Blockchain ve Kripto Para Dünyasında gerçekleşen gelişmeleri hızlı ve güvenilir bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Sitemizde yer alan Haber, Analiz ve Teknik yazıları ile kendinizi geliştirebilir ve gündemden haberdar olarak Blockchain dünyasında ilerleyebilirsiniz.


Bize Ulaşın

İletişim

Biz ulaşmak isteyen okurlarımız yukarıda bulunan İletişim sayfasından bizlere rahatlıkla ulaşabilir. Eğer dilerseniz, bizlere iletisim@borsablockchain.com mail adresinden de ulaşabilir, mesajınızı iletebilirsiniz.