Top Categories

Spotlight

today7 Ağustos 2020

Teknik Haber Takip

SegWit ve SegWit2x Nedir, Farkları Neler?

SegWit, kripto para dünyasında ortaya çıkan ve devamlılık kazanan güncelleme yapılarından birisidir. Segregated Witness, yani “ayrılmış tanık” olarak ifade edilen kavram, 2015 yılında geliştirilmiş olan bir protokol güncellemesidir. SegWit, blockchain ağlarının ilk günden bu yana en büyük sorunlardan birisi olarak görülen ölçeklenebilirliğe çözüm olarak ortaya atılmış, üzerinde çeşitli tartışmalar yapılmıştır.


Mnemonic Phrase Nedir?

Teknik Haber Takip today16 Temmuz 2020 13

Background
share close

Mnemonic phrase, kripto para dünyasında ve daha pek çok alanda karşımıza çıkan bir ifadedir. Anlamı; “anımsatıcı ifade, anımsatıcı tohum, tohum ifade”dir. Kripto para dünyasında ise kripto para biriminin saklanması için yeni bir cüzdan oluşturulduğunda oluşturulan, genellikle 12 kelimeden ya da daha fazla kelimeden oluşan kelime grubudur. Malum kripto para ile işlem yapabilmek için hangi para birimi olursa olsun paralarınızı saklayabileceğiniz dijital bir cüzdana ihtiyacınız vardır. Elbette her şey gibi kripto para cüzdanlarınızın da bilgisayarlarınızın, telefonlarınızın bozulma, çalınma durumlarına karşı koruma altına alınması gerekir. Bu yüzden de cüzdan uygulamaları ilk defa kripto para cüzdanı oluştururken size anımsatıcı ifadeler, mnemonic phrase verir. Cüzdanınızı çalıştıran bilgisayarınız bozulursa hem cüzdanınızı hem de kripto paranızı kurtarmak için anımsatıcı ifadenizi kullanabilirsiniz. Kurtarma seçeneğine girdiğinizde kelimeleri size verilen sıraya göre yazmanız gerekir.

Mnemonic Phrase Nasıl Saklanır?

Bitcoin özelinde düşünürsek bir Mnemonic Phrase bi Bitcoin cüzdanınızın kurtarılması için gerekli olan bütün bilgileri saklayan kelimelerin bir listesidir. Genel olarak her cüzdan kendi başına bir yedekleme ifadesi oluşturur. Bunu kullanıcılar daha çok bir kâğıda yazıp reel biçimde saklamayı tercih eder. Bilgisayarınız, telefonunuz ya da sabit diskiniz hasar görürse, bozulursa aynı cüzdanı tekrar yükleyebilir, Bitcoin’lerinizi geri almak için Mnemonic Phrase kelimelerinizi kullanabilirsiniz. Burada en temel noktalardan birisi güvenliktir. Çünkü anımsatıcı ifadenize, yani Mnemonic Phraseinize sahip olan herkes Bitcoin cüzdanınıza erişim sağlayabilir.

Hesaplarınızda dilediği gibi oynayabilir, dolandırıcılık yaparak paralarınızı kullanabilir. Bu yüzden de son derece dikkatli biçimde tutulmalı, kimsenin ulaşıp göremeyeceği, güvenli bir yerde bulundurulmalıdır. Örneğin herhangi bir web sitesine yazılmamalıdır. Çünkü kripto para cüzdanları hackerler için en cazip noktalardır ve internet üzerinde çeşitli aramalarla anımsatıcı ifadenize rahatlıkla ulaşıp coinlerinizi çalabilirler. Aynı şekilde akıllı telefonlarda yer alan hatırlatıcılar, not defterleri, mailler gibi her türlü dijital ortam anımsatıcı ifadeniz için sağlıksız olabilir. Sonuçta dijital dünyada güvenliği sağlamanın her zaman riskleri vardır. Bu yüzden bir kâğıda not edip güvenli bir yerde saklamak gerekir.

Mnemonic Phrase İfadelerinin Önemi

Mnemonic Phrase ilk kayıt esnasında cüzdan tarafından size sunulur ve burada bir kâğıda not ederek saklamanız uyarısı yapılır. Aynı cüzdanı yeniden indirip kullanabilmek için daha sonra kesinlikle bu Mnemonic Phrase kelimelerine gereksinim vardır. Buradaki her sözcük belirli bir sayıya atanır. BIP39 standartlarında 12 kelimeden oluşan bir ifadenin kombinasyon değeri 2048 kelimedir. Dolayısıyla ifade, 132 bit güvenlik değerine sahip olur. Bu da sahip olacağınız anımsatıcı ifadenin tek ve özelliğini, cüzdanınıza sistemin ne kadar önem verdiğini gösterir. Sizin de bu önemin farkında olarak onu koruma altına almanız, cüzdanınızın anahtar kelimesi ya da kapı kilidi olduğunu unutmamanız gerekir.

Yazar: Haber Takip

Etiketler: .

Puan:

Önceki Yazı

today14 Temmuz 2020

  • 5
close

Teknik Haber Takip

Sharding Nedir?

Sharding, yatay bölümleme olarak da bilinir ve veri tabanı bölümleme türleri arasında en çok tercih edilenlerden birisidir. Büyük bir veri tabanının uğraşması daha kolay, daha küçük paralara ayrılması biçiminde olur. ...


Benzer Yazılar

Yorumlar (0)

Bir Yorum Bırakın

Email Adresiniz Paylaşımda Gözükmeyecektir. İşaretli Alanların Doldurulması Zorunludur.Site Kullanımı Hakkında

Uyarı!

Sitemizde yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildir ve okurlarımızın yatırım ve hareketlerinin sonuçlarından Borsa Blockchain sorumlu değildir.


Blockchain ve Kripto Para Dünyasına Adım Atın

Hakkımızda

Borsa Blockchain 2019 yılından bu yana okuyucularına Blockchain ve Kripto Para Dünyasında gerçekleşen gelişmeleri hızlı ve güvenilir bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Sitemizde yer alan Haber, Analiz ve Teknik yazıları ile kendinizi geliştirebilir ve gündemden haberdar olarak Blockchain dünyasında ilerleyebilirsiniz.


Bize Ulaşın

İletişim

Biz ulaşmak isteyen okurlarımız yukarıda bulunan İletişim sayfasından bizlere rahatlıkla ulaşabilir. Eğer dilerseniz, bizlere iletisim@borsablockchain.com mail adresinden de ulaşabilir, mesajınızı iletebilirsiniz.