Top Categories

Spotlight

today7 Temmuz 2020

Haberler Haber Takip

Kripto Pazarı İyileştikçe Chainlink % 15’in Üzerinde Yükseldi

Kripto para piyasası son 24 saat içinde yükseldi ve birkaç kripto para birimi büyüdü ve genişledi. Yükselen paralardan biri % 15'in üzerinde büyüyen Chainlink (LINK). Kripto para birimlerinin çoğu % 3 ile % 5 arasında büyüdü. Tüm kripto para piyasası 6 Temmuz'da daha da yükseldi ve Chainlink açık bir lider [...]


Merkezsiz, Blockchain Tabanlı Sosyal Medya Nasıl İşler?

Teknik Yusuf Berdan Güzel today23 Mart 2020 43

Background
share close

Sosyal medya, günümüzde insanların internette en fazla zaman geçirdikleri platformalardır. İnternet kullanıcılarının neredeyse tamamı her gün defalarca sosyal medya platformlarına girmekte, bir kişinin çok sayıda sosyal medyada hesabı bulunmaktadır. Fakat son yıllarda sosyal medya platformlarının adı fazlaca skandallarla gündeme gelmeye başladı. Özellikle en son ki Facebook kullanıcı verilerinin çalındığı, satıldığı söylentileri aslında sosyal medyanın kendine has sorunlarının olduğunu gösterdi. Bu noktada da Blockchain sistemleri devreye giriyor ve alternatif sosyal medya platformları arayışlarını öne çıkarıyor. Çalışmalar, blockchain tabanlı sosyal medya çözümlerinin yeni modeller geliştirilmede kullanılabileceğini gösteriyor.

Aslında sosyal medya platformlarının kuruluş amacı, insanları eş düzeyde birbirlerine bağlamak ve bu bağı en güçlü şekilde tutmaktır. Bu da Blockchain’in varlık amacıyla ve işleyişiyle oldukça bağdaşıyor. Çünkü blockchain de eşler arası bağlarla işleyen bir sistem. Blok zinciri denen yapı tamamen zincirdeki eşlerin birbirleriyle alakalı yaptıkları etkileşimlere dayanıyor. Yine blockchain’in en temel özelliği kullanıcı bilgilerinin korunmasını sağlamaktır. Oysa Facebook’un neredeyse 2015 yılından bu yana kullanıcı bilgilerinin ele geçirildiği ve bunun kullanıcılara bildirilmediği ortaya çıkmıştır. Bunun üzerine çeşitli araştırmacılar blockchain üzerine yoğunlaşmış, bu sayede gizliliği sağlayacaklarını belirtmişlerdir.

Blockchain Tabanlı Sosyal Medya Fikrinin Ortaya Çıkış Gerekçesi

Mevcut klasik sosyal medya uygulamalarında şirketlerin hepsinin bir merkezi vardır. Bir şirkete, bir kişiye bağlıdırlar. Dolaysıyla bütün veriler merkezi sunucularda tutulmakta ve gizlilik, güvenlik birilerinin inisiyatifine bırakılmaktadır. İnsanlar da günlerinin çoğunu geçirdikleri, kimi zaman iş hayatı ve iş merkezi gibi kullandıkları sosyal medya sayfalarında çok farklı bilgilerine yer verebilmektedirler. Oysa blockchain tabanlı sosyal medya uygulamalarında bunlar kaldırılmaktadır. Örneğin Facebook’ta yapılan bir fotoğraf paylaşımı önce Facebook’un sunucularına gitmekte oradan kullanıcılara yansımaktadır. Oysa Blockchain tabanlı sistemde aracılar devreden çıkmakta, kişiler fotoğraflarını doğrudan istedikleri kişilerle paylaşabilmektedirler. Bilgiler tek kişinin ya da kurumun elinde olmamakta, tamamen blok zincirine dağılmış olmakta, kimse de kişisel bilgilere ve verilere ulaşamamaktadır. Dağınık defterler ile güvenlik sağlanmaktadır.

Bazı Blockchain Tabanlı Sosyal Medya Platformları

Blockchain tabanlı sosyal medya uygulamaları şu an alternatif olarak kendilerini gösteriyor ve her geçen gün de bunların sayısı artmaya devam ediyor. Bu da blockchain teknolojisinin her geçen gün daha fazla alanda kullanılmaya başlamasıyla birlikte ilerliyor. Bu noktada karşımıza çıkan blockchain tabanlı sosyal medya platformlarının bazıları şunlardır:

  1. Foresting: Şu an tüm dünyada en büyük sosyal medya platformu Facebook’tur. Foresting de Facebook’un alternatifi görevi görüyor ve uygulama, kullanıcılarına kendi içerikleri yükleyip içerikler ile kripto para ödülleri kazanma fırsatı tanıyor. Üstelik para kazanmanın tek yolu paylaşım yapmak da değil. Foresting Bank adlı hizmet ile geliştiriciler kripto paralar için bir servis oluşturmayı ve buradan ihtiyaç sahibi geliştiricilere finansal destek amaçlı kredi sağlamayı de hedefliyorlar.
  2. Indorse: Indorse kullanıcılarına merkezi olmayan profesyonel bağlantılar kurma şansı veriyor. Özellikleriyle Linked.in’in alternatifi gibi dursa da ara yüzü tamamen orijinal ve son derece özgün biçimde. Burada kullanıcılar siteye kayıp olup başarılarını ekleyerek profillerini tamamlayabiliyorlar. Kullanıcının ağında bulunan diğer bağlantılar da kişinin eklemiş olduğu başarılarını doğrulayarak saygınlığını arttırıyorlar. Bu işlemlerden sonra hem kullanıcı hem de doğrulayan kişi Indorse para kazanıyor. Dilerse bunları daha sonra Indorse tokenleriyle değiştiriyor.
  3. Steepshot: Steepshot Instagram benzeri bir platforma. Kullanıcılar burada fotoğraflarını sisteme yüklüyor ve fotoğraflarının etkileşim oranıyla orantılı şekilde kripto para kazanma şansı elde ediyorlar. Özellikle profesyonel fotoğrafçılık yapanlar için platformun bu özelliği oldukça cazip geliyor.
  4. Choon: Choon’un geliştiriliş hedefi müzik alanında bir devrime imza atmak. Bu yüzden de Spotify alternatifi gibi düşünülebilir. Platform üzerinde sanatçılar şarkıları her dinlendiğinde bir kripto para ile ödüllendiriliyor. Müzik severler de sponsorlu parçaları dinlemek veya kendilerine ait çalma listeleri yayınlayarak kripto para kazanma şansı elde ediyorlar.
  5. Me We: Me We, gerçek zamanlı bir mesajlaşma uygulaması konumunda bulunuyor. Şirketin en çok önemsediği ve ısrarla vurguladığı mesele, kullanıcı verilerinin gizliliği. Uygulama, kullanıcıların verilerini kesinlikle kaydetmiyor veya toplamıyor. Bulut depolama özelliği ile kullanıcılara mesajlarını yedekleme fırsatı veriyor. Yine ayarlı kaybolan mesajlar, mailler, sesli notlar de Me We’de kullanıcıları bekleyen keyifli özellikler.

Yazar: Yusuf Berdan Güzel

Etiketler: .

Puan:

Önceki Yazı

Benzer Yazılar

Yorumlar (0)

Bir Yorum Bırakın

Email Adresiniz Paylaşımda Gözükmeyecektir. İşaretli Alanların Doldurulması Zorunludur.Site Kullanımı Hakkında

Uyarı!

Sitemizde yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildir ve okurlarımızın yatırım ve hareketlerinin sonuçlarından Borsa Blockchain sorumlu değildir.


Blockchain ve Kripto Para Dünyasına Adım Atın

Hakkımızda

Borsa Blockchain 2019 yılından bu yana okuyucularına Blockchain ve Kripto Para Dünyasında gerçekleşen gelişmeleri hızlı ve güvenilir bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Sitemizde yer alan Haber, Analiz ve Teknik yazıları ile kendinizi geliştirebilir ve gündemden haberdar olarak Blockchain dünyasında ilerleyebilirsiniz.


Bize Ulaşın

İletişim

Biz ulaşmak isteyen okurlarımız yukarıda bulunan İletişim sayfasından bizlere rahatlıkla ulaşabilir. Eğer dilerseniz, bizlere iletisim@borsablockchain.com mail adresinden de ulaşabilir, mesajınızı iletebilirsiniz.