Top Categories

Spotlight

today7 Temmuz 2020

Haberler Haber Takip

Kripto Pazarı İyileştikçe Chainlink % 15’in Üzerinde Yükseldi

Kripto para piyasası son 24 saat içinde yükseldi ve birkaç kripto para birimi büyüdü ve genişledi. Yükselen paralardan biri % 15'in üzerinde büyüyen Chainlink (LINK). Kripto para birimlerinin çoğu % 3 ile % 5 arasında büyüdü. Tüm kripto para piyasası 6 Temmuz'da daha da yükseldi ve Chainlink açık bir lider [...]


Merkezsiz, Blockchain Tabanlı Politik Seçimler Nasıl İşler?

Teknik Yusuf Berdan Güzel today23 Mart 2020 12

Background
share close

Politik seçimler, tüm dünyada demokrasi ile yönetilen ya da demokrasi ile yönetildiği varsayılan ülkelerde yönetenlerin belirlendiği süreçlerdir. Blockchain teknolojisi hayatın her alanında olduğu gibi politik seçimlerde de gündeme geliyor. Hatta 2017’den bu yana çeşitli merkezsiz, blockchain tabanlı politik seçimler yapılmış bulunuyor.

Seçimlerde halk kendini yönetenleri belirler ve seçim özgürlüğünü kullanır. Teorikte bu böyledir; fakat uygulamaya geçildiğinde çoğu ülkede sorunlar ortaya çıkar. Bunlardan birisi de ülkemizdir. Özellikle son 2-3 yıllık sürede yapılan her seçimde oyların çalındığı, var olmayan kişilerin oy kullandığı, bir kişinin birden çok yerde oy kullandığı, oy sayımlarında bir partinin oylarının başka bir partiye yazıldığı; hatta bütün bu oyunların uzun yıllardır devam edip etmediği gibi çeşitli söylentiler, şüpheler gündeme gelmiştir. Bütün bunlar seçim süreçleriyle alakalıdır. Çünkü yüksek oranda katılım ve tercih hakkı olduğu zaman her bir seçmenin katılımının uygunluğunu, meşruiyetini verimli ve doğru biçimde takip etmek zorlaşmaktadır. Bir de saydamlık eksikliği gibi bir sorun var. Bütün bunlardan dolayı da blockchain’in politik seçimlerde kullanılması için projeler geliştirilmeye başlanmıştır.

Merkezsiz, Blockchain Tabanlı Politik Seçimlerde Nasıl Çalışır?

Merkezsiz, blockchain tabanlı politik seçimlerde blockchain adı verilen blok zincirinin nasıl uygulanacağına baktığımızda ilk olarak seçmen kayıt sürecinin dağıtılmış bir kitlesel otoriteden gelmesi gerektiği aklımıza gelmeli. Şu an ülkemizde YSK tarafından belirlendiği gibi. Bir seçmen kayıt kurumu, her bir vatandaşın oy kullanmaya uygun olup olmadığı denetlemelidir. Uygun olduğu belirlendiği zaman bir sefere mahsus tam olarak seçime katılmalarına izin verecek bir anahtar ya da belirteç oluşturulmalıdır. Şu anda her vatandaşın tek bir oy hakkı olduğu gibi. Dolayısıyla sistem benziyor.

Ayrıca bütün oylama süreci merkezisizleşecek. Bu sayede seçimlerin adil ve güvenli biçimde yapılıp yapılmadığı konusunda tek bir merkeze güvenmek, güvenilmesi gereken bir kurum olmayacak. Bu, son seçimlerde seçim güvenliğinin artacağı ve tek bir kuruma gerek kalmayacağı anlamına geliyor. Herkes kayıt esnasında onaylanan gerekleri karşıladığı müddetçe de kurumun bir seçim sürecinde oyların doğruluğu için toplanması, oyların sayılması gibi çalışmalara da gerek kalmaz. Kişiye tek bir anahtar verildiği için oy kullanırken o anahtar devreye girer ve bir kez oy kullanabilir. Bu da birtakım yolsuzlukların, fazla oyların, olmayan oyların önüne geçer.

Blockchain Sisteminin Seçimlere Etkisi

Klasik seçimlerde özellikle gece geç saatlerden itibaren sayılan oyların korunması seçmen iradesini sandığa yansıttığını düşünen vatandaş için hayati önem taşır. Herkes de seçimin mümkün olduğunca şeffaf tutulmasını ve güvenli olmasını ister. Blockchain teknolojisi, sonradan değiştirilen oyların tanınmasında üstün bir performans ortaya koyar. Ülkemizdeki son seçimlerde olduğu gibi insanlar günlerce sandık başında beklemek zorunda kalmaz ve farklı nodelerın anlık analizi sayesinde oyların transparanlığı belgelenmiş olur.

Blockchain teknolojisiyle oylamalar bittikten hemen sonra seçim sonuçları doğrulanma imkânı bulur. Yetkililer de oyların hatasız sayıldığından emin olurlar. Şu anki gibi sonuçları denetleyen merkezi bir kuruma ihtiyaç duyulmadan gerçekleştirilebilir. Seçimler bittiği anda da yetkililer seçim sonuçlarını açıklayabilir. Günlerce resmi seçim sonuçları açıklaması beklenmez.

Blockchain’in seçim sistemine entegre edilmesiyle tam bir şeffaflık oluşmaktadır. Açık kaynaklı oy platformlarını benimsemiş olan herkes işini doğru biçimde yaptığından emin olabilmek için işlevselliğini denetlemeyi tercih edecektir. Bu sayede de merkezi bir otoritenin sürece dahil olmasına gerek kalmayacaktır. Bu hem seçim sürecinin iş yükünü azaltır hem de ek masrafları ortadan kaldırır. Dolayısıyla blockchain sistemli seçimler daha güvenli ve daha şeffaf olmakta, sonuçlarına dair soru işaretleri bulunmamaktadır. Elbette bütün bu sistemin herkes tarafından anlaşılması ve kullanılması gerekeceğinden toplumların ilerlemesi ve yönetmeye talip olanların gerçekten şeffaflık isteyip istemedikleri sistemin önündeki soru işaretleridir.

Yazar: Yusuf Berdan Güzel

Etiketler: .

Puan:

Önceki Yazı

Benzer Yazılar

Yorumlar (0)

Bir Yorum Bırakın

Email Adresiniz Paylaşımda Gözükmeyecektir. İşaretli Alanların Doldurulması Zorunludur.Site Kullanımı Hakkında

Uyarı!

Sitemizde yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildir ve okurlarımızın yatırım ve hareketlerinin sonuçlarından Borsa Blockchain sorumlu değildir.


Blockchain ve Kripto Para Dünyasına Adım Atın

Hakkımızda

Borsa Blockchain 2019 yılından bu yana okuyucularına Blockchain ve Kripto Para Dünyasında gerçekleşen gelişmeleri hızlı ve güvenilir bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Sitemizde yer alan Haber, Analiz ve Teknik yazıları ile kendinizi geliştirebilir ve gündemden haberdar olarak Blockchain dünyasında ilerleyebilirsiniz.


Bize Ulaşın

İletişim

Biz ulaşmak isteyen okurlarımız yukarıda bulunan İletişim sayfasından bizlere rahatlıkla ulaşabilir. Eğer dilerseniz, bizlere iletisim@borsablockchain.com mail adresinden de ulaşabilir, mesajınızı iletebilirsiniz.