Top Categories

Spotlight

today26 Ekim 2020

Haberler Haber Takip

Usta Analistten Önemli Yatırım Tavsiyesi: Bu 5 Altcoin Yakın Zamanda Yükselecek!

Kripto paralar konusunda uzman isimlerden biri olan Crypto Rand, altcoinler ile ilgili önemli tavsiyeler verdi. Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP)’ın da aralarında olduğu 5 altcoinle ilgili yükseliş tahminini söyledi. İşte Crypto Rand’ın tahminlerine göre patlama yaşanacak 5 altcoin… Kripto para piyasaları dünyanın her yerinden ilgiyle takip edilirken, birçok kişi de [...]


Merkezsiz, Blockchain Tabanlı Firma Nasıl İşler?

Teknik Yusuf Berdan Güzel today8 Ekim 2020 9

Background
share close

Blockchain, ilk olarak Bitcoin ile hayatımıza girdi. Şifrelenmiş işlem takibi sağlayan bir veri tabanı olan Blockchain, hiçbir merkeze bağlı olmadan işlemlerin şifreli, güvenli ve müdahale edilemez şekilde gerçekleştirilmesiyle dikkatleri üzerine çekti. Çoğu çevreler tarafından geleceğin teknolojisi olarak görülen blockchain sadece kripto para alanında kullanılmakla kalmadı ve bugün dünyanın hemen her yerinde daha farklı alanlarda, daha farklı sektörlerde kendine yer buluyor. Milyonlarca proje, blockchain üzerinden hazırlandı, hayata geçirildi ve daha fazlası üzerinde çalışmalar devam ediyor.

Blockchain’in kripto paralardan çok daha fazlası olduğu anlaşıldıktan sonda adeta devrimler gerçekleşmeye başlamış, dünyanın en büyük şirketleri birimler oluşturarak blockchain üzerinde ar-ge çalışmalarını yoğunlaştırmışlardır. Bu sayede de hemen her gün yeni şirketlerin, yeni firmaların projeleri duyurulmaya başlanmıştır. Blockchain öğrenmeye çalışan şirket ve endüstrilerde de çok ciddi artışlar vardır. Merkezsiz, blockchain tabanlı firma çalışmalarına başta bankalar öncülük etmiş, ar-ge çalışmalarını ışında özellikle 2015 yılından sonra ortaya çıkan projelerde nakliye, perakende, Telekom, otomobil, havacılık ve daha onlarca endüstri alanında çalışmalar ortaya çıkmıştır.

Farklı sektörlerde bulunan pek çok firmanın blockchain alanında yaptığı stratejik yatırımlar, bu teknolojiye olan ilginin ne derece arttığını ve aratacağını da kanıtla nitelikte. Bugün Land Rover, Jaguar, Jey Blue, Verizon gibi çeşitli şirketler blockchain alanında araştırmalar ve bu araştırmalara yatırımlar yapıyor. Bunlar dışında Mercedes, Airbnb, Rakuten gibi çeşitli şirketler de farklı blockchain start-up’larının satın alımlarını gerçekleştirdiler.

Blockchain tabanlı firmalar, yaptıkları bu yatırımlarla blockchain teknolojisinin olanaklarıyla belirli süreçleri iyileştirmeyi, maliyetlerini düşürmeyi, dolandırıcılıkları azaltmayı, veri güvenliklerini arttırmayı ve daha fazlasını hedefliyorlar. Çünkü blockchain bütün bunlara imkan veriyor.

Finans Firmalarında Blockchain Tabanlı Projele

Blockchain’in sektörlere göre firmalarda nasıl kullanıldığına ve neler hedeflendiğine, getiri tahminlerinin ne olduğuna baktığımızda ilk olarak finans sektörünü görüyoruz. Zaten finas, blockchain’in ilk kullanıldığı endüstridir. Burada çeşitli pilot projeler geliştirilmiş, POC’ler yoluyla da her gün ilerleme devam etmektedir. Royal Bank Of Canada, JP Morgan, American Express, Citi Bank, MarterCard, Visa, Goldman Sacs gibi şirketler bu alanda ilk yatırımları yapanlar arasındadır. Bunların hepsi şu an çeşitli blockchain projeleri üzerinde çalışmalar yapıyorlar. Ya kendilerine ait blockchain araştırma merkezleri kurmuş ya da bu alanda araştırma yapan merkezlerle ortaklıklar geliştirmişlerdir. Örneğin JP Morgan, kendi blockchain ekibiyle beraber Quorum adlı bir uygulama geliştirmiş ve bu uygulama finansal işlemler için tasarlanmıştır. Altyapı olarak da Ethereum blockchain’ini kullanmaktadır. Yine şirket, bankalar arası bir ödeme platformu başlatmış ve bunu blockchain teknolojisiyle devam ettirmektedir. Yine Royal Bank of Canada, Deloitte Canada ile beraber Fasper Projesi adlı projeyi geliştirmiş, blockchain’i sınır ötesi fon transferlerinde kullanmaya başlamıştır. Bu, çok daha hızlı ve ekonomik sonuçlar almasını sağladığı için bankanın değerini ve güvenilirliğini arttırmıştır.

Royak Bank of Canada, 2016 yılından bu yana blockchain firması olan Ripple ile çeşitli denemeler gerçekleştiriyor. Riple’nin finansal kurumlar için geliştirdiği, uluslararası ödemeleri kolaylaştıran çözümlere imza atmakta, bu da finans şirketlerinin ilgisini çekmektedir. Goldman Sachs ise kendi kripto ticaret masasını açmak için blockchain odaklı çeşitli çalışmalar gerçekleştirmektedir. Visa ise Kasım 2017’de B2B Connect isimli blockchain tabanlı projesinin pilotunu duyurdu ve bununla işten işe ödeme şeklide bir uygulama başlatmaya çalışmakta.

Otomotiv ve Havacılık Firmalarında Merkezsiz, Blockchain Tabanlı Yatırımlar

Blockchain tabanlı firma faaliyetleri arasında otomotiv firmaları büyük bir yeri kaplıyor. Renault ve Volkswagen araçlarının kilometre verilerinin, motor kullanımlarının, bakım onarım geçmişlerinin takibi için blockchain teknolojisinden faydalanmayı planlamaktadırlar. Bu sayede müşterilerin,

Yazar: Yusuf Berdan Güzel

Etiketler: .

Puan:

Önceki Yazı

today7 Ekim 2020

  • 10
close

Teknik Yusuf Berdan Güzel

Noncustodial Kripto Para Sistemi Nedir?

Noncustodial kripto para piyasasında cüzdanlarla alakalı bir ifadedir. Bütün kripto para kullanıcıları sisteme girdiklerinde bir cüzdan sahibi olmaları gerekir. Her şeyin dijital olduğu bu alanda elbette cüzdanlar da dijitaldir ve ...


Benzer Yazılar

Yorumlar (0)

Bir Yorum Bırakın

Email Adresiniz Paylaşımda Gözükmeyecektir. İşaretli Alanların Doldurulması Zorunludur.Site Kullanımı Hakkında

Uyarı!

Sitemizde yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildir ve okurlarımızın yatırım ve hareketlerinin sonuçlarından Borsa Blockchain sorumlu değildir.


Blockchain ve Kripto Para Dünyasına Adım Atın

Hakkımızda

Borsa Blockchain 2019 yılından bu yana okuyucularına Blockchain ve Kripto Para Dünyasında gerçekleşen gelişmeleri hızlı ve güvenilir bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Sitemizde yer alan Haber, Analiz ve Teknik yazıları ile kendinizi geliştirebilir ve gündemden haberdar olarak Blockchain dünyasında ilerleyebilirsiniz.


Bize Ulaşın

İletişim

Biz ulaşmak isteyen okurlarımız yukarıda bulunan İletişim sayfasından bizlere rahatlıkla ulaşabilir. Eğer dilerseniz, bizlere iletisim@borsablockchain.com mail adresinden de ulaşabilir, mesajınızı iletebilirsiniz.