Top Categories

Spotlight

today7 Temmuz 2020

Haberler Haber Takip

Kripto Pazarı İyileştikçe Chainlink % 15’in Üzerinde Yükseldi

Kripto para piyasası son 24 saat içinde yükseldi ve birkaç kripto para birimi büyüdü ve genişledi. Yükselen paralardan biri % 15'in üzerinde büyüyen Chainlink (LINK). Kripto para birimlerinin çoğu % 3 ile % 5 arasında büyüdü. Tüm kripto para piyasası 6 Temmuz'da daha da yükseldi ve Chainlink açık bir lider [...]


Merkezsiz, Blockchain Tabanlı Arama Motoru Nasıl İşler?

Teknik Yusuf Berdan Güzel today23 Mart 2020 29

Background
share close

Merkezsiz blockchain tabanlı arama motoru, blockchain teknolojisinin kripto paralardan çok daha geniş bir alanda kullanılabileceği keşfinin sonucudur. İlk olarak Bitcoin kripto para birimiyle birlikte ortaya çıkan blockchain, zaman içinde çok farklı sektörlerde boy göstermiş, bugün tüm dünyada binlerce projenin temelini oluşturmaya başlamıştır. Öncelikle finans sektöründe başlayan bu değişim ve gelişim, teknoloji ve bilişimde de kendini göstermiş, mevcut arama motorlarına alternatif olarak merkezsiz blockchain tabanlı arama motoru projeleri geliştirilmiştir. DSE kısaltmasıyla adlandırılan bu sistem, kullanıcıların sevdiği hizmetler, ürünler için çevrimiçi arama yaparken blockchain’i kullanabilmelerini sağlıyor. Bu da internet kullanıcılarına gizlilik kazandırıyor.

Blockchain Tabanlı Arama Motorlarının Artıları

Blockchain tabanlı arama motorlarında mevcut arama motorları işleyişinden farklı bir konsept takip ediliyor. Burada reklam kampanyaları otomatik olarak toplanıyordu ve çok geniş kapsamlı bir veri ortaya çıkıyordu. Oysa blockchain tabanlı arama motorlarında hangi bilgileri paylaşmak istediğine tamamen kullanıcı karar veriyor. Siz kullanıcı olarak sadece sizinle özel olarak ilgilenen hedefli reklamlar alıyorsunuz. İnternette bütün kişisel bilgileriniz sizin kontrolünüzde oluyor. Üstelik sadece sizin için değil, işletmeler için de yararlar sunuyor. Büyük çevrimiçi reklam platformları dahil sadece kendilerini hedeflemelerini söyleyen kullanıcıları hedef alabiliyor. Yeni reklam geliştiriciler kimlerin kendilerinden reklam almak istediğini bilip hedef kitleye uygun reklamlar oluşturma fırsatı elde ediyor. Reklamcılar sadece ürünlerini arayan ve doğal olarak ona ilgi duyan kullanıcılara reklam veriyor. Dar odaklı reklam çalışmaları da satışları rahatlıkla arttırabiliyor.

Merkezsiz blockchain tabanlı arama motoru aramaya dair bilgileri blockchain’de saklar. Çevrimiçi bir kimlik ve alıcı kişiliği inşa edilir. Bu da aramalarda gizliliği ve verimliliği arttırır.

Bazı Merkezsiz, Blockchain Tabanlı Arama Motoru Projeleri

BitClave adlı proje, LG’nin eski güvenlik şefi tarafından kurulmuştur. Kurucu Alex Bessonov, mevcut teknoloji alanında en titiz şekilde hazırlanmış teknolojilerin dahi hatalı çıkabileceğini gördükten sonra böyle bir projeye yoğunlaşma kararı almıştır. BitClave etkin arama sistemi üzerinde çalışmaya da 2016 sonunda başlamıştır. Ethereum blackchain’ine dayanan proje, klasik arama motorlarına benziyor. En büyük farkı, kullanıcılar kişisel bilgilerinin ne kadarının reklamlarda kullanılacağı, reklamcılarla paylaşılacağı konusunda söz sahibi. Üstelik de mutlak söz sahibi. Bu sayede kullanıcılar sadece kendi istedikleri reklamları görebiliyorlar. Reklamcılar da hangi kullanıcılara hitap etmeleri gerektiği konusunda daha titiz çalışmak durumunda kalıyor.

Alex Bessenov, internet kullanıcılarının bilgilerini her zaman kullanan bir sistemin olduğunu belirtiyor ve bunun yerine kullanıcıların bilgileri üstünde mutlak kontrolü olan bir sistem yaratmak istediğini ifade ediyor. Mevcut arama motorları kullanıcılarının kendi bilgileri üzerinde hiçbir kontrollerinin olmadığını, söz hakkına sahip olmadıklarını söylüyor. Olaya reklamcılar açısından da bakıyor ve reklamcıların da hedef kitlesini seçme şansı olmadan reklam geliştirdiklerini, bunun da geri dönüşü düşürdüğünü savunuyor. BirClave sistemi ise kullanıcılar ve reklamcılar arasında akıllı kontratlar oluşturup, direkt ilişki sağlıyor.

Bitclave sisteminde kullanıcılara reklamcılarla alakalı arama yapmaya yönlendiriliyor ve her aramada doğru istatistikler tutturulursa reklamcıdan aktivasyon tokenleri adı verilen ve para birimi olan bir numara alınıyor. Bu da daha sonra internette alışveriş yaparken kullanılabiliyor. Yıl sonuna aylık bir milyon arama hedefiyle yola çıkan BitClave, şubat ayında faaliyetlerine başlamayı hedefliyor.

Blockchain tabanlı arama motoru projelerinden birisi Blockchair’dir. Blockchair, en son basın bültenine göre Monero (XMR) adlı kripto para birimi tarayıcı hizmetleri ve API hizmetleri başlattığını bildirdi. Bu sayede Monero kullanıcıları Blockchair tarayıcısını kullanabilecek ve bütün işlemlerini kontrol edebileceklerdir. Yine kullanıcılar gizlilik konusunda bütün detaylara da 5 farklı dilde ulaşabilecekler. Ayrıntılı dokümantasyonu sahip bulunan sabit API’yi kullanıma hazır eden sistem, gizliliği en temel kıstas kabul ediyor. İşlemler sırasında rastgele çıkan açık anahtarlar gönderici olarak sisteme ekleniyor ve işlem göndericisinin gerçek kimliğini gizlemek adına 10 tuzak hesap kullanılıyor. İlerde daha da geliştirilmeye devam edecek olan proje, 2017 yılından bu yana faaliyet gösteren Blockcahair’i farklı bir noktaya taşıyor ve her geçen gün daha farklı projelerin içinde yer almaya devam ediyor.

KryptoGo, blockchain tabanlı bir arama motoru ve ocak ayında Las Vegas’ta düzenlenen dünyanın en büyük teknoloji fuarı CES’te tanıtımı yapılmış, büyük bir ilgiyle karşılanmıştır.

Yazar: Yusuf Berdan Güzel

Etiketler: .

Puan:

Önceki Yazı

Benzer Yazılar

Yorumlar (0)

Bir Yorum Bırakın

Email Adresiniz Paylaşımda Gözükmeyecektir. İşaretli Alanların Doldurulması Zorunludur.Site Kullanımı Hakkında

Uyarı!

Sitemizde yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildir ve okurlarımızın yatırım ve hareketlerinin sonuçlarından Borsa Blockchain sorumlu değildir.


Blockchain ve Kripto Para Dünyasına Adım Atın

Hakkımızda

Borsa Blockchain 2019 yılından bu yana okuyucularına Blockchain ve Kripto Para Dünyasında gerçekleşen gelişmeleri hızlı ve güvenilir bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Sitemizde yer alan Haber, Analiz ve Teknik yazıları ile kendinizi geliştirebilir ve gündemden haberdar olarak Blockchain dünyasında ilerleyebilirsiniz.


Bize Ulaşın

İletişim

Biz ulaşmak isteyen okurlarımız yukarıda bulunan İletişim sayfasından bizlere rahatlıkla ulaşabilir. Eğer dilerseniz, bizlere iletisim@borsablockchain.com mail adresinden de ulaşabilir, mesajınızı iletebilirsiniz.