Top Categories

Spotlight

today28 Şubat 2020

Haberler Haber Takip

Japonya Merkez Bankası Yönetim Kurulu, Dijital Para Birimlerinin Daha İyi Anlaşılmasını İstiyor

Japonya Merkez Bankası temsilcisine göre, merkez bankaları dijital para biriminin sonuçları hakkında daha derin bir anlayış geliştirmelidir. Japonya Bankası vali yardımcısı Reay, 27 Şubat'ta Masayoshi Amamiya'ya göre, dijital merkez bankası para birimleri (CBDC'ler) ödemeleri kolaylaştırabilir ve özel nakit akışını kolaylaştırabilir, ancak aynı zamanda özel sektör finansal yeniliklerini ve bankalarını durdurabilir;


Market Balonu Nedir?

Teknik Yusuf Berdan Güzel today8 Şubat 2020 14

Background
share close

Market Balonu Nedir?

Balon, finans sektörünün önemli bir terimi olduğu gibi kripto para piyasasında da adı en fazla geçen ifadelerden birisi. Öncelikle balon, piyasa katılımcılarının fiyatları değerlerinin üzerine çıkardıkları bir durumu açıklamak için kullanılır. Fiyatlar talepler sebebiyle gerçekte olması gerekenden çok daha üste çıkmıştır. Bu durum genellikle Pazar düzelince normale döner ve fiyatlarda hızlı ve keskin bir düşüş meydana gelir. Bitcoin’in ilk piyasaya çıktığı 2009 yılının hemen ardından, 2010 yılında Bitcoin’e dair ilk balon yorumları, haberleri piyasaya çıkmıştır. Hatta zaman içinde başta Bitcoin olmak üzere kripto paraların bir balon olup olmadığı hakkında dünya kadar yorum yapılmış, yazılar kaleme alınmış, hatta akademik çalışmalar gerçekleştirilmiştir.

2017 yılı, kripto paralarda fiyat artışlarının en zirve yaptığı, pek çok Bitcoin milyarderinin oluştuğu bir yıldır. O yıldan sonra da zirveden aşağıya büyük bir düşüş olmuş, belli bir seviyeye indikten sonra da aralıklarla iniş çıkışlar olmaya devam ediyor. Bu dönemde lale balonu ve dotcom balonu örnekleri sıklıkla dile getirildi ve kripto paraların durumu bunlara benzetildi. Dijital paraların da aynı süreçten geçeceğine dair konuşmalar yapıldı.

Finansal Balon Kavramı

Öncelikle varlık fiyatlarına verilen değerin o varlığın gerçek değerini aşmasıyla birlikte balon kavramı oluşuyor. Bir döngü olarak ele alabileceğimiz bu durum, bir ürünün piyasaya çıkması ve insanlar tarafından büyük bir ilgiyle karşılanmasıdır. Zamanla insanlarda bir heyecan oluşuyor ve ürünün fiyatının artacağına dair inanç giderek yükseliyor. Bu treni kaçırmak istemeyen yatırımcılar da yüksek fiyatların daha da yükseleceğini düşündüğü için yüksek değerlerden alıma devam ediyor. Bu, ta ki insanların ürünün değerinin olması gerekenden yüksek olduğunu fark etmesine kadar sürüyor. Geçmişte bunun pek çok örneği olmuş ve özellikle lale balonu ve dotcom balonu meşhur olmuştur.

Lale Balonu

Lale balonu, 1634-1637 yılları arasında Hollanda’da meydana gelmiştir. O dönemde marketin tam değeri bilinmiyor; fakat elinde bir lale soğanı bulunan kişi, o dönemde lüks bir evi satın alabiliyormuş. Anadolu’dan götürülen ve orada daha önce görülmemiş olan lale soğanı, büyük bir rağbetle karşılaşmış. Fiyatları yükselmiş. Ardından mozaik virüsü ortaya çıkmış ve bu virüs, lalelerin taç yaprakları üzerinde alevi andıran desenler oluşturmuş. Ardından daha farklı desenlerin de oluşmasıyla zaten nadir olan lale soğanının, daha nadir bulunan çeşitleri oluşmuş. İnsanların beğenmesine göre de pahalılaşma artmış. Bu marketin hiç bitmeyeceğine dair inançlar gelişmiş ve çiçekçiler, bahçıvanlar laleleri depolamaya başlamış. Bu da kıtlığı ve talebi arttırmış. İnsanlar daha çok lale alabilmek için evlerini, arsalarını satmaya başlamışlar. En hızlı artışın olduğu dönemde sadece bir ayda fiyatlar 20 kat birden artmış. Fiyatlar lale soğanının gerçek değerinin çok üzerine çıkmış ve bunu fark eden bazı kişiler ellerindeki lale soğanlarını satmaya başlamışlar. Domino etkisiyle satışlar başlamış ve devletin de devreye girmesiyle fiyatlar çok daha aşağıya düşmüş.

Dotcom Balonu

1990’ların sonunda Amerika’da internet tabanlı şirketlere yatırımlar bir anda artmış ve hisse senetleri piyasada hızla yükselmiş. Teknoloji balonu olarak da bilinin bu dönemde çokça risk sermayesi yatırımını internet start-uplarına yapmışlar. Bunun büyük getiri sağlayacağını düşündükleri için kısa vadede kâr etmeyi planlamışlar. Yeni kurulan internet şirketlerine gözü kapalı paralarını yatırmışlar. 1995-2000 yılları arasında bu balon iyice büyümüş ve bu durum herkesin internet şirketi kurmaya başlamasına da neden olmuş. 2000 yılında tepeye ulaşan balon, 2002 yılında patlayarak en büyük değer düşüşünü görmüş. Devasalaşan market Bir buçuk yıl içinde yok olmuş.

Kripto Paralar ve Market Balonu

Bahsettiğimiz iki örnek, kripto paraların bir balon olduğunu savunanlar tarafından sıkça veriliyor. Fakat bir şeyin balon olduğunu söyleyebilmek için öncelikle o ürünün ya da marketin gerçek değerini ölçebilmek gerekiyor. Oysa kripto para piyasasının şu ana kadar çeşitli grafikler, araştırmalar yapılmış olsa da net değeri ölçülebilmiş değil. Elbette Lale balonu ve dotcom balonu örneklerindeki gibi seyretmemesi, kripto paraların bir balon riski taşmadığı anlamına gelmeyebilir. Çünkü gelecekte bu borsanın grafiklerinin nasıl olacağını bilmiyoruz. Diğer bir husus ise, bu örneklerin yerel olması. Kripto para piyasası ise evrensel bir boyuta ulaşmıştır. Zaman zaman bazı kripto paralarda balon hareketleri olup bir anda piyasadan silinseler de borsanın geneli için aynı şey söz konusu değildir. Bitcoin on yılı aşkın süredir söylentilere rağmen varlığını devam ettirmektedir. Akademik araştırmalarda da kripto paraların hiç birisinde spekülatif fiyat balonlarına rastlanmadığı, bulguların değişimlerin sadece düzeltme niteliğinde olduğundan söz edilmektedir.

Yazar: Yusuf Berdan Güzel

Etiketler: .

Puan:

Önceki Yazı

today8 Şubat 2020

  • 4
close

Teknik Yusuf Berdan Güzel

Bitcoin Halving Nedir?

Halving, Bitcoin kripto paraya ait bir terimdir. Bitcoin’in süreklilik kazanması ve madencilik gelirlerinin yarıya inmesi için yapılmış bir olaydır. Ortalama her 4 yılda bir gerçekleşir ve bu olay, yarılanmadır ve ...


Benzer Yazılar

Yorumlar (0)

Bir Yorum Bırakın

Email Adresiniz Paylaşımda Gözükmeyecektir. İşaretli Alanların Doldurulması Zorunludur.Site Kullanımı Hakkında

Uyarı!

Sitemizde yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildir ve okurlarımızın yatırım ve hareketlerinin sonuçlarından Borsa Blockchain sorumlu değildir.


Blockchain ve Kripto Para Dünyasına Adım Atın

Hakkımızda

Borsa Blockchain 2019 yılından bu yana okuyucularına Blockchain ve Kripto Para Dünyasında gerçekleşen gelişmeleri hızlı ve güvenilir bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Sitemizde yer alan Haber, Analiz ve Teknik yazıları ile kendinizi geliştirebilir ve gündemden haberdar olarak Blockchain dünyasında ilerleyebilirsiniz.


Bize Ulaşın

İletişim

Biz ulaşmak isteyen okurlarımız yukarıda bulunan İletişim sayfasından bizlere rahatlıkla ulaşabilir. Eğer dilerseniz, bizlere iletisim@borsablockchain.com mail adresinden de ulaşabilir, mesajınızı iletebilirsiniz.