Top Categories

Spotlight

today28 Şubat 2020

Haberler Haber Takip

Japonya Merkez Bankası Yönetim Kurulu, Dijital Para Birimlerinin Daha İyi Anlaşılmasını İstiyor

Japonya Merkez Bankası temsilcisine göre, merkez bankaları dijital para biriminin sonuçları hakkında daha derin bir anlayış geliştirmelidir. Japonya Bankası vali yardımcısı Reay, 27 Şubat'ta Masayoshi Amamiya'ya göre, dijital merkez bankası para birimleri (CBDC'ler) ödemeleri kolaylaştırabilir ve özel nakit akışını kolaylaştırabilir, ancak aynı zamanda özel sektör finansal yeniliklerini ve bankalarını durdurabilir;


Kripto Para Endexleri Nelerdir?

Teknik Yusuf Berdan Güzel today12 Şubat 2020 5

Background
share close

Kripto Para Endexleri

Kripto para endexleri, çeşitli kripto para birimlerinin isimlerini ve fiyatlarını listeleyen, onların anlık değerleri hakkında bilgi veren web sitelerine ya da platformlara verilen isimdir. CoinMarketCap, CyryptoCompare, WordCoinIndex gibi Kripto para endexleri genel olarak çeşitli kripto paraların anlık fiyat bilgilerini paylaşırlar. Aynı zamanda çeşitli kripto paraların varlıklarının büyümelerini kıyaslar, izlemek isteyenlere, kripto paranın güncel değerini, değişimlerini, en düşük ve en yüksek fiyatlarını sunarlar. Kripto paralar arasında karşılaştırma yapmak isteyenler için bilgi aktarırlar.

Her kripto para endexi listesinde farklı kripto parayı bulundurabilir. Kimi endexler bütün kripto paraları liste halinde sunarlarken kimileri de sadece belli bir kriterler ile eleme yapar. Örneğin yeterli miktarda işlem hacmine sahip kripto paralar hakkında bilgilere yer verirler. Şu da bir gerçektir ki kripto para endexi ne kadar popüler olursa bilgi vereceği ve listesine dahil edeceği kripto para sayısı da o kadar fazla olmaktadır. Bu yüzden de en popüler kripto para endexlerinin en fazla kripto parayı bünyesinde taşıdığını söyleyebiliriz. Bu sayede endekslerin takipçileri farklı farklı sitelerde bilgi kovalamak zorunda kalmadan sadece o endeksleri izleyerek sektörün nabzını tutar, genel borsa bilgisine ve yatırım olanaklarına sahip olurlar.

Geleneksek Borsa Endexleri ile Kripto Para Endexlerinin Farkı Nedir?

Geleneksel borsa endexleri ile Kripto para endexlerinin çalışma prensibi özünde aynıdır. Her iki platform da yatırımcıların belli bir sektörün sağlığını kontrol edebilmeleri, dünü, anı ve yarını hakkında fikir geliştirilebilmeleri için kurulmuş araçlardır. Geleneksel borsa endexleri şirketlerin hisselerinin fiyat bilgisini ekranlarında paylaşırken Kripto para endexleri blockchain tabanlı ağlardaki kripto para varlıklarının fiyatlarını paylaşır. Aralarındaki var olan en büyük fark da bundan ibarettir.

Yine geleneksel borsa endexleri ile Kripto para endexleri arasındaki farklardan bir tanesi de kapsamdır. Kripto para endexleri genel olarak piyasadaki bütün kripto paraları bulmaya ve onların bilgilerini bünyelerinde barındırmaya çalışırlar. Fakat geleneksel borsa endexleri genel olarak ortak bir paydada buluşan, birkaç seçkin şirketin hisselerinin fiyatlarına yer verirler. Bu şirketler de piyasada en çok takip edilen, en fazla hissedarı olan ya da o dönemde belli bir popülerlik ve hareketlilik kazanmış bir şirket varsa o olur. Kimi zaman ortak paydayı sektör olarak da belirleyebilirler ve sadece bazı sektördeki şirketlerin hisse fiyatlarına listelerinde yer verirler. Zaten geleneksel borsa endexlerinin amacı, sektörlerdeki önce gelen şirketlerin bazı fotoğraflarını çekerek yatırımcıların sektör hakkında genel geçer, derin analize dayanmayan bilgilere sahip olmasını sağlamak olmaktadır.

Tüm dünyayı baz alırsak ve geleneksel borsa endexlerine örnek vermemiz gerekirse dünyanın en büyük borsa endexlerinden birisi S&P 500’dür ve burası ABD’de piyasa değeri en yüksek 500 şirketin listelendiği, bilgilerinin verildiği bir borsadır. FTSE 100 de Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda piyasa değeri en yüksek 100 şirketin listelendiği ve bilgilerinin verildiği bir borsadır. Yine FTSE techMARK 100 isimli borsa endexinde sadece Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören inovatif teknoloji şirketlerine yer verilmektedir. Benzer biçimde S&P Global 1200 İnformation Technology Index isimli borsa endexi de sadece bilgi işlem sektöründe yer alan şirketleri listesine dahil etmektedir.

Kripto para endexleri arasında en bilinenlerden bazılarını Binance, Coinbase, OKEx, BitMex, Huobi, Kraken olarak sayabiliriz. Bunlar sadece belli sayıda kripto para içermemeye özen göstermekte, ticaret hacmi açısından her daim birbirleriyle yarış halinde bulunmaktadırlar. Bu da aralarından birisinin en çok tanına, en çok tercih edilen ya da en popüler Kripto para endexleri olmasının önüne geçmektedir. Dolayısıyla Kripto para endexleri dediğimiz zaman karşımızda işlem yapabilme olanaklarının esnekliği devreye girmekte, rekabet daha güçlü şekilde karşımıza çıkmaktadır.

Kripto Para Endexlerinin İçerikleri

Kripto para endexleri temelde kripto paraların fiyatlarına ve ticaretle ilişkili bilgilerine yoğunlaşır, bunların paylaşımını yaparlar. Genel olarak Kripto para endexlerinde kripto para birimlerinin isimleri, sembolleri, güncel fiyatları, 24 saatlik ticaret hacimleri, piyasa değerleri, toplam hacimleri son bir haftalık değerleri, anlık değişimleri gibi bilgilere ulaşılabilir. Her kripto paraya tıklayarak o kripto para hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilir. Burada da kripto paranın dolaşımda olan arz miktarı, toplam arz miktarı, zaman içerisindeki fiyat grafiği, performans grafiği, kripto paranın ticaretinin yapıldığı borsalar, kripto paranın bulunabileceği platformlar gibi bilgilere yer verilir.

Yukarıda bahsettiğimiz içerikler kripto para endexlerinde bulabileceğiniz en yaygın bilgiler ve içerikler olsa da her endexin farklılıkları da vardır. Bazı Kripto para endexleri kullanıcı kitlesine hitap edebilecek ve kendisini farklı kılacak bilgiler de içerebilir. Mesela çok hızlı hareket eden, alım satımlarını pratik şekilde gerçekleştiren bir kitleye sahip platform, kripto paranın son yirmi dört saat içindeki en yüksek ve en düşük fiyatını yayınlayabilirken daha uzun vadeli yatırımcıları bünyesinde barındıran bir platform, kripto paranın tokenleşme seviyesine, protokolüne dair bilgileri ekranlarına taşımayı seçebilir.

Kripto para endexleri, operasyonlarının devamlılığını sağlayan verileri genel olarak kripto para borsalarından alırlar. Çünkü kripto para borsaları coin ticaret işlemlerinde ipek yolu olarak tanımlanabilir ve bir coinin fiyatı, kripto para borsasında bulunan kullanıcıların o coini almayı ve satmayı kabul ettiği noktada netlik kazanır. Bu yüzden de kripto para borsaları herhangi bir kripto para biriminin potansiyeline, işlevine, değerine dair kesin bilgilere ulaşabilmenin en sağlıklı yoludur.

Her ne kadar kripto para birimlerinin fiyatları borsalar üzerinden takip ediliyor olsa da para biriminin fiyatı borsadan borsaya da değişebilmektedir. Çünkü sektör farklılıkları bu tarz oynamalara yol açabilmektedir. Bu yüzden de kripto para fiyat endexleri, birkaç borsadan bilgi çekerek en doğru fiyatları kullanıcılarına ulaştırmayı denemektedir. Hangi borsanın fiyatlarının o an ekranlara yansıdığını ise rahatlıkla detay kısmında görebilirsiniz. Bu kısımda coinin ticaretinin yapıldığı borsaların bir listesine yer verilir ve anlık borsalardaki o coinin değerleri de görülebilmektedir. Elbette kripto paranın popülerliğinin ve işlem hacminin borsalarda görünürlüğünün de büyük payı vardır. Bir Bitcoin hemen her borsada ve piyasada bulunabilirken popülerliği daha az altconilerin bulunduğu piyasaların sayısı oldukça az olabilmektedir.

Line Kripto Borsası

Kripto para borsaları, uygulama programlama ara yüzleri aracılığıyla ticaret verilerine erişebilme imkânı tanır. Bu sayede kripto para endeksleri gerekli olan verilere ulaşıp kendi operasyonlarının devamlılığını sağlarlar. Bir kripto para endexinin hangi verileri toplayacağı, o fiyat endexini kullanmakta olan kitlenin talepleriyle alakalıdır. Coin fiyatları, belli işlemlerin ticaret hacimleri gibi hemen her kripto para endexinin sahip olması gereken bilgilerin yanı sıra farklı platformlar, farklı bilgiler de barındırabilir.

Kimi zaman platformlar coini tanımlamaya yarayan, kendine mahsus kısaltmalar ve semboller olan coin ID’lerine yer verebilir. Ya da coinin ticaret hacmini tespit etmeye yarayan ve ticaret ID’si adı verilen ticaret belirteçlerini bulundurabilir. Zaman damgası dediğimiz bir işlemin gerçekleştiği zamanın anlık kayıtlarını; o anki fiyatını, açılış fiyatını, kapanış fiyatını, 24 saatlik işlem hacmini de bilgiler arasında bulundurabilir. Yine kambiyo kuru adını verdiğimiz güncel kurlara dair verileri de platformlar kullanıcılarına aktarabilir. Bu tür kripto para endexleri çok daha fazla bilgi içerir.

Kripto Parada Hatasız ve Dakik Bir Fiyatlandırma Mümkün Müdür?

Kripto para endexleri, kripto para piyasasının genel durumunu ve genel pozisyonunu olabildiğince doru şekilde temsil etmeye gayret gösterir. Oldukça kullanışlı olsalar da zaman zaman kripto para endexleri arasında farklı fiyat durumlarının olduğunu da görebiliyoruz. Bunun nedeni, kripto para fiyat endexlerinin birbirinden farklı olması ve çok kaynaktan bilgi almalarıdır. Çok fazla kaynaktan bilgi aldıkları için de platformda bir birlik kurulabilmesi zorlaşabilmektedir.

Birbirinden farklı borsalar, EURO, USD, JPY, GBP gibi çeşitli itibari paralarla çalışabilir. Kripto para endexlerinin yaptığı hesaplar da ticaret hacmine, hesap piyasasına, likiditeye, borsaların işlem ücretlerine göre değişebilir. Yine her uygulama farklı bir ara yüz kullanabilir ve uygulamada kullanılan program verileri her beş saniyede bir, her üç saniyede bir, her bir dakikada bir gibi aralıklarla talep edebilir. Bu da endexler arasında fark oluşturabilir. Dolayısıyla kaynakça ve operasyon süreci farklı olan fiyat endexleri de birbirinden farklı fiyatları ekrana yansıtabilir.

Kripto para piyasasında bir coinin verilen herhangi bir zaman diliminde, tüm piyasalar arasında geçerli olabilecek aynı fiyatı belirlemek neredeyse imkânsız olmaktadır. Çünkü veriler çok hızlı değişmekte ve büyük bir hızla piyasa şekillenmektedir. Fakat görülen farklılıklar çoğu zaman çok küçüktür. Zaten bir kripto paranın bir zaman aralığında ne kadar yükseldiği ne kadar düştüğü rahatlıkla görülebilir. Orta seviyede bir kullanıcı bunlara rahatlıkla hâkim olabilir. Bu yüzden de kripto para endexleri arasındaki küçük farklılıkların, sadece bindeliklerden kaynaklı detayların sizi yatırımdan alıkoyması ya da işlem yapmanıza engel olması söz konusu olmayacaktır.

Yazar: Yusuf Berdan Güzel

Etiketler: .

Puan:

Önceki Yazı

today12 Şubat 2020

  • 6
close

Teknik Yusuf Berdan Güzel

Bag Holder Nedir?

Bag holder ifadesi kripto para dünyasında zaman zaman kullanılır ve bazı zamanlar çok daha popüler olur. “Çantalık, çanta tutucu” gibi anlamlara gelen kelime gurubu; bir kripto para biriminin fiyatları hızla ...


Benzer Yazılar

Yorumlar (0)

Bir Yorum Bırakın

Email Adresiniz Paylaşımda Gözükmeyecektir. İşaretli Alanların Doldurulması Zorunludur.Site Kullanımı Hakkında

Uyarı!

Sitemizde yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildir ve okurlarımızın yatırım ve hareketlerinin sonuçlarından Borsa Blockchain sorumlu değildir.


Blockchain ve Kripto Para Dünyasına Adım Atın

Hakkımızda

Borsa Blockchain 2019 yılından bu yana okuyucularına Blockchain ve Kripto Para Dünyasında gerçekleşen gelişmeleri hızlı ve güvenilir bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Sitemizde yer alan Haber, Analiz ve Teknik yazıları ile kendinizi geliştirebilir ve gündemden haberdar olarak Blockchain dünyasında ilerleyebilirsiniz.


Bize Ulaşın

İletişim

Biz ulaşmak isteyen okurlarımız yukarıda bulunan İletişim sayfasından bizlere rahatlıkla ulaşabilir. Eğer dilerseniz, bizlere iletisim@borsablockchain.com mail adresinden de ulaşabilir, mesajınızı iletebilirsiniz.