Top Categories

Spotlight

today28 Şubat 2020

Haberler Haber Takip

Japonya Merkez Bankası Yönetim Kurulu, Dijital Para Birimlerinin Daha İyi Anlaşılmasını İstiyor

Japonya Merkez Bankası temsilcisine göre, merkez bankaları dijital para biriminin sonuçları hakkında daha derin bir anlayış geliştirmelidir. Japonya Bankası vali yardımcısı Reay, 27 Şubat'ta Masayoshi Amamiya'ya göre, dijital merkez bankası para birimleri (CBDC'ler) ödemeleri kolaylaştırabilir ve özel nakit akışını kolaylaştırabilir, ancak aynı zamanda özel sektör finansal yeniliklerini ve bankalarını durdurabilir;


Japonya Kendi Dijital Para Birimini Planlıyor

Haberler Haber Takip today30 Ocak 2020 3

Background
share close

Japonya Kendi Dijital Para Birimini Planlıyor

Japonya kendi dijital merkez bankası para birimini uygulamaya hazırlanıyor. Proje, Çin’in dijital renminbi ve Facebook’un planladığı Libra yaratma çabalarıyla yoğunlaşıyor.

Çin’in merkez bankası dijital para birimi (CBDC) planları bu yılın başlangıcına işaret ederken ve dünyadaki diğer büyük sanayileşmiş ülkeler karşılık gelen para birimleri üzerinde çalışıyorken, Japonya şimdi de katılımcı alanına katılıyor. Reuters tarafından bildirildiği üzere, Japon hükümeti kendi CBDC’sini başlatmayı planlıyor.

Japonya Baskı Altında

İktidar hükümetinden bir grup yasa koyucu şu anda kendi dijital para birimi planları üzerinde çalışıyor. Bu, Reuters’in Liberal Demokrat Parti’den yaklaşık 70 milletvekilinden oluşan uzman grubun bir üyesi olan Norihiro Nakayama’nın ifadesine dayanan bir rapordan kaynaklanıyor.

Japonya Dijital Para

Nakayama, Reuters’e verdiği demeçte, hükümetin dijital para projesinin özel şirketlerle çalışabileceğini söyledi. Şimdiye kadar, CBDC hala geliştirme aşamasındadır. Somut yaklaşımlara gelmeden önce, teknik tasarım ve uygulama ile ilgili önemli düzenlemeler ve detaylar açıklığa kavuşturulmalıdır. Nakayama, eski Ekonomi Bakanı Akira Amari liderliğindeki grubun hükümetin önerilerini önümüzdeki ayın başlarında sunmayı planladığını söyledi. Japonya’nın hırsları öncelikle Çin’in ilerici planları tarafından destekleniyor, Nakayama şöyle açıklıyor:

Çin dijital bir yuan çıkarmaya doğru ilerliyor, bu yüzden bu tür girişimlere karşı önlemler öneriyoruz.

Japonya giderek komşu ülkeden baskı hissediyor. Orta Krallık’ta dijital para birimi yavaş yavaş şekilleniyor. İlk testler henüz yeni tamamlanmıştır. Dijital renminbi ile Çin, önde gelen küresel para birimi olarak ABD dolarının egemenliğinin yerini alabilir. Japon ekonomisinin ana ticaret ortağı olarak ABD’ye bağımlı olmasıyla birlikte ülke ABD dolarının zayıflamasından korkuyor.

Ayrıca, Facebook’un planladığı Libra, diğer şeylerin yanı sıra, dünya çapındaki merkez bankalarını kendi dijital para birimlerinin girişini gözden geçirmeye yönlendirdi. Tüketicinin korunması için bilinmeyen özel bir şirket tarafından verilen ve dünya çapında kabul gören ve kullanılan bir dijital para birimi konusunda endişelenen ABD, Kanada, Singapur, Tunus, Tayland, İsveç, Ukrayna ve AB şu anda dijital para birimleri üzerinde çalışıyor.

Sitede ve yazılarda mevcut olan bilgiler yatırım tavsiyesi olarak sunulmamıştır. Kullanıcı kendi araştırmasını ve analizini yapmalıdır.

Yazar: Haber Takip

Etiketler: .

Puan:

Önceki Yazı

Yorumlar (0)

Bir Yorum Bırakın

Email Adresiniz Paylaşımda Gözükmeyecektir. İşaretli Alanların Doldurulması Zorunludur.Site Kullanımı Hakkında

Uyarı!

Sitemizde yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildir ve okurlarımızın yatırım ve hareketlerinin sonuçlarından Borsa Blockchain sorumlu değildir.


Blockchain ve Kripto Para Dünyasına Adım Atın

Hakkımızda

Borsa Blockchain 2019 yılından bu yana okuyucularına Blockchain ve Kripto Para Dünyasında gerçekleşen gelişmeleri hızlı ve güvenilir bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Sitemizde yer alan Haber, Analiz ve Teknik yazıları ile kendinizi geliştirebilir ve gündemden haberdar olarak Blockchain dünyasında ilerleyebilirsiniz.


Bize Ulaşın

İletişim

Biz ulaşmak isteyen okurlarımız yukarıda bulunan İletişim sayfasından bizlere rahatlıkla ulaşabilir. Eğer dilerseniz, bizlere iletisim@borsablockchain.com mail adresinden de ulaşabilir, mesajınızı iletebilirsiniz.