Top Categories

Spotlight

today28 Şubat 2020

Haberler Haber Takip

Japonya Merkez Bankası Yönetim Kurulu, Dijital Para Birimlerinin Daha İyi Anlaşılmasını İstiyor

Japonya Merkez Bankası temsilcisine göre, merkez bankaları dijital para biriminin sonuçları hakkında daha derin bir anlayış geliştirmelidir. Japonya Bankası vali yardımcısı Reay, 27 Şubat'ta Masayoshi Amamiya'ya göre, dijital merkez bankası para birimleri (CBDC'ler) ödemeleri kolaylaştırabilir ve özel nakit akışını kolaylaştırabilir, ancak aynı zamanda özel sektör finansal yeniliklerini ve bankalarını durdurabilir;


İtalyan Borsa Komisyonu 8 Siteyi Kapattı

Haberler Haber Takip today13 Şubat 2020 1

Background
share close

İtalyan Borsa Komisyonu 8 Siteyi Kapattı

İtalya’nın menkul kıymetlerden sorumlu otoritesi Società e la Borsa’daki Nazionale Komisyonu altı döviz odaklı site ile beraber iki kripto yatırım ve benzeri ticaret sitesinin işleyişine son verdi.Finance Magnates isimli haber biriminin 10 Şubat’ta kaleme aldığı habere göre, Società e la Borsa’daki Nazionale Komisyonunun bu siteleri kapatmak için sağlam sebepleri bulunmakta. Bu 8 site için yöneltilen suçlamalarda; sitelerin yasa dışı hizmet ve ürün sağlayarak TUF isimli Konsolide Finans Yasası ihlal ettiği belirtilmekte.

İtalya için Kripto Düzenlemeleri

İtalyan hükümeti ve finanstan sorumlu otoriteler, yatırımcıların korunması amacı ile yurt içini kapsayan kripto para düzenlemelerine girişmişlerdi. Takvimler 2016 yılını gösterdiğinde Avrupa Adalet Divanı’ndan gelen karar ülkede de uygulanmaya başlandı. Bu karara göre; kripto varlıklarında içerisinde bulunduğu herhangi bir işlem vergilendirilemez fakat işlemlerden elde edilecek olan kar veya zararlar vergiye tabidir.

İtalyan Devletinin Kurumsal İlişkiler Komitesi de bu mevzuat üzerine çalışmalarını sürdürmektedir. Komitenin bu çalışmalar sonucu elde etmek istediği nokta ise IT ve finans üzerine çalışan, finansal işlemler yapacak olan firmaların işlemlerini elektronik ortamda yapabilmesi için yardımcı olacak bir kılavuz ortaya koymak. Detayına inildiğinde ise 2017’nin 90 numaralı Kanun Hükmünde Kararnamesi işaret edilmiştir. Bu Kararname’nin Ekonomi ve Maliye Bakanlığının konu hakkındaki çalışmalarına yönelik bazı düzenlemelerimi istediğine de değinilmiştir.

Uzun Vadede İtalya’nın Kripto Düşünceleri

İtalya’nın eski Ekonomi ve Maliye Bakanı Giulio Tremonti, Code4Future isimli bir konferans sırasında kripto paralar ve dijital ödeme tiplerine yönelik bazı sözler sarf etti. Birden fazla kişinin de yorumlayabildiği bir ortamda konuşan eski bakan yeni finansal öğelerin, işin olağan yapısını ve geleneksel banka işleyişini değiştirecek niteliğe sahip olduğuna değindi. Bankaların bu yeni ortaya çıkan finansal teknolojilere hazırlıksız yakalanabileceğini belirten bakan, bankalar ile yeni tip dijital finans şirketlerinin ortak hareket etmesi gerektiğini de ekledi.

Eski Bakan kripto paralar için ise geleceğin bu olduğunu ve önüne geçilemeyeceğini belirtti. Odak noktası hali hazırda uygulanan yasa ve işlemlerin kripto paralar için nasıl uygulanabileceğine yönelikti. Bakana göre yasal statüdeki belirsizlik hala sürmekte.

Yazar: Haber Takip

Etiketler: .

Puan:

Önceki Yazı

Yorumlar (0)

Bir Yorum Bırakın

Email Adresiniz Paylaşımda Gözükmeyecektir. İşaretli Alanların Doldurulması Zorunludur.Site Kullanımı Hakkında

Uyarı!

Sitemizde yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildir ve okurlarımızın yatırım ve hareketlerinin sonuçlarından Borsa Blockchain sorumlu değildir.


Blockchain ve Kripto Para Dünyasına Adım Atın

Hakkımızda

Borsa Blockchain 2019 yılından bu yana okuyucularına Blockchain ve Kripto Para Dünyasında gerçekleşen gelişmeleri hızlı ve güvenilir bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Sitemizde yer alan Haber, Analiz ve Teknik yazıları ile kendinizi geliştirebilir ve gündemden haberdar olarak Blockchain dünyasında ilerleyebilirsiniz.


Bize Ulaşın

İletişim

Biz ulaşmak isteyen okurlarımız yukarıda bulunan İletişim sayfasından bizlere rahatlıkla ulaşabilir. Eğer dilerseniz, bizlere iletisim@borsablockchain.com mail adresinden de ulaşabilir, mesajınızı iletebilirsiniz.