Top Categories

Spotlight

today26 Ekim 2020

Haberler Haber Takip

Usta Analistten Önemli Yatırım Tavsiyesi: Bu 5 Altcoin Yakın Zamanda Yükselecek!

Kripto paralar konusunda uzman isimlerden biri olan Crypto Rand, altcoinler ile ilgili önemli tavsiyeler verdi. Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP)’ın da aralarında olduğu 5 altcoinle ilgili yükseliş tahminini söyledi. İşte Crypto Rand’ın tahminlerine göre patlama yaşanacak 5 altcoin… Kripto para piyasaları dünyanın her yerinden ilgiyle takip edilirken, birçok kişi de [...]


Hydro Kripto Madenciliği Nedir?

Teknik Yusuf Berdan Güzel today11 Ekim 2020 16

Background
share close

Hydro madencilik, özel bir mekanizmadır ve bu mekanizma, yüksek ticari kazı işlemlerini ve enerji yetkinliğini inşa etmek için hidroelektrik enerjisine ve hidro soğutma yapılarına bağlıdır. Hydro madenciliği, kişilerin Bitcoin gibi dijital paraları blockchain sistemleri üzerinden düzenli olarak paylaşmalarını sağlamaktadır. Yapılan işlemleri takip etmek için zincir sistemi, belli bir süre boyunca yapılan bütün işlemleri bir dosyaya toplar. Ekskavatör bu işlemleri doğrulamak ve sağlam denklemleri çözüp bunları kalıcı bir kamu kaydına not etmekle görevlidir. Bütün bu süreç ve prosedürler şişirilmiş elektrik kullanımına yol açan fazla hesaplama potansiyellerini de beraberinde gerektirir.

Daha önceleri kripto para kazıları, yani kripto para madenciliği uzman olmayan cihazlarla yapılabiliyordu. Fakat piyasa ilerledikçe ve geliştikçe madenciler ticari olarak hesaplamaları işleyebilmek için ses grafik kartlarına, programlarına bağlı şekilde çalışmalarına başladılar. Kişiler bilgisayarlarının herhangi bir yerinde kripto para birimlerini kazabiliyor ve bununla da çok şey kazanabiliyorlardı. Fakat bu alan olağanüstü güç canlılığı kullanan büyük madencilik şirketlerine doğru evrildi. Bu da madencilerin sadece evlerinin rahatlığında kalmalarını çok daha masraflı hale getirdi. Bilgisayarlar gerçekçi birer alternatifler olmaktan uzaklaşmaya başladı.

Hydro Kripto Madenciliğinin Ortaya Çıkma Nedeni

Kripto para birimlerinin kazılmaları son yıllarda çok büyük kuruluşlar tarafından elektrik kullanımını da büyük oranda arttırdı. Eğer aynı şekilde kullanılmaya devam ederse ekosistemin değişmesine hayati öneme sahip bir noktaya gelme aşamasına ulaştı.

Kripto para madenciliğinde karşılaşılan en büyük zorluk, maden elde etmek için çok büyük miktarda elektrik harcanmasıdır. En değerli ve en büyük paya sahip olan Bitcoin ile Ethereum için madencilik yapmak, yaklaşık 36 milyon nüfuslu bir ülkenin yıllık tükettiği elektrik enerjisine denk olmaktadır. Bu da neredeyse bugün dünya genelinde pek çok ülkenin nüfusuna denk düşüyor.

Bir Ethereum işleminde 53 kWh enerji tüketiliyor. Buna karşılık ortalama bir bulaşık makinesi sene boyunca 288 kWh elektrik tüketimi gerçekleştiriyor. Dolayısıyla bir sene boyunca bir bulaşık makinesine elektrik vermek için sadece 5 Ethereum işleminin yapılabilmesi mümkün oluyor. Dolayısıyla kripto para madenciliklerinde ekosisteme zarar verilmemesi için çalışmaların yapılması gereklilik değil, zorunluluk olarak karşımıza çıkıyor. Bir taraftan yapılacak madenciliklerde enerji tüketiminin en aza indirilmesi, daha az enerji tüketimiyle daha fazla maden üretilebilmesi diğer taraftan da değiştirilebilir, yenilenebilir kaynaklar ile enerji tasarrufuna geçilmesi büyük önem arz ediyor. Bu noktada Hydro kazılar devreye giriyor ve soğutma yapıları kullanılıyor.

Gün boyu kesintisiz şekilde kazı yapılmaya devam edildiğinde bu son derece zor ve maliyetli oluyor. Uzman bilgisayarlara ihtiyaç duyuluyor ve aşırı ısınmadan kaynaklı arızalar, başarısızlıklar ortaya çıkıyor. Bilgisayarlar genel olarak 60 ila 70 derede arasında işlemci ısısıyla çalışabilirken kripto madenciliğinde bu sıcaklıklar çok daha üst seviyelere çıkıyor, aşırı ısınmalar, buna başlı olarak da arızalar, komple cihazların yanması, çökmesi gibi sorunlar ortaya çıkıyor. hydro kazıda ise su soğutma yapıları kullanılıyor. İşlemler, işlemciler ve madenciler için bu işlem işletme maliyetlerinin düşürülmesine, cihazların aynı zamanda güvenli bir çalışma sıcaklığında tutulmasına yardımcı oluyor. Arızalar nedeniyle kullanılamaz hale gelen, adeta işten çıkarılan bilgisayarların sayısı en aza indiriliyor. Bu da ekosistem için daha güvenilir kazı çalışmalarının yapılmasına imkân veriyor.

Hydro Kripto Madenciliğin Avantajları

Hydro kripto madenciliği kapsamında sürekli yeni araştırmalar yapılıyor. Bu bakımsan Northern Bitcoin AG 144 ASIC makinesini de barındırabilecek hava soğutmalı konteynerlerin testlerini bitirdiklerini yakın zaman önce duyurdu. Esnek, verimli ve taşınabilen hava soğutmalı konteynerler ile aşırı miktarda ısı üreten Bitcoin madenciliğinde yeni bir devrim yapılası planlanıyor. Benzer uygulamalar daha önce de vardı; fakat bu 6 metrelik uzunluğu ile öncekilerden daha geniş. Bu sayede de çok daha fazla makine barındırabiliyor. Ortalama 144 ASIC barındırabilir nitelikte yer alıyor. Bu tür projeler ve yöntemler bir taraftan daha az enerji tüketimine, elektrik harcamasına vesile olacaktır hem de madencilik için kullanılan cihazların daha verimli çalışmasına, bu sayede de daha fazla kazı yapılabilmesine imkan verecektir. Dolayısıyla Hydro kripto madenciliği ile daha düşük sıcaklığa sahip yerler oluşturulmakta, bu da soğutma maliyetlerinden büyük oranda tasarruf yapabilmeyi sağlamaktadır.

Yazar: Yusuf Berdan Güzel

Etiketler: .

Puan:

Önceki Yazı

today8 Ekim 2020

  • 9
close

Teknik Yusuf Berdan Güzel

Merkezsiz, Blockchain Tabanlı Firma Nasıl İşler?

Blockchain, ilk olarak Bitcoin ile hayatımıza girdi. Şifrelenmiş işlem takibi sağlayan bir veri tabanı olan Blockchain, hiçbir merkeze bağlı olmadan işlemlerin şifreli, güvenli ve müdahale edilemez şekilde gerçekleştirilmesiyle dikkatleri üzerine ...


Benzer Yazılar

Yorumlar (0)

Bir Yorum Bırakın

Email Adresiniz Paylaşımda Gözükmeyecektir. İşaretli Alanların Doldurulması Zorunludur.Site Kullanımı Hakkında

Uyarı!

Sitemizde yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildir ve okurlarımızın yatırım ve hareketlerinin sonuçlarından Borsa Blockchain sorumlu değildir.


Blockchain ve Kripto Para Dünyasına Adım Atın

Hakkımızda

Borsa Blockchain 2019 yılından bu yana okuyucularına Blockchain ve Kripto Para Dünyasında gerçekleşen gelişmeleri hızlı ve güvenilir bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Sitemizde yer alan Haber, Analiz ve Teknik yazıları ile kendinizi geliştirebilir ve gündemden haberdar olarak Blockchain dünyasında ilerleyebilirsiniz.


Bize Ulaşın

İletişim

Biz ulaşmak isteyen okurlarımız yukarıda bulunan İletişim sayfasından bizlere rahatlıkla ulaşabilir. Eğer dilerseniz, bizlere iletisim@borsablockchain.com mail adresinden de ulaşabilir, mesajınızı iletebilirsiniz.