Top Categories

Spotlight

today28 Şubat 2020

Haberler Haber Takip

Japonya Merkez Bankası Yönetim Kurulu, Dijital Para Birimlerinin Daha İyi Anlaşılmasını İstiyor

Japonya Merkez Bankası temsilcisine göre, merkez bankaları dijital para biriminin sonuçları hakkında daha derin bir anlayış geliştirmelidir. Japonya Bankası vali yardımcısı Reay, 27 Şubat'ta Masayoshi Amamiya'ya göre, dijital merkez bankası para birimleri (CBDC'ler) ödemeleri kolaylaştırabilir ve özel nakit akışını kolaylaştırabilir, ancak aynı zamanda özel sektör finansal yeniliklerini ve bankalarını durdurabilir;


Hash Fonksiyonu Nedir?

Teknik Yusuf Berdan Güzel today8 Şubat 2020 5

Background
share close

Hash Fonksiyonu Nedir?

Hash fonksiyonu, farklı büyüklükteki girdilerden sabit büyüklükte bir çıktı yaratma sürecinin ismidir. Bu işlem, Hashing algoritmaları olarak bilinen matematik formüllerinin kullanımıyla uygulanır. Bütün Hash fonksiyonları kriptografi kullanımına dahil olmasa da kriptografik Hash fonksiyonları kripto paraların temelini meydana getirir. Bu yapılarak blockchainler ve diğer dağıtılmış işlemler yüksek seviyede veri güvenliği ve veri bütünlüğü elde edilir. Gerek kriptografik hash fonksiyonları gerekse geleneksel hash fonksiyonları determinist şekildedir. Bu yüzden de bir hash algoritmasının girdisi değişmediği sürece her zaman aynı çıktıyı vermesi kaçınılmazdır. Zaten hash, özet olarak bilindiği için veri girdisinin çıktısına yansıyacağı şekilde işlem gerçekleşir.

Kripto paralarda hashing algoritmaları, tipik şekilde tek yönlü fonksiyonlar biçiminde tasarlanmışlardır. Yani çok büyük miktarda kaynak harcanmadan ve hesaplama süresi gerçekleştirilmeden tersine çevirme yapılamaz. Dolayısıyla girdiden çıktı yaratmak son derece kolay olsa da diğer yönde bir işlem yapmak, sadece çıktıya dayanarak girdiyi oluşturmak oldukça zordur. Bu da girdiyi bulmanın ne kadar zor ise hashing algoritmasının o kadar güvenli ve o kadar güvenilir olduğu anlamına gelir.

Hash Fonksiyonunun Çalışma Sistemi

Çeşitli büyüklükteki Hash fonksiyonları yine çeşitli büyüklükte bir hashing algoritmaları oluşturur. Dolayısıyla olası çıktı büyüklüğü her zaman sabit olur. Mesela SHA-256 algoritması sadece 256 bit çıktılar üretebilmekteyken SHA-1 daima 160 bitlik bir özel, hash oluşturur. Aynı kelimenin sadece baş harflerinin küçük ve büyük şekilde iki farklı hashing algoritmasını oluşturmaya çalıştığınızda ortaya tamamen farklı hash değerleri çıkar. Matematiksel verilerinde büyük farklılıklar görürsünüz. Fakat SHA-256 algoritması kullandığımızdan dolayı çıktılar her zaman 256 bit olur. Bu da her seferinde değerler değişse de aynı sayıda karakter çıktısı almamızı sağlar. Yine baş harfleri farklı (küçük-büyük) iki kelimeyi algoritmadan kaç sefer geçirirsek geçirelim çıktıları her zaman aynı kalacaktır. Bu da değişmez olmasından kaynaklanır.

Yine aynı kelimeleri SHA-1 hashing algoritmasından geçirirsek girdimiz 160 bit olur. Karakter sayısı değişmese de yine farklı algoritmalar ortaya çıkar. Buradaki en önemli nokta, Secure Hash Algoritm (Güvenli Hash Algoritması) SHA’nın kısaltmasıdır. SHA-0, SHA-1, SHA-2, SHA-3, SHA-256, SHA-512 gibi çeşitli algoritmaları olsa da şu an için sadece SHA-2 ile SHA-3 grupları güvenli görülmekte.

Hash Fonksiyonlarının Önemi

Hash fonksiyonları büyük dosya analizlerinde, veri tabanı aralarında, veri yönetiminde ve daha pek çok alanda kullanılmaktadır. Yine kriptografik hash fonksiyonları işin biraz daha ilerisinde bulunmakta, dijital parmak izi, mesaj doğrulama gibi bilgi güvenliğini arttırmaya yönelik uygulamalarda fazlaca kullanılmaktadır. Bitcoin ve diğer madencilik yapılan kripto paralar söz konusu olduğunda hash fonksiyonu, madencilik sürecinin önemli bir parçası oluyor. Yeni adreslerin, anahtar kelimelerinin oluşturulmasında da hash fonksiyonlarının önemli bir rolü oluyor.

Hash fonksiyonunun asıl gücü, çok büyük miktarlardaki bilgiyle başa çıkması gerektiği hallerde kendini gösteriyor. Mesela bir kişi büyük miktarda bir veri setini ya da dosyayı Hash fonksiyonuyla çalıştırabiliyor. Yine daha sonra bu fonksiyonun çıktısını kullanıp verinin doğruluğunu, verinin bütünlüğünü hızlı şekilde doğrulayabiliyor. Bu da Hash fonksiyonunun deterministik olmasından kaynaklanıyor. Dolayısıyla bu kadar büyük verilerin hatırlanmasında, kaydedilmesinde hiçbir zorluk yaşanmıyor.

Blockchain teknolojisinde son derece kullanışlı olan hash fonksiyonu, Bitcoin blockchainini hashinge dahil eden çeşitli operasyonlara sahip. Bunların büyük kısmı da madencilik sürecinin bir parçası oluyor. Sadece Bitcoin de değil. Bütün kripto paraların işlem gruplarını bloklara yoğunlaştırmak, bağlamak, bloklar arasında kriptografik bağlantı oluşturmak için yaptığı işlemlerde de Hash fonksiyonu kullanılmaktadır.

Kriptografide Hash Fonksiyonu

Kriptografik fonksiyonlar içeren hash fonksiyonlarını ayrıca kriptografik hash fonksiyonu olarak adlandırabiliriz. Bunu yapabilmek oldukça fazla sayıda girişim gerektirir. Bir kişinin kriptografik hash fonksiyonlarında istenen çıktıyı oluşturabilmek için ne kadar girdiye gerek duyulduğunu keşfetmesi tamamen deneme yanılma yoluyla belirlenebilir. Fakat farklı gidilerle aynı çıktıları alması olasılığı da var. Bu durumda ise çakışma oluşuyor. Bir kriptografik hash fonksiyonunun güvenli kabul edilebilmesi, üç şarta bağlıdır. Bunlar; ters görüntüye dayanıklılık, çakışmaya dayanıklılık ve ikincil ters görüntüye dayanıklılıktır.

Ters görüntüye dayanıklılık, hash fonksiyonunun geri döndürülememesini, yani bir çıktıdan girdinin bulunamamasını ifade eder. Çakışmaya dayanıklılık, herhangi iki girdinin hiçbir şekilde aynı hash çıktısını vermemesidir. İkincil ters görüntüye dayanıklılık ise belirli girdilerle çakışan ikinci bir girdinin kesinlikle bulunmaması demektir.

Coin madenciliğinde işlem girdilerinin ve çıktılarının kontrolünü sağlamak, bakiye kontrollerini yapmak, blok içerisinde ağaçlar oluşturmak ve daha birçok işlem için hash fonksiyonları vardır. Madenciliğin devamlılığı ve güvenliği için her zaman farklı hash değerleri yaratılmaya devam etmektedir.

Yazar: Yusuf Berdan Güzel

Etiketler: .

Puan:

Önceki Yazı

today8 Şubat 2020

  • 14
close

Teknik Yusuf Berdan Güzel

Market Balonu Nedir?

Balon, finans sektörünün önemli bir terimi olduğu gibi kripto para piyasasında da adı en fazla geçen ifadelerden birisi. Öncelikle balon, piyasa katılımcılarının fiyatları değerlerinin üzerine çıkardıkları bir durumu açıklamak için ...


Benzer Yazılar

Yorumlar (0)

Bir Yorum Bırakın

Email Adresiniz Paylaşımda Gözükmeyecektir. İşaretli Alanların Doldurulması Zorunludur.Site Kullanımı Hakkında

Uyarı!

Sitemizde yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildir ve okurlarımızın yatırım ve hareketlerinin sonuçlarından Borsa Blockchain sorumlu değildir.


Blockchain ve Kripto Para Dünyasına Adım Atın

Hakkımızda

Borsa Blockchain 2019 yılından bu yana okuyucularına Blockchain ve Kripto Para Dünyasında gerçekleşen gelişmeleri hızlı ve güvenilir bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Sitemizde yer alan Haber, Analiz ve Teknik yazıları ile kendinizi geliştirebilir ve gündemden haberdar olarak Blockchain dünyasında ilerleyebilirsiniz.


Bize Ulaşın

İletişim

Biz ulaşmak isteyen okurlarımız yukarıda bulunan İletişim sayfasından bizlere rahatlıkla ulaşabilir. Eğer dilerseniz, bizlere iletisim@borsablockchain.com mail adresinden de ulaşabilir, mesajınızı iletebilirsiniz.