Top Categories

Spotlight

today26 Ekim 2020

Haberler Haber Takip

Usta Analistten Önemli Yatırım Tavsiyesi: Bu 5 Altcoin Yakın Zamanda Yükselecek!

Kripto paralar konusunda uzman isimlerden biri olan Crypto Rand, altcoinler ile ilgili önemli tavsiyeler verdi. Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP)’ın da aralarında olduğu 5 altcoinle ilgili yükseliş tahminini söyledi. İşte Crypto Rand’ın tahminlerine göre patlama yaşanacak 5 altcoin… Kripto para piyasaları dünyanın her yerinden ilgiyle takip edilirken, birçok kişi de [...]


Gana’dan Temkinli Devlet Destekli Dijital Para Planları

Haberler Haber Takip today7 Aralık 2019 6

Background
share close

Büyük Soru İşareti: Kripto Paralar

Merkez bankasının yeni yılda dijital bir para birimi piyasaya sürme planlarına rağmen, Gana kripto para birimlerine hala temkinli bir şekilde yaklaşıyor. Geçen beş sene içerisinde, Batı Afrikalı ülke, kıtadaki en hızlı büyüyen mobil para marketi haline geldi. Çoğalan mobil para kullanıcı sayısı, dijitalleşmiş ödeme metodlarının insanların finansal olarak aktif olmasını sağladığına dair kanıt.

World Bank’in 2019 tarihli ekonomik analizine göre, ülkedeki kayıtlı mobil para hesabı sayısı 2012’den 2017’ye kadar büyük bir yükseliş yaşayarak sadece 3.8 milyondan 23.9 milyona çıktı.

Çeviri: Gana’daki mobil para aktarım hacmi

İstatistiklerde de görülebildiği gibi, mobil ağların gücü ile önceden banka hesabı olmayan veya finansal olarak hariç tutulmuş kişiler uzaktan para aktarımı için bir yol sağlanabiliyor. Mobil telefonlar sayesinde büyük bir grup Ganalıya nakit veya kredi kartı servisleri kullanmadan finansal olarak aktif olma olanağı sağlanıyor.

Ülkenin merkez bankası da mobil ödeme yöntemlerine olan yönelimin farkında. Kasım 2019’un sonunda, Bank of Ghana gelecek senede yeni bir merkez bankası dijital para biriminin kullanımına dair araştırmalar yapılacağını duyurmuştu.

Bank of Ghana müdürü Dr. Ernest Addison, dijital para biriminin yayınlanması ve kullanımının test edilmesi hakkında ilgili kişilerle birlikte bir deneme projesi üzerine çalıştıklarını açıkladı. Duyuru, Gana’nın kasım sonundaki Ulusal Bankacılık Konferansı’nda gerçekleşti. Hamle, ülkenin yetkililerinin Gana’daki artan mobil para kullanıcısı sayısını takip etmesiyle yenilikleri izlemek ve finansal sektörün dijitallesmeşinde öncü bir rol oynama çabası. 

Gana’da kriptoya dair düzenlemeler yok

Gana’da mobil para servislerinin popülerliğinin ve kullanıcı sayısının artması, ülkedeki blockchain teknolojisi ve kripto para birimlerinin de aynı başırı seviyesine ulaştığı anlamına gelmiyor.

Kuzey Afrika ülkesinde kripto para birimleri hala regüle edilmiyor, ve adil kullanımı sağlayacak yasalar yok. Bu gerçeklik Gana’nın Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) tarafından da kabullenilmişti.

Sektörün hala düzenlenmemesi sebebiyle, 2019 martında Gana SEC’si yatırımcılara bir uyarıda bulunmuştu. Uyarı yatırımcılara, “yatırımlarında yüksen dönüş vaat eden” kayıtlı  veya lisanslı olmayan alım satım platformlarında işlem gerçekleştirirken temkinli olmaları konusunda uyardı.

Uyarı yazısında, SEC dünyada önem kazanan 24 kripto para birimini listeledi, bunların içerisinde BTC, ETH, LTC ve XRP de var. Ancak uyarıda, kripto para birimlerinin ülkede yasal ödeme biçimleri olarak geçerli olmadığı da şart koşuldu.

Gana’daki kripto para birimlerine dair genel ilgi ölçeğine dair sorgulandığında SEC’nin politika araştırması depertmanı müdürü Frank Donkor, geniş kapsamlı bir market araştırmasının gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi:

“Daha kripto para birimlerine olan ilgiyle alakalı bir market araştırması yapmadık, ancak halka yapılan duyuruda da görüldüğü gibi, insanlar yatırımlarında yüksek geri dönüş vaad ettiği için kripto paraya çekiliyorlar.”

Donkor aynı zamanda, senenin erken aylarında pek çok medya ajansı tarafından çıkarılan haberleri yayınlayarak, yerel SEC’nin kripto para birimi kullanımlarını lisanslamayı planladığını yalanladı. Donkor’ın görüşlerine göre, bu durum kripto para kullanıcılığının ülkeye girişinde bir engel olmaya devam edecek:

“Gana’da kripto para birimlerinin alım satımı veya kullanımına dair hiçbir mevzuat yok. Bu sebeple, bu dövizlere veya malvarlıklarına yatırım yapanlar, kendilerini riske atarak bunu gerçekleştiriyorlar ve Gana’nın Menkul Kıymetler yasa usulları tarafından korunmuyorlar.”

Kripto paraya karşı soğukluk devam ediyor

Gana’da kripto para birimlerine ve blockchain teknolojisine karşı bir soğukluk olduğu, senin başlarında yayınlanan genel açıklamalar ve halka yapılan uyarılardan anlaşılabiliyor. Gana SEC’sinin kişilerin kripto paraya olan ilgisini yüksek geri dönüşe bağlayarak açıklaması da komisyonun Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinin dayanağını oluşturan sistemlerin teknolojisini ve etkililiklerini hakkında bir bilgi eksikliği olduğunu da gösteriyor. 

Kayıtlı kar amacı gütmeyen Gana Blockchain Topluluğu (Blockchain Society Ghana) kuruluşunun başkanı Omar Majdoub, halkın büyük bir çoğunluğunun ve ülkenin yasa yapıcılarının, kripto para birimlerinin temelleri ve blockchain teknolojisi hakkında yanlış bilgilendirilmiş olduğuna inanıyor.

Majdoub’a göre, ülkede kripto sektöre dair büyüyen bir ilgi var, ancak yanlış bilgilendirme sebebiyle pek çok insan tüm kripto para birimlerinin sahtecilikle para kazanma yolları amacıyla kullanıldığını düşünüyor. Blockchain teknolojisinin uygulamalarına dair de bir merak olduğunu ancak teknolojinin gerçekten uygulamasının çok düşük olduğunu da ekliyor.

Dünyanın her yerinden masum yatırımcılar pek çok kripto sahtecilik yolları ile kandırıldı ve Ganalı yatırımcılar da buna bir istisna değil. Majdoub’un düşüncelerine göre, Ganalı halkı benzer durumlardan korumak için gerçekleştiren çabalar, 2019’da sektöre yönelik olumsuz algılara sebep oldu:

“Hükümet yetkililerinin genelinin kripto para birimleri hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığını düşünüyorum. Gana Blockchain Topluluğu daha çok diyalog sağlayarak bu durumu ortadan kaldırmayı umuyor. Kriptonun yasal kullanımlarını ve sahteliciğin nasıl ayırt edilebileceği hakkında insanları aydınlatmayı umuyoruz.”

Gana’nın CDBC’si blockchain temelli mi olacak?

Bu durumda asıl beklentiyle bakılan Gana Merkez Bankası’nın dijital piriminin blockchain altyapısını kullanarak geliştirilip geliştirilmeyeceği. Şu ana kadar Bank of Ghana, merkez bankasının dijital para biriminin deneme projesinin detaylarına dair hiç bir resmi açıklamada bulunmadı.

Gana SEC’sinin ve merkez bankasının anlık olarak bakış açısı göz önüne alınacak olursa, projenin bir blockchain platformu temelli olması çok uzak bir olasılık gibi gözüküyor. Ancak aynı zamanda, ülkedeki mobil para kullanıcı sayısındaki ani yükselişe de bakılırsa, blockchain platformunun planlanan merkez bankası dijital para birimi için yeterli altyapıyı sağlaması için en öncül aday.

Yine de, Gana’nın cedinin dijital bir versiyonunu ortaya çıkarması ve halka sunması olasılığı, bilindiği üzere sürekli yükselen enflasyonla boğuşan ülkede, düzenlenmiş ve dijitalleşmiş bir ödeme yöntemi yaratma yolunda pozitif bir adım.

Yazar: Haber Takip

Etiketler: .

Puan:

Önceki Yazı

Yorumlar (0)

Bir Yorum Bırakın

Email Adresiniz Paylaşımda Gözükmeyecektir. İşaretli Alanların Doldurulması Zorunludur.Site Kullanımı Hakkında

Uyarı!

Sitemizde yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildir ve okurlarımızın yatırım ve hareketlerinin sonuçlarından Borsa Blockchain sorumlu değildir.


Blockchain ve Kripto Para Dünyasına Adım Atın

Hakkımızda

Borsa Blockchain 2019 yılından bu yana okuyucularına Blockchain ve Kripto Para Dünyasında gerçekleşen gelişmeleri hızlı ve güvenilir bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Sitemizde yer alan Haber, Analiz ve Teknik yazıları ile kendinizi geliştirebilir ve gündemden haberdar olarak Blockchain dünyasında ilerleyebilirsiniz.


Bize Ulaşın

İletişim

Biz ulaşmak isteyen okurlarımız yukarıda bulunan İletişim sayfasından bizlere rahatlıkla ulaşabilir. Eğer dilerseniz, bizlere iletisim@borsablockchain.com mail adresinden de ulaşabilir, mesajınızı iletebilirsiniz.