Top Categories

Spotlight

today6 Temmuz 2020

Haberler Haber Takip

Planlanan Dijital Yuan, Bitcoin İle Değil ABD Doları İle Rekabet Etmek İstiyor

Çin kripto para birimi dijital yuan, Bitcoin'e (BTC) değil ABD dolarına meydan okumaya çalışacak. Çin'de deneyimli bir yatırım bankacısı ve Pekin merkezli Sino Global Capital CEO'su Matthew Graham, yaklaşan dijital para birimi hakkında daha önce bilinenleri analiz etti. Çin hükümetinin yeni teknolojileri ABD dolarının hegemonyasını sarsmak için "güçlü bir fırsat" [...]


Finansta FUD ve FOMO ve JOMO nedir?

Teknik Yusuf Berdan Güzel today23 Şubat 2020 175

Background
share close

Finansta FUD ve FOMO ve JOMO nedir?

Kripto para borsası ve piyasası her geçen gün daha fazla ilgi görüyor ve hiç de bu noktada kalacağa benzemiyor. Piyasa genişledikçe ve yenilikler arttıkça piyasanın terminolojilerinde de değişiklikler oluyor. Yeni terimler, yeni kısaltmalar ortaya çıkıyor. Bunlardan üçü olan FUD, FOMO ve JOMO aslında birbiriyle alakalı; fakat birbirinden farklı yanları da var. Bu yüzden her birinin ne olduğuna ayrı ayrı bakmak gerekiyor.

FUD Nedir?

Fud kelimesinin sözlük anlamı belirsizlik, korku, şüphedir. Kripto para borsasında ise Fud daha çok spekülasyon için kullanılıyor. Yani bir şekilde medya aracılığıyla asılsız bir haber ortaya atılıyor ve kripto para piyasasında bir para birimi hakkında ortalık yaygaraya veriliyor. Amaç kripto paranın değerinin düşmesi oluyor. Yapılan bu işleme Fud adı veriliyor ve Fud ile kripto para biriminin değeri bilinçli olarak düşürülüyor. İngilizcedeki korku, belirsizlik ve şüphe kelimelerinin ilk harfleri alınarak da bu terim ortaya oluşturulmuş bulunuyor.

Fud ile birlikte karşımıza çıkan kavramlardan birisi Fudster oluyor. Bu da Fud yayan kişilere verilen isimdir. Yani Fud söylentilerini kripto para piyasasına yayıp fiyat düşüşleri üzerinden kâr elde etmeyi amaçlayan kişilerde Fudster ismi veriliyor.

FOMO Nedir?

Kripto para piyasalarında Fud’la birlikte en sık geçen kavramlardan birisi Fomo’dur. Aslında Fomo gündelik hayatta da kullanılıyor. Fear of missing out kelimelerinin karşılığı olan ve gündemi kaçırma korkusu olarak ifade edilen Fomo, kişilerin kripto para piyasasındaki işlem fırsatlarını kaçırma korkusu olarak ifade edilir. Fomo duygusu insanları çoğu zaman kripto para borsasını takip müptelası yapıyor. Sürekli gündemi takip etme, en ufak bir işlem fırsatını her an kaçırabilecekmiş korkusu oluşturuyor. Özellikle gece yatıp sabah uyandıklarında, %5’lik bir yükselişte hemen daha fazla yükselecekmiş hissine kapılıp coin alımı yapıyorlar. Ani verilen bu kararlar çoğu zaman kazanamama ile sonuçlanıyor. Yanlış zamanda, yanlış hamle kişileri zarara uğratıyor.

JOMO Nedir?

Jomo ise joy of missing out kelimelerini ifade ediyor. Dilimize “bir şeyleri kaçırma keyfi” olarak çevirebileceğimiz kavram, Fomo’nun tam tersidir. İnternetten, kripto para borsasından uzak kalındığında bir şeyleri kaçırmış olmanın keyfini alanlar için kullanılır. İnternette sürekli haberler, paylaşımlar, bildirimler yapılarak aslında insanlar Fomo’ya maruz bırakılıyorlar. Fakat herkesin istediği aslında Jomo oluyor. Aksi halde sürekli bir şeylerin bağımlısı olunuyor. Adeta hayatta her an fırsatlar kaçıran, mutsuzluğa mahkûm edilen bir kişi olma fikri pompalanıyor. Zamanla bu durum bir takıntıya dönüşerek kişinin hayattan hiçbir tat almamasına kadar olay gidiyor. İlk olarak 2011 yılında ortaya çıkan bu kavramlar sadece kripto para borsasında değil hayatın her anında etkileriyle karşımıza çıkıyor. Finans sektöründe de Fomo’nun değil Jomo’nun her geçen gün trendini yükselttiği görülüyor.

Yazar: Yusuf Berdan Güzel

Etiketler: .

Puan:

Önceki Yazı

today23 Şubat 2020

  • 40
close

Teknik Yusuf Berdan Güzel

Ponzi Dolandırıcılığı Nedir?

Ponzi sistemi yıllardır tüm dünyada ve ülkemizde yaygın olan, birisi bitse bir diğeri ortaya çıkan dolandırıcılık yöntemi. Ekonomi ve finans kitaplarına da konu olan sistemin bir diğer adı “saadet zinciri. ...


Benzer Yazılar

Yorumlar (0)

Bir Yorum Bırakın

Email Adresiniz Paylaşımda Gözükmeyecektir. İşaretli Alanların Doldurulması Zorunludur.Site Kullanımı Hakkında

Uyarı!

Sitemizde yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildir ve okurlarımızın yatırım ve hareketlerinin sonuçlarından Borsa Blockchain sorumlu değildir.


Blockchain ve Kripto Para Dünyasına Adım Atın

Hakkımızda

Borsa Blockchain 2019 yılından bu yana okuyucularına Blockchain ve Kripto Para Dünyasında gerçekleşen gelişmeleri hızlı ve güvenilir bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Sitemizde yer alan Haber, Analiz ve Teknik yazıları ile kendinizi geliştirebilir ve gündemden haberdar olarak Blockchain dünyasında ilerleyebilirsiniz.


Bize Ulaşın

İletişim

Biz ulaşmak isteyen okurlarımız yukarıda bulunan İletişim sayfasından bizlere rahatlıkla ulaşabilir. Eğer dilerseniz, bizlere iletisim@borsablockchain.com mail adresinden de ulaşabilir, mesajınızı iletebilirsiniz.