Top Categories

Spotlight

today26 Ekim 2020

Haberler Haber Takip

Usta Analistten Önemli Yatırım Tavsiyesi: Bu 5 Altcoin Yakın Zamanda Yükselecek!

Kripto paralar konusunda uzman isimlerden biri olan Crypto Rand, altcoinler ile ilgili önemli tavsiyeler verdi. Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP)’ın da aralarında olduğu 5 altcoinle ilgili yükseliş tahminini söyledi. İşte Crypto Rand’ın tahminlerine göre patlama yaşanacak 5 altcoin… Kripto para piyasaları dünyanın her yerinden ilgiyle takip edilirken, birçok kişi de [...]


Escrow Nedir?

Teknik Yusuf Berdan Güzel today18 Ağustos 2020 39

Background
share close

Escrow, “emanet” demektir ve bir finansal değerin, bir mali değeri olan herhangi bir şeyin bir üçüncü kişi tarafından, iki kişi arasındaki alım satımın tamamlanmasına kadar muhafaza edilmesi işlemidir. İki kişi arasında gerekli anlaşmaların onaylanmasına, para gönderme işleminin tamamlanmasına kadar satışı gerçekleşen ürün, Escrow’da rehin tutularak bekletilir. Sadece her iki tarafın da onay vermesi halinde işlem tamamlanır.

Çeşitli alışverişlerde iki taraf, bir işlem gerçekleştirme sürecinde iken taraflardan birisinin diğerinin bir sonraki sürece geçmek için karşı tarafın belli işlemi ya da işlemleri yaptığından emin olması gerekebilmektedir. Bu noktada da işlemlerin sağlıklı ilerleyebilmesi için Escrow devreye girer.

Escrow, yasal bir konsepttir ve bir emanetçi statüsündedir. Bir varlığın ya da finansal ürünün bir işlemi tamamlama sürecinde olan iki farklı taraf adına bir üçüncü taraf olarak her iki kişiden de onay gelene kadar tutulduğu kişi, aracıdır. Dolayısıyla bir emanet kullandığınızda üçüncü bir taraf garantör olarak görev alır. Varlıklar ya da fonlar bir emanet acentesi tarafından tutulur. Bu parti tüm süreci kontrol ederek taahhütler yerine getirilip getirilmediğinden emin olur. Bu sayede de hiç kimse diğer katılımcıların gerçekleştirdiği anlaşmadan kendi başına para veya ürün kullanamaz.

Escrow’un Çalışma Sistemi

Escrow ile ilgili en çok kullanılan kavramlardan bir tanesi gizli ayrılık yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Yani ulaşım bilgilerinin kişiler arasında bölüşülmüş olduğu yöntem. Önemli bilgilere sahip olduğunuzda ve güvendiğiniz şirketlerle, kişilerle bunu paylaştığınızda bu yöntem söz konusudur. Bir şifre, banka hesabı ya da menkul kıymetlere erişim olabilir. Kimse kendi başına bu bilgilere erişim sağlayamaz. Bilgilerin tamamına ulaşmanın tek yolu karşılıklı anlaşmadır. Ancak bazı zayıf taraflar da var. Mesela bir taraf bilgi erişimini kaybeder ve anlaşma yapmak amacıyla diğer tarafla iletişime geçmezse ya da kendinden taviz vererek güvenini yitirirse onu geri getirebilmek de mümkün olmaz.

Escrow’da eşik düzeni adını verdiğimiz bir alan var. Gizli anlaşma bölünmesinin gelişmiş bir versiyonu olan eşik düzeni, eşik şemasıyla alakalıdır. Eşik şeması, tüm tarafların mutabakata varmasını gerektirmeyen bir durumdur. Mesela bir bilgiyi be kişiyle paylaştığınızı varsayalım. Fakat bunlardan üçü bilgiyi yeniden oluşturabilir. Dolayısıyla iki kişi, bütün bilgiyi almak için yeterli gelmez. Bu durumda da emanetinizden birilerini zorlanmadan çıkarmak zorunda kalırsınız.

Escrow Güvenli Midir?

Escrow söz konusu olduğunda en fazla gündeme gelen konulardan birisi güvenli olup olmadığı oluyor. Birçok kriptolog ve matematikçi Escrow’un güvenliği üzerinde çalışmışlar ve güvenli emanetler için çeşitli algoritmalar oluşturmuşlardır. Bunun güveni olduğunu ispatlamak için pek çok araştırma yapmışlardır. Bazı partilerin kapatılmasını önlemek için başkalarının kararını yine başkalarının iptal edebildiği bir plan oluşturmuşlardır. Bazı partiler aldatmaya çalışır ise bunların planlarını yok etmek için yollar geliştirmişlerdir. Dolayısıyla bir parti erişimi kaybederse anahtarı komple değiştirme gibi bir zorunluluk da yoktur.

Escrow, avantajlı ve verimli olmasına rağmen birçok insan da tereddütle yaklaşıyor. Bunun nedeni modellerin tuhaf ve karmaşık gelmesinden kaynaklanıyor. Her takımda uzman kişilerin olması gerektiği de unutulmamalıdır. Kısa vadede olmasa da uzun vadede hatalı işlemler güvenlik açığı oluşturabilir. Bu da fonların kullanılmasını engelleyebilir.

Blockchain Sisteminde Escrow

Blockchain, Escrow sistemini her geçen gün daha fazla kullanmaya başlıyor. Burada yatırımcıların teminatları büyük önem taşıyor ve itibarın korunması için teminatların mutlak olarak korunması gerekiyor. Bazı girişimciler bu noktada ICO’larını doğrudan Escrow’la başlatıyorlar. Ethereum bu noktada bir Escrow sözleşmesi yapmış durumda ve amaçlarındaki ciddiyeti göstermek isteyenler Escrow’a yoğunlaşmaya başlıyorlar.

Yazar: Yusuf Berdan Güzel

Etiketler: .

Puan:

Önceki Yazı

today13 Ağustos 2020

  • 15
close

Teknik Yusuf Berdan Güzel

UASF ve UAHF Nedir? Farkları Neler?

UASF ve UAHF kripto para borsalarıyla ilgilenenlerin en sık karşılaştıkları terimlerden ikisini oluşturuyor. Özellikle yaz aylarında yapılan açıklamayla bu terimler borsalarda daha çok öne çıktı. İlk olarak UASF ve UAHF ...


Benzer Yazılar

Yorumlar (0)

Bir Yorum Bırakın

Email Adresiniz Paylaşımda Gözükmeyecektir. İşaretli Alanların Doldurulması Zorunludur.Site Kullanımı Hakkında

Uyarı!

Sitemizde yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildir ve okurlarımızın yatırım ve hareketlerinin sonuçlarından Borsa Blockchain sorumlu değildir.


Blockchain ve Kripto Para Dünyasına Adım Atın

Hakkımızda

Borsa Blockchain 2019 yılından bu yana okuyucularına Blockchain ve Kripto Para Dünyasında gerçekleşen gelişmeleri hızlı ve güvenilir bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Sitemizde yer alan Haber, Analiz ve Teknik yazıları ile kendinizi geliştirebilir ve gündemden haberdar olarak Blockchain dünyasında ilerleyebilirsiniz.


Bize Ulaşın

İletişim

Biz ulaşmak isteyen okurlarımız yukarıda bulunan İletişim sayfasından bizlere rahatlıkla ulaşabilir. Eğer dilerseniz, bizlere iletisim@borsablockchain.com mail adresinden de ulaşabilir, mesajınızı iletebilirsiniz.