Top Categories

Spotlight

today13 Ağustos 2020

Teknik Yusuf Berdan Güzel

UASF ve UAHF Nedir? Farkları Neler?

UASF ve UAHF kripto para borsalarıyla ilgilenenlerin en sık karşılaştıkları terimlerden ikisini oluşturuyor. Özellikle yaz aylarında yapılan açıklamayla bu terimler borsalarda daha çok öne çıktı. İlk olarak UASF ve UAHF ifadelerinin ne olduğundan bahsetmek gerekirse, UASF, kullanıcı aktivasyonu yumuşak soft fork demektir. Dolayısıyla tam haldeki düğümler tarafından belirlenmiş bir mekanizmadır [...]


ERC-20 Nedir?

Teknik Yusuf Berdan Güzel today30 Nisan 2020 29

Background
share close

ERC-20, Ethereum ağında bulunan tokenleri yayınlamak için belirli standartları ve belirli kuralları tanımlayan protokol standardı olup açılımı, Ethereum Request For Comments’tır. 20 ise bu standardı diğer standartlardan ayırmak için bir kimlik numarası olarak kullanılmıştır. ERC-20 kurallarıyla cüzdan geliştiricilerine, borsalara ve smart contractlara yeni tokenlerin nasıl kullanılacağını baştan belirleme fırsatı sunar. Uygulamalar tasarlanabilir ve tokenlerle benzersiz işler yapılabilir. Sisteme yeni bir token ekleneceği zaman adeta Amerikan’ın yeniden keşfedilmesine gerek kalmaz.

ERC-20 Standartları Nasıl Çalışır ve Neden Ortaya Çıkmıştır?

ERC-20 standartları çeşitli gerekliliklerden dolayı ortaya çıkmıştır. Geliştiriciler sürekli tokenleri ve kripto paraları daha iyi hale getirmek için çalışmaktadır. Bu bakımdan ERC-20 standartlarından önce farklı formlardaki Ethereum tokenleri arasında uyum sorunu yaşanıyordu. Her token kendine özgü akıllı bir sözleşmeye sahip bulunmaktaydı. Yeni yeni bir token edinmek için her cüzdana her şeyiyle yeni bir kod yazmak gerekmekteydi. Token düzenleri arttığı için bunları desteklemek büyük zaman alıyordu. Bütün bunların çözümü için endüstride tüm tokenleri takip etmek için standart bir token protokolü belirlendi. Bu da ERC-20 adıyla bilinmektedir.

ERC-20 token standardı bütün akıllı sözleşmeleri için altısı zorunlu, üçü seçmeli parametre sunmaktadır. Elbette seçmeliler de öneriliyor. Dilerseniz bir tokenin en büyük ondalık birimi ayarlayabiliyorsunuz. Protokoldeki altı zorunlu fonksiyon, tokenlerin sayıları ve artmasıyla alakalıdır. İlk ikisi token dağıtımının ilk aşamasının belirlenmesi için kullanılmaktadır. Bunun için önce tokenin totalSupply fonksiyonu belirlenir. Mamksimuma ulaştıktan sonra da akıllı sözleşme tarafından daha fazla token oluşturulmaz. balanceOf fonksiyonu ise herhangi bir adrese ilk token sayısını gönderir. Bu adres de genellikle ICO sahibinin adresi olur.

Kullanıcılara ek olarak dağıtım yapmak ve kullanıcılara arasında token gönderimi yapmak için iki farklı metot vardır. Bunlar özellikle ikincil Pazar fonksiyonları için büyük önem taşır. Aktarım fonksiyonları tokenlerin toplam arzından ICO aşamasında satın alma işlemi yapan herhangi bir kullanıcıya hareketini gerçekleştirir. Transferfrom fonksiyonu da bir kişiden başka bir kişiye token göndermekte kullanılır.

Üçüncü ve dördüncü fonksiyonların doğrulanması için iki fonksiyona daha gerek duyulur. Approve fonksiyonu akıllı bir sözleşmenin mevcut olan miktarına göre token dağıtımı yapılıp yapılamayacağının kontrolünü gerçekleştirir. Allowance fonksiyonu ise bir adresin başka bir adrese token gönderebilmesi için yeterli paraya sahip olup olmadığının kontrolünü yapar.

Bütün bu altı basit adım, cüzdan dağıtıcılarının tek bir kod yaratmasına olanak sağlıyor. Bu kod temeli de herhangi bir ERC-20 sözleşmesiyle etkileşim kurabiliyor.

ERC-20 Tokenlarının Kullanım Alanları

ERC-20 tokenları pek çok kullanım alanına sahip bulunuyor. Varlık sahip sertifikalarında, proje hisselerinde, sadakat puanlarında veya yalnızda kripto para olarak kullanılabilmektedirler. Üstelik ERC-20 tokenlerin bu işlerin sadece birini gerçekleştirebildiği gibi birkaçını aynı anda da gerçekleştirebilmektedir.

ERC-20 Standartlarının Sağladığı Avantajlar

ERC-20 standartları geliştirilmeden önce, Ethereum ağında bir token başlatmak için önce kendi standartlarını ve uygulamalarını belirleyebilmek için çeşitli ASpp’lar ya da startupların kurulması gerekirdir. ERC-20 standartlarının piyasaya sürülmesi işleri değiştirdi ve çok daha modern bir alan inşa etti. Bunun tanında pek çok avantajı da beraberinde getirdi.

Öncelikle ERC-20, Ethereum’a tek tip teknoloji ve protokol standardı getirmiştir. Yine her türlü token uygulamalarının daha anlaşılabilir ve daha kolay işlem yapılabilir hale gelmesini sağlamıştır. ERC-20 tokenleri artırılmış likiditeye sahiptir ve sözleşmelerde kopma riski son derece azalmıştır. Ethereum ağında kendi standartlarına bağlı ve kendi kurallarına sahip tokenler aynı anda başlatıldığında likidite problemi ortaya çıkmakta ve bunları uygulamaya çalışan borsalar için işle oldukça karmaşık olmaktaydı. Dolayısıyla bir token borsaya geldiğinde listelenmesi için baştan aşağı bütün uygulamaya yeniliği ayarlamak gerekmekteydi. Fakat ERC-20 standartları ile tek biçimlilik ortaya çıkmış, kullanıcılar ERC-20’yi takip ederek değiş tokuşları hızlıca listeleme fırsatı yakalamışlardır.

ERC-20 Tokenlarına Dair Sorunlar

ERC-20 protokolü bir token için daima tek başına yeterli olmayabilir. Sadece Etheraum temelli token yaratabilmek için ERC-20 standardı kullanılabilir. Üstelik her zaman değerli, kullanışlı, fonksiyonel tokenler yaratmayı da garanti etmez. ERC-20’nin temellerine uyarsa ve bu standartlar devam ettirilirse bir token daha da özelleştirilebilir.

Yine ERC-20 standardının bir diğer olumsuz yönü, token yayılımını sadece teknik bir düzeyde sağlamasıdır. Bu da başka türlü ICO piyasaya sürülememesinin önünü açmıştır. Yayılmış olan tokenleri sayısı her an artmakla beraber çok benzer standartlarda tokenlerin oldukça fazla sayıda olmasına yol açmıştır. Bu da yatırımcılar için seçim sürecinde kafa karışıklıklarına, sürecin daha zorlaşmasına neden olmaktadır.

ERC-20 sorunlarından bir diğeri ise bazı projelerin kurallarının kendine özgü şekilde uygulayabilmesidir. Bu, tokenlerin işleyişleri hakkında kafa karışıklıklarının daha da artmasına yol açmakta, örneğin tokenler kimi zaman başka bir ICO’ların akıllı sözleşmelerine gönderilebilmektedir. Bu sözleşmeler bu olasılıklara izin vermezler ise de bu sefer tokenler kaybolabilmektedir. Geçmişte çok sayıda token sadece bu şekilde kaybolmuş, ERC-223 teklifi de tam bu hataya karşı ortaya çıkmıştır.

Yazar: Yusuf Berdan Güzel

Etiketler: .

Puan:

Önceki Yazı

today30 Nisan 2020

  • 10
close

Teknik Yusuf Berdan Güzel

ASIC ve ASIC Madencisi Nedir?

ASIC ve ASIC madencisi kripto paralar, blockchain teknolojileri söz konusu olduğunda fazlaca günceme gelen ifadeler. Bu yüzden bu yazımızda ASIC nedir, ASIC madencisi nedir, nasıl olunur nasıl alınır gibi sorulara ...


Benzer Yazılar

Yorumlar (0)

Bir Yorum Bırakın

Email Adresiniz Paylaşımda Gözükmeyecektir. İşaretli Alanların Doldurulması Zorunludur.Site Kullanımı Hakkında

Uyarı!

Sitemizde yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildir ve okurlarımızın yatırım ve hareketlerinin sonuçlarından Borsa Blockchain sorumlu değildir.


Blockchain ve Kripto Para Dünyasına Adım Atın

Hakkımızda

Borsa Blockchain 2019 yılından bu yana okuyucularına Blockchain ve Kripto Para Dünyasında gerçekleşen gelişmeleri hızlı ve güvenilir bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Sitemizde yer alan Haber, Analiz ve Teknik yazıları ile kendinizi geliştirebilir ve gündemden haberdar olarak Blockchain dünyasında ilerleyebilirsiniz.


Bize Ulaşın

İletişim

Biz ulaşmak isteyen okurlarımız yukarıda bulunan İletişim sayfasından bizlere rahatlıkla ulaşabilir. Eğer dilerseniz, bizlere iletisim@borsablockchain.com mail adresinden de ulaşabilir, mesajınızı iletebilirsiniz.