Top Categories

Spotlight

today13 Ağustos 2020

Teknik Haber Takip

UASF ve UAHF Nedir? Farkları Neler?

UASF ve UAHF kripto para borsalarıyla ilgilenenlerin en sık karşılaştıkları terimlerden ikisini oluşturuyor. Özellikle yaz aylarında yapılan açıklamayla bu terimler borsalarda daha çok öne çıktı. İlk olarak UASF ve UAHF ifadelerinin ne olduğundan bahsetmek gerekirse, UASF, kullanıcı aktivasyonu yumuşak soft fork demektir. Dolayısıyla tam haldeki düğümler tarafından belirlenmiş bir mekanizmadır [...]


Cryptodepository Nedir?

Teknik Yusuf Berdan Güzel today30 Nisan 2020 12

Background
share close

Cryptodepository sermaye ve borç piyasalarının aşına olduğu ifadelerden birisidir. Terim, Cryptodepository receipt ve CDR, CryDR şeklinde de kullanılır. Dilimize çevirisini ise “kripto depo sertifikası veya kripto depo makbuzu” şeklinde yapabiliriz. Cryptodepositor, merkezi olmayan bir ağda yazılmış akıllı sözleşmelerdir. Gerçek dünyadaki bir varlığın değerini temsil eder. Herkesin geleneksel varlık sınıflarını tokenleştirmesine, varlıklarını, para birimlerini, vadeli işlemlerini, bonolarını ve diğer finansal varlıklarını merkezi olmayan blockchain’e koymasına imkân verir.

Bir Cryptodepository temelde blockchain’deki temel varlığın değeridir. O ağın benzersiz kripto para biriminde gösterilir. Yerleşik düzenleyiciler AML ve KYC uyumluluğuyla üretilmiş oldukları için bu ağda yayınlanan jetonların gerçek dünya kurallarına dahil edildiği ve düzenlemelere de her zaman bağlı kaldığını ifade eder. Çeşitli Cryptodepository’ler ticarette, havalede, global ödemelerde de kullanılabilir.

Cryptodepository Nasıl Çalışır?

Cryptodepository, mevcut finansal altyapı ile gelişen kripto para piyasası arasında bir köprü görevi üstleniyor. Kullanıcılar geleneksel ve dijital varlıkları ağın DAO’suna yani merkezi olmayan borsaya yatırabiliyorlar. Buna karşılık da kullanıcı merkezi olmayan ağda bulunan dayanak varlığın değerini temsil etmekte olan bir Cryptodepository jetonu alır. DAO tarafından tutulan her varlık için bir Cryptodepository belirteci oluşturulur.

Kullanıcılar depolanan varlıklarını geri çekmek isterse, sadece CryDR ve ağ belirtecini döndürürler. Dayanak varlık çeşitli ödeme ve transfer yöntemleriyle iade edilir, bu noktada jeton imha edilir. CryDR’ler ayrıca Merkezi Kripto Para Birimi aracılığıyla ağ kripto para birimindeki değer için jetonu geri alabilen diğer varlıklara veya bireylere de aktarılabilir. Buna ek olarak, CryDR’ler programlanabilir akıllı sözleşmelerdir ve belirli varlık sınıfına ve bölgeye ilişkin yerleşik mantığa sahip olup, yalnızca yetkili kişilerin tokenize varlığı ticaretine izin verir.

Cryptodepository akıllı düzenlemeleri blockcahin’e dağıtılmış bulunan ve düzenleyici uyumluluğu sağlamak için CryDR’lere yerleştirilmiş olan bir kurallar kitabı gibi düşünülebilir. Kurallar, varlık sınıfı ve elde tutulan varlığın yargı yetkisi gibi faktörlere dayanır. Bunlar koda çevrilmiş gerçek finans kurallarıdır. Bu sebeple Cryptodepository’ler merkezi olmayan bir ağda çalışsalar da piyasa düzenleyicileri tarafından belirlenen kurallara uymaya devam etmektedirler. Herkes gerçek dünyada olan bir varlığı belirtebilir. İşlemin zor kısmı ise tokenize edilmiş varlığı geleneksel bir varlık gibi düzenlemektir. Bu akıllı düzenlemedir ve hükümetle olmadan da yönetilebilir. Tam da bu noktada kripto paranın asıl ortaya çıkış nedenleri devreye giriyor ve yatırımcıların merkeze bağlı olmadan, yatırımlarını bir devletin, şirketin inisiyatifine bırakmadan yönetebilmesi mümkün oluyor.

Merkezi olmayan ağda bir işlem tamamlanmadan önce düzenlemelere uyup uymadığını kontrol etmek için otomatik olarak kontrol edilir. Ardından da işlemler aynı şekilde devam ettirilir. Kripto para borsaları arasında bu konuda farklar olabilmekte ya da kripto paraların altyapı sözleşmelerinde de bu tür farklılıklar olabilmektedir. Dolayısıyla kimi platformları bir diğerinden ayıran Cryptodepository’lerde yerleşik olan bu akıllı düzenlemelerdir.

Cryptodepository’lerin Merkezi Olmayan Ağda Faydaları

Geleneksel bankacılığın önünde yavaş transferler, yüksek ücretler bir sorun olarak duruyor. Bu da yatırımcıların yatırımlarını blockchain’e getirerek sorunlardan kurtulabilmelerini sağlıyor. Akıllı sözleşmeler kullanarak Cryptodepository’ler insanların ve kurumların bankacılık hizmetlerini uygulama, kullanma gereksinimini ortadan kaldırıyor. Her geçen gün de bu alanda işlem yapanların sayısı artıyor. Bu, otomasyon yoluyla geleneksel olarak yapılan yüksek bankacılık ücretlerini düşürüyor. Aynı zamanda da işlemlerin şeffaflığını, denetlene bilirliğini arttırıyor. Çünkü blockchain’de blok zinciri kayıtları anonim olarak herkesin görebileceği şekilde oluyor.

Merkeziyetsiz ağlarda kullanıcıların kredilere kaybolmaları, krediyi menkul kıymetlendirmeleri ve bir yatırımcının krediyi içeren teminatı satın alması mümkün hale geliyor. Sermayenin dünya genelinde nasıl tahsis edildiği konusunda bu çalışmalar bir devrim yaratabilir ve bu, klasik perakende bankacılığın yürütülme şeklini tamamen değiştirebilir.

İşletmeler Cryptodepository ile zincir dışı yeniliklerden de faydalanabilecekler. Kripto para birimlerinin elle tutulur bir somutluğu yok. Sabit zincir varlıklarına önemli bir ihtiyaç yaratıyor. Gerçek dünyadaki bir varlık tokenlenir ise ve değer, istikrarlı zincir üzerindeki varlıkların azlığı, gelecekte kullanılabilir niteliklerine güçlü bir inanç sebebiyle yükselirse zincir üzerindeki varlık değeri zincir dışı değerden daha yüksek olur. bu da alım satım fiyatları ile ticari kuruluşların varlıklarını prim olarak satabilmesi için bir fırsat sağlar.

Yine Cryptodepository’ler müşterilerine yerel para birimlerinde dünyanın her yerinden çok düşük ücretlerle değer gönderme, alma ve depolama fırsatı sağlar.

Yazar: Yusuf Berdan Güzel

Etiketler: .

Puan:

Önceki Yazı

today30 Nisan 2020

  • 21
close

Teknik Yusuf Berdan Güzel

Proof of Stake Nedir?

Proof of stake coin temelli bir algoritmadır. Proof of stake sisteminde coinler, sistem başlarken üretilir ve kendi yatırımlarına göre herkesin kendi cüzdanına belli aralıklarla aktarılır. Dolayısıyla sahip olduğunuz coin kadar ...


Benzer Yazılar

Yorumlar (0)

Bir Yorum Bırakın

Email Adresiniz Paylaşımda Gözükmeyecektir. İşaretli Alanların Doldurulması Zorunludur.Site Kullanımı Hakkında

Uyarı!

Sitemizde yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildir ve okurlarımızın yatırım ve hareketlerinin sonuçlarından Borsa Blockchain sorumlu değildir.


Blockchain ve Kripto Para Dünyasına Adım Atın

Hakkımızda

Borsa Blockchain 2019 yılından bu yana okuyucularına Blockchain ve Kripto Para Dünyasında gerçekleşen gelişmeleri hızlı ve güvenilir bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Sitemizde yer alan Haber, Analiz ve Teknik yazıları ile kendinizi geliştirebilir ve gündemden haberdar olarak Blockchain dünyasında ilerleyebilirsiniz.


Bize Ulaşın

İletişim

Biz ulaşmak isteyen okurlarımız yukarıda bulunan İletişim sayfasından bizlere rahatlıkla ulaşabilir. Eğer dilerseniz, bizlere iletisim@borsablockchain.com mail adresinden de ulaşabilir, mesajınızı iletebilirsiniz.