Top Categories

Spotlight

today2 Nisan 2020

Haberler Haber Takip

Bitcoin Fiyatı 7.000 Doların Üzerine Çıktı

Son zamanlarda Bitcoin'in satılması ile kripto para birimi şimdi 7.000 dolarlık puanı geçtiği için son derece kısa ömürlü olduğu kanıtlandı. Analistlerin boğaların şu anda ayılar karşısında bir avantajı olduğuna inanmaları önemlidir, çünkü son fiyat hareketi yükselişli bir teknik oluşum yaratmıştır. Bir analiste göre, bu oluşum BTC'nin “tam boğa moduna” girmesine [...]


Candlestick Grafikleri Nedir, Nasıl Okunur?

Teknik Yusuf Berdan Güzel today21 Mart 2020 5

Background
share close

Candlestick, Türkçe karşılığı “mum grafiği” olan bir kavramdır. Teknik analiz yaparken kullanılan bir grafik yöntemi olup ilk kez 1600’lü yıllarda Japonya’da ortaya çıkmıştır. Homma isimli bir pirinç tüccarı, pirinç fiyatları üzerinde büyük payın arz ve talep dengesinde olsa da tüccarların duygusal durumlarının da piyasa üzerinde etkili olduklarını fark eder. İşin içerisine duygusallık girdiği zaman da pirincin fiyatında, değerinde büyük değişiklikler olmaktadır. Ta o zamandan bu yana çeşitli finans piyasalarında göz önünde bulundurulan Candlestick bugün kripto para piyasasında da uygulanabilmektedir. Homma tarafından geliştirilen bu prensip, daha sonra batılılarca alınmış ve piyasanın bir hisse üzerindeki duygularının ölçülmesinde kullanmaya başlamışlardır. Aynı şekilde kripto para piyasasının ortaya çıkmasından sonra da kripto para piyasası için kullanılmaya başlanmıştır.

Candlestick Grafiklerinin Tercih Sebebi

Candlestick, yani mum grafiği çeşitli avantajlarından dolayı kripto para piyasalarında işlem yapmak isteyenlerin en fazla kullandığı değerlendirme yöntemlerinden birisidir. Bunun nedenlerinden birisi doğrusal grafiklere nazaran mum grafiğinin daha kapsamlı olması ve daha net bilgiler vermesidir.

Candlestick grafikleri kripto para piyasalarının yönlendiren ve yatırımcıların gözlemlediği ayı ve boğa hareketlerini de ifade eder. Yeşil gibi pozitif renkler, boğa mumları olarak ifade edilirken kırmızı gibi negatif renkler ayı mumlarını belirtir. Kripto para siteleri de sağlamış olduğu avantajlardan dolayı fazlaca Candlestick grafiklerini kullanır. Eğer mum çubuklar tek tek incelenirse bir kripto para ya da hisse senediyle alakalı tüm olası bilgiler elde edilebilir. Temel analizler ışığında doğru yorumlanabilirse piyasanın psikolojisi, fiyat dinamiği ve bütün bunların altında yatan sebepler hakkında yararlı bilgiler elde edilebilir. Özellikle de belirgin destek ya da direnç seviyelerinde gözlemlenen mum çubuklarında tepeden ya da dipten dönüş sinyalleri ciddi ilgi uyandırabilir. Elbette tecrübeli teknik analistler her zaman daha sağlıklı okuma yapacaklar, mum çubuğunu önceleyen trendlerin yönünün ne olduğuna dair teyitler yapabileceklerdir. Al-sat sinyalleri de mum çubuklarından ve performanslarından yola çıkılarak en sağlıklı şekilde değerlendirilebilecektir.

Candlestick Grafikleri Nasıl Okunur?

Candlestick grafiklerinde sol kısımda dikey olarak verilen rakamlar, fiyat aralığını gösterir. Sağ taraftaki dikey kısım ise işlem hacmini ifade eder. Mumların ipleri gibi duran gri renkli çizgiler de belirlenen periyot içerisinde işlem hacmini ifade eder.

Doğrusal grafikler çizgiler şeklinde iken mum grafikleri kırmızı ve yeşil mumlar biçiminde olur. Her bir mum, seçilen süre zarfındaki hareketi gösterir. Grafiklerde ne kadarlık süredeki değişimi görmek istediğiniz belirleyebilirsiniz. Örneğin 30 dakika seçimi yapabilirsiniz. Bu sayede her bir mum, 30 dakikalık zaman dilimindeki hareketi gösterir. Eğer mum yeşil ise o 30 dakikada seçtiğini para biriminin fiyatı artmış demektir. Yok eğer kırmızı ise o 30 dakikada seçtiğini kripto paranın fiyatı düşmüş demektir.

Mum grafiğinde bir kripto paranın bir günlük hareketlerini inceleyebilirsiniz. Bunun için zaman ayarını 1 gün yapmanız yeterlidir. Bunu yaptıktan sonra karşınızdaki grafikten gerekli bilgileri alabilirsiniz. Her mum, bir günü gösterir. Bir günlük fiyat hareketlerine göre de mumum rengi kırmızı ya da yeşil olur. Mumun üzerindeki çizginin en yüksek noktası o bir gün içinde kripto paranın en yüksek fiyatını işaret eder. Mum ipinin, yeni çizginin en alt kısmı da o bir gün zarfında en düşük fiyatı işaret eder. Mumum gövde kısmında ise en alt çizgi açılış fiyatını, en üst çizgi de kapanış fiyatını ifade eder.

Candlestick grafiklerinde inceleme yapabilmek için periyotları dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Dakika, saat şeklinde belirleyebileceğiniz gibi günlük, haftalık, aylık, yıllık periyodlarda da görebilirsiniz. Candlestick grafiklerde çoğu zaman mumların renkleri kırmızı ve yeşil olarak kullanılsa da kimi zaman kırmızı ve mavi, siyah ve beyaz gibi çeşitli renkler de olabilir. Renkler değişse de grafikte temel mantık daima aynıdır.

Yazar: Yusuf Berdan Güzel

Etiketler: .

Puan:

Önceki Yazı

today21 Mart 2020

  • 5
close

Teknik Yusuf Berdan Güzel

Blockchain’de Kullanılan Yazılım Dilleri

Blockchain, yani blok zinciri son yıllarda büyük bir hızla büyüyor ve en önemli teknolojik gelişmelerden birisi konumuna yükseliyor. Kripto para devrimi için bir temel oluşturan Blockchain, kullanıcılar arasında anonim, eşler ...


Benzer Yazılar

Yorumlar (0)

Bir Yorum Bırakın

Email Adresiniz Paylaşımda Gözükmeyecektir. İşaretli Alanların Doldurulması Zorunludur.Site Kullanımı Hakkında

Uyarı!

Sitemizde yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildir ve okurlarımızın yatırım ve hareketlerinin sonuçlarından Borsa Blockchain sorumlu değildir.


Blockchain ve Kripto Para Dünyasına Adım Atın

Hakkımızda

Borsa Blockchain 2019 yılından bu yana okuyucularına Blockchain ve Kripto Para Dünyasında gerçekleşen gelişmeleri hızlı ve güvenilir bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Sitemizde yer alan Haber, Analiz ve Teknik yazıları ile kendinizi geliştirebilir ve gündemden haberdar olarak Blockchain dünyasında ilerleyebilirsiniz.


Bize Ulaşın

İletişim

Biz ulaşmak isteyen okurlarımız yukarıda bulunan İletişim sayfasından bizlere rahatlıkla ulaşabilir. Eğer dilerseniz, bizlere iletisim@borsablockchain.com mail adresinden de ulaşabilir, mesajınızı iletebilirsiniz.