Top Categories

Spotlight

today26 Ekim 2020

Haberler Haber Takip

Usta Analistten Önemli Yatırım Tavsiyesi: Bu 5 Altcoin Yakın Zamanda Yükselecek!

Kripto paralar konusunda uzman isimlerden biri olan Crypto Rand, altcoinler ile ilgili önemli tavsiyeler verdi. Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP)’ın da aralarında olduğu 5 altcoinle ilgili yükseliş tahminini söyledi. İşte Crypto Rand’ın tahminlerine göre patlama yaşanacak 5 altcoin… Kripto para piyasaları dünyanın her yerinden ilgiyle takip edilirken, birçok kişi de [...]


Boğa ve Ayı Piyasası Nedir?

Teknik Yusuf Berdan Güzel today21 Ocak 2020 57 1

Background
share close

Boğa ve Ayı Piyasası Nedir?

Kripto paralar ile ilgili araştırma yaparken karşınıza sık sık boğa piyasası, ayı piyasası gibi kavramlar çıkar. Bunlar hayvanların şekillerinden, hareketlerinden, özelliklerinden kaynaklanan benzetmelerdir. Aslında bu kavramlar yeni; hatta sadece kripto para piyasasına özgü de değildir. Bütün finans sektörünün uzun yıllardır aşina olduğu, paraların ve piyasanın değişimlerini ifade etmek için yapılan benzetmelerdir.

Boğa Piyasası

Boğa piyasası, bullish market kelimelerinin dilimize aktarılmış halidir. Piyasanın yükseliş trendinde olduğunu ifade etmek için kullanılır. Yani fiyatların gelecekte iyimser bir havada seyredeceğinin, yatırımcıların alıma geçebileceğinin ifadesidir. Boğa piyasası teriminin kökeninin boğaların boynuzları sayesinde her şeyi aşağıdan yukarıya kaldırdıkları düşüncesinden kaynaklı olduğu varsayılıyor. Boğa piyasasının başlangıcı gibi bir ifade, yakın zamanda piyasada yükselişlerin başlayacağı, yatırımcıların kazanç elde etmek için ideal zamanda olduklarını belirtir. Boğa piyasasının başlaması için ilgili piyasanın, ilgili kripto paranın en düşük seviyesinden %20 yükselmiş olması beklenmektedir. Dolaysıyla bir süreci, boğa piyasası dönemi ilan etmek bir anda olmaz. Piyasanın, kripto paranın o güne kadar gördüğü en düşük değerden %20 daha yüksek seviyeye gelmesi beklenir.

Boğa Piyasası Aşamaları

Boğa piyasası üç aşamada gerçekleşir:

  1. Toplama Aşaması: Bu aşama zararda olan, yaptığı işlemler sonucu cesaretleri kırılmış olan piyasa yatırımcılarının çok düşük değerlerle sattığı ürünlerin büyük yatırımcılar tarafından toplanmaya başlamasıdır. Belirgin bir yükseliş çizgisi hala oluşmamıştır ve piyasaya olan ilgi genel olarak oldukça azdır. Boğa piyasasına girişi daha çok whalesler; yani balinalar başlatır. Bu balinaların ellerinde çok fazla kripto paralar vardır ve bunun bir anda okyanusa girmesi elbette etki yapar. Balinalar düşük fiyattaki Bitcoin ve diğer kriptoları toplarlar, bu sayede yukarıya doğru bir ivme başlar.
  2. Alım Dalgası Aşaması: İkinci aşamada, toplama aşamasından sonra piyasada artık bir iyileşme olmuş, net bir şekilde iyileşme fark edilmeye başlanmıştır. Küçük yatırımcılar da artık alım dalgalarına dahil olur ve işlem hacimleri yavaş yavaş artar. Grafikler sürekli yukarıya doğru ivme kazanır. Balinaların dışında küçük kripto para yatırımcıları da o kripto para ile işlem yapmaya başlamışlardır.
  3. Doygunluk Şaması: Artık hacim artışıyla piyasada belli bir doygunluk oluşmuştur. Piyasada alıcı da oldukça azalmıştır. Boğa piyasasının artık sonuna gelinmiştir. Grafikler yeşil olduğu için dışarıdaki kullanıcılara oldukça cazip gelir. Fakat dışarıdaki kullanıcı sayısı da bitmiş olur. Balinalar artık satışa geçer. Bunu fark eden küçük yatırımcılar da satış yapmaya başlarlar.

Boğa piyasasının üçüncü aşamasından sonra alttaki aşama olan ayı piyasası başlar.

Ayı Piyasası

Ayı piyasası da sadece kripto para piyasasının aşina olduğu bir durum değildir. Bütün finans piyasaları için geçerli bir algoritmanın ifadesidir. İngilizce bearish market kelimelerinin dilimize çevrilmiş hali olan ayı piyasası, daha çok piyasanın karamsar olduğu, fiyatların bir süre düşüş trendinde olmasının beklendiği haller için ifade edilir. Bir kripto para ürünün ayı borsasında olduğunu belirtebilmek için ilk olarak ana trendin aşağı yönlü olması gerekir. Bir önceki en tepe seviyesinden de grafiksel olarak %20 aşağı yönlü olması gerekir.

Kripto para piyasasında ayı piyasası trendinin ne kadar süreceği hakkında hiçbir zaman net bir kanı olmaz. Fakat fiyatların uzunca bir süre daha aşağı yönde devam etmesi beklenir. Ayı piyasası etkisindeki bir ürüne talep azalır. Talep azaldığı için de hiç kimse o ürünleri almak istemeyecek, fiyatlardaki düşüş da devam edecektir.

Ayı piyasasında grafikler kırmızıdır. Fiyatlar sürekli aşağı doğru düşmektedir. Finans sektöründe genel kanı, güçlü bir boğa piyasası sürecinden sonra mutlaka güçlü bir ayı piyasası sürecinin de yaşanacağı yönündedir. Geçmişte bunun örnekleri çok fazla olduğu için yatırım yapmak isteyenler bu denklemi sağlıklı okumalı, nerede ne pozisyon alacaklarını değerlendirmelidirler. Kripto para piyasasında boğa ve ayı piyasasından etkilenmeyen ürün yoktur. Hatta diğer finans ürünleri ve finans piyasalarıyla karşılaştırıldığında en fazla etkinin olduğu alan yine kripto para piyasasıdır. Fakat kripto para piyasasında da her ürün aynı derecede etkilenmez.

Altcoinlerde sadece ayı piyasası etkileri değil; boğa piyasası etkileri de oldukça fazladır. Çünkü onlar daha değişken ve daha kırılgan bir yapıdadır. Kripto paranın değeri arttıkça balinaların sayısı ve gücü de arttığı için aslında daha güçlü kripto para türlerinde daha fazla hareketlilikler olabilmektedir. Yine de en az ayı piyasalarından en az etkilenen kripto paranın Bitcoin olduğunu söyleyebiliriz. 2017 yılında Bitcoin’nin çoğu yatırımcısını milyoner yapması bir boğa piyasası iken ağustos ayında 7 bin dolar seviyesinden 5 bin dolar seviyelerine düşmesi ayı piyasası örneğidir.

Yazar: Yusuf Berdan Güzel

Etiketler: .

Puan:

Önceki Yazı

today21 Ocak 2020

  • 7
close

Haberler Haber Takip

Monerium’dan E-Para Hamlesi

Lisanslı e-para ihraççısı olan Monerium, 2020’de blockchain protokolü Algorand’i destekleme kararı aldığını duyurdu. Avrupa Ekonomik Bölgesi’nde blockchain tabanlı e-para hizmetleri için lisans almayı başaran ilk şirket olan Monerium’un bu hamlesi ...


Benzer Yazılar

Yorumlar (0)

Bir Yorum Bırakın

Email Adresiniz Paylaşımda Gözükmeyecektir. İşaretli Alanların Doldurulması Zorunludur.Site Kullanımı Hakkında

Uyarı!

Sitemizde yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildir ve okurlarımızın yatırım ve hareketlerinin sonuçlarından Borsa Blockchain sorumlu değildir.


Blockchain ve Kripto Para Dünyasına Adım Atın

Hakkımızda

Borsa Blockchain 2019 yılından bu yana okuyucularına Blockchain ve Kripto Para Dünyasında gerçekleşen gelişmeleri hızlı ve güvenilir bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Sitemizde yer alan Haber, Analiz ve Teknik yazıları ile kendinizi geliştirebilir ve gündemden haberdar olarak Blockchain dünyasında ilerleyebilirsiniz.


Bize Ulaşın

İletişim

Biz ulaşmak isteyen okurlarımız yukarıda bulunan İletişim sayfasından bizlere rahatlıkla ulaşabilir. Eğer dilerseniz, bizlere iletisim@borsablockchain.com mail adresinden de ulaşabilir, mesajınızı iletebilirsiniz.