Top Categories

Spotlight

today7 Temmuz 2020

Haberler Haber Takip

Kripto Pazarı İyileştikçe Chainlink % 15’in Üzerinde Yükseldi

Kripto para piyasası son 24 saat içinde yükseldi ve birkaç kripto para birimi büyüdü ve genişledi. Yükselen paralardan biri % 15'in üzerinde büyüyen Chainlink (LINK). Kripto para birimlerinin çoğu % 3 ile % 5 arasında büyüdü. Tüm kripto para piyasası 6 Temmuz'da daha da yükseldi ve Chainlink açık bir lider [...]


Blockchain Tabanlı Para Transferi Nasıl İşlemektedir?

Teknik Yusuf Berdan Güzel today23 Mart 2020 151

Background
share close

Blockchain, blok zinciri anlamına gelir ve kripto para dünyasının temelini oluşturur. Bu yüzden Blockchain sistemini kullanan kripto paraların bir kişiden başka bir kişiye gönderilmesi işlemine Blockchain tabanlı para transferi adı verilir. Şu an piyasada işlem gören 1700’den fazla kripto para, Blockchain altyapısını kullanıyor. Zaten ilk kripto para Bitcoin de Blockchain üzerine bina edilmiştir. Bu altyapıyı kullanmayan kripto paralar şu an için iki elin parmağını geçmiyor. Bu yüzden Blockchain tabanlı para transferi dediğimizde neredeyse bütün kripto paraların transferini açıklamış olacağız.

Geleneksel para transferlerinde para bir bankadan diğerine, sonra da alıcının hesabına geçer. Bankalar, aracı görev üstlenir. Merkez bankaları da yurtiçi para transferlerinin hepsinin denetimini elinde bulundurur. Dolayısıyla tüm bilgilerinize bankalar sahip olur. Harcama alışkanlıklarınıza dair bilgileri ve verileri de toplarlar. Buna göre sizlere zaman zaman teklifler sunarlar.

Yine uluslararası para transferi için western Union ve MoneyGram gibi hizmetleri kullanabilirsiniz. Bunlarla nakit ödeme yapabilir, her eki tarafından perakende satış yapabilmesini sağlarsınız. Banka hesabınızı, kredi kartınızı finanse edebilirsiniz. Fakat bu işlemler birkaç gün sürer ve ek ücret ödemek zorunda kalırsınız. PayPal, Venmo, Square Cash gibi çeşitli üçüncü taraf hizmetleri de vardır. Bütün bunların hangisi ile işlem yaparsanız yapın izin bilgilerini ellerinde tutarlar. Bu da gizlilik içinde işlem yapmak isteyenleri rahatsız eder.

Blockchain ile Para Gönderme Yöntemi

Oysa Blockchain tabanlı para transferi yapmak istediğinizde bütün bunlara gerek kalmaz. İşlemlerinizi tamamen kendi kontrolünüzde gerçekleştirirsiniz. Örneğin Amerika’da bulunan bir arkadaşınıza para göndermek istediğinizi varsayalım. Siz cüzdanınızda arkadaşınıza para göndermek istediğinizi belirtip kayıp açtığınızda yeni işlem blok olarak yapılandırılır ve çevrimiçi olarak gösterilir. Yeni işlem bloku ağdaki herkes tarafından da görülebilir. Ağdaki herkese de yeni işlem bloku gönderilir. Şebekedeki herkes işlemin doğru olduğundan, bir talep oluşturulduğunda emin olmak için işlem doğrulanmasına yardımcı olur. Blok, çoğunluk tarafından onaylanınca da blok, kamu muhasebesinde kaydedilmiş işlemler zincirine dahil edilir. Ardından blok, işlemin kalıcı, tartışmasız ve şeffaf bir şekilde kaydını sağlamakta olan zincire dahil edilir. Arkadaşınız da karşıdan parayı alır.

Dolayısıyla Blockchain tabanlı para transferinde siz ve arkadaşınız birbirinize doğrudan para aktarımı sağlamış olursunuz. Hiç kimse aracılık yapmaz. İşlemi ağda onaylayan kişiler hiçbir şekilde sizin ya da arkadaşınızın kişisel verilerine ulaşamaz. Yalnızca işlem koduyla ilgili verileri görürler.

Bitcoin Para Transferi Nasıl Yapılır?

Konuyu daha da detaylandırmak için sadece Bitcoin üzerinden de anlatabiliriz. Öncelikle bir kişiye Bitcoin gönderebilmek için hem sizin hem de karşıdaki kişinin Bitcoin hesabının olması gerekir. Ülkemizde çeşitli kripto para borsaları üzerinden ücretsiz olarak Bitcoin hesabı oluşturabilirsiniz. Bu borsa firmaları çevrimiçi için bir miktar komisyon alabilir. Bitcoin hesabı oluşturduktan sonra gerekli belgelerle birlikte onaylatmanız gerekiyor. Hesabınız oluştuktan sonra ilk aşama Bitcoin almaktır. Hesabınıza TL cinsinden para yatırmayı ya da transfer etmelisiniz. Ardından yatırdığınız TL ile Bitcoin almalısınız.

İkinci aşama olarak karşı tarafın hesap bilgilerine ihtiyacınız var. Tıpkı banka hesap numaraları, iban numaraları gibi BTC cüzdanınız içinde de hesap numaraları vardır. Para transfer etmek istediğiniz kişinin hesap numarasını istemeli ve ardından kendi Bitcoin hesabınızdan “Çekme” sekmesine gelerek karşınıza çıkan “adres” kısmına karşı tarafın cüzdan numarasını, altındaki kutucuğa da kaç Bitcoin yollayacağınızı girmelisiniz. “Bitcoin Çek” dediğiniz zaman gönderim talebiniz oluşturulur. Blockchain üzerinden Bitcoinler karşı tarafın hesabına geçmiş olur.

Karşı taraf Bitcoin’i aldıktan sonra cüzdanındaki BTC’yi istediği geleneksel para birimine çevirerek çekebilir. Bunun için de hesabında “Bitcoin Sat” menüsünü kullanması gerekir. Burada para bozdurma işlemi yapmış olur ve Bitcoin Sat menüsü içinde kutucuğa kaç Bitcoin satmak istiyorsa o miktar girilmelidir. Ardından “Bitcoin Sat” menüsü tıklandığında Bitcoinler piyasadaki anlık fiyatından satılır ve para, cüzdan hesabına yansıtır. Buradaki parayı da banka hesaplarına aktararak kullanabilir.

Blockchain tabanlı para transferi, dolayısıyla Bitcoin para transferi son derece kolay ve hızlıdır. Hiçbir aracı kuruma bağlı kalmadan karşınızdaki kişiye para gönderebilir ya da para alabilirsiniz. Sadece işlem yaptığınız borsa şirketine çok cüzi komisyon öder, onun dışında geleneksel para transferlerine nazaran bedava para gönderip alma yapmış olursunuz. Kimseyle de işlem detaylarınızı paylaşmazsınız.

Yazar: Yusuf Berdan Güzel

Etiketler: .

Puan:

Önceki Yazı

today23 Mart 2020

  • 43
close

Teknik Yusuf Berdan Güzel

Merkezsiz, Blockchain Tabanlı Sosyal Medya Nasıl İşler?

Sosyal medya, günümüzde insanların internette en fazla zaman geçirdikleri platformalardır. İnternet kullanıcılarının neredeyse tamamı her gün defalarca sosyal medya platformlarına girmekte, bir kişinin çok sayıda sosyal medyada hesabı bulunmaktadır. Fakat ...


Benzer Yazılar

Yorumlar (0)

Bir Yorum Bırakın

Email Adresiniz Paylaşımda Gözükmeyecektir. İşaretli Alanların Doldurulması Zorunludur.Site Kullanımı Hakkında

Uyarı!

Sitemizde yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildir ve okurlarımızın yatırım ve hareketlerinin sonuçlarından Borsa Blockchain sorumlu değildir.


Blockchain ve Kripto Para Dünyasına Adım Atın

Hakkımızda

Borsa Blockchain 2019 yılından bu yana okuyucularına Blockchain ve Kripto Para Dünyasında gerçekleşen gelişmeleri hızlı ve güvenilir bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Sitemizde yer alan Haber, Analiz ve Teknik yazıları ile kendinizi geliştirebilir ve gündemden haberdar olarak Blockchain dünyasında ilerleyebilirsiniz.


Bize Ulaşın

İletişim

Biz ulaşmak isteyen okurlarımız yukarıda bulunan İletişim sayfasından bizlere rahatlıkla ulaşabilir. Eğer dilerseniz, bizlere iletisim@borsablockchain.com mail adresinden de ulaşabilir, mesajınızı iletebilirsiniz.