Top Categories

Spotlight

today13 Ağustos 2020

Teknik Yusuf Berdan Güzel

UASF ve UAHF Nedir? Farkları Neler?

UASF ve UAHF kripto para borsalarıyla ilgilenenlerin en sık karşılaştıkları terimlerden ikisini oluşturuyor. Özellikle yaz aylarında yapılan açıklamayla bu terimler borsalarda daha çok öne çıktı. İlk olarak UASF ve UAHF ifadelerinin ne olduğundan bahsetmek gerekirse, UASF, kullanıcı aktivasyonu yumuşak soft fork demektir. Dolayısıyla tam haldeki düğümler tarafından belirlenmiş bir mekanizmadır [...]


Blockchain Emtiaları Nelerdir?

Teknik Yusuf Berdan Güzel today30 Nisan 2020 25

Background
share close

Blockchain emtiaları bahsi, kripto para ile işlem yapmayı düşünenlerin karşısına çıkan kavramlardan birisidir. Fakat öncelikle emtianın ne olduğunu açıklamakta fayda var. Çünkü blockchain kripto paralarının emtia olup olmadığına yönelik de çeşitli görüşler mevcut.

Emtia, ticarete konu olan her türlü malı ifade eder. Arapçadaki “meta” kelimesinin çoğuludur ve dolayısıyla “emtialar” şeklinde bir kullanım yanlıştır. Yine de piyasalarda yer etmiştir. Emtia seçenekleri gümüş, altın, petrol, mısır, doğal gaz, buğday, pamuk, kakao, alüminyum, bakır gibi çeşitli enstrümanlardır. Bu enstrümanların her biri farklı özelliklere sahiptir ve özelliklerine göre de tercih edilirlikleri vardır.

Emtia genellikle sanayi metalleri, değerli madenler, tarım ve enerji ürünleri, ormancılık mamulleri, enerji ve tarım ürünleri, kimyasallar gibi çeşitli alt gruplardan da oluşur. Tarım ürünleri dışındakilerin hareketleri de benzer şekildedir. Fakat tarım ürünlerinde menşe ülkeye göre ürünler birbirinden bağımsız hareket eder. Emtia seçenekleri güvenilir yatırım araçları olarak görülüp tercih edilir. Bu yüzden de piyasada risk durumları artığında emtia seçenekleri ön plana çıkar. Bu yüzden de dövizler değer kaybettiğinde emtia ürünleri yükselişe geçer. Farklı yatırım yöntemleriyle değerlendirilebildikleri için de her yatırımcı için uygun olur.

Blockchain Sistemi

Blockchain, Bitcoin ile birlikte hayatımıza girmiştir. En basit haliyle blockchain’İ şifrelenmiş işlem takibi sağlayan bir dağıtık veri tabanı şeklinde ifade edebiliriz. Zincirleme bir modelle inşa edilir ve blok zinciri denemesi de bu yüzdendir. Takip edilebilen; fakat kırılamayan bir teknoloji olup bir merkeze bağlı olmadan işlem yapabilmeye imkân vermektedir. Bu sayede işlemler doğrudan alıcı ve satıcı arasında ve güvenli bir biçimde gerçekleştirilme imkânı buluyor.

Blockchain aracıları, üçüncü tarafları ortadan kaldırdığı için mevcut sisteme muhalif bir durum sergiliyor. Fakat gün geçtikçe farklı sektörler blockchain sistemini merak edip büyük yatırımlar yapmaya başlıyor. Bunların başında da finans sektörü yer alıyor. E-ticaret siteleri, dosya paylaşımları, haberleşme sistemleri gibi çeşitli işlemlerde blockchian kendini gösteriyor. Çeşitli araştırmalar 2022 yılından sonra bankaların blockchain kullanımının artacağını ve masraflarının 15-20 milyar dolar kadar azalabileceğini öngörüyor.

Blockchain’in Emtia Olarak Kullanılabilmesi

Blockchain gün geçtikçe daha fazla sektörde hâkim güç konumuna geliyor. Çeşitli endüstriler blockchain’in emtia olmadığını varsaysalar da blockchain ve dağıtık defter teknolojileri bankalar, borsalar ve emtia endüstrileri tarafından hızla benimseniyorlar. Bunun yanında blockchain’in emtia ticaretinde dezavantajlarının da bulunduğu ifade ediliyor. Emtia endüstrisinde piyasa verimsizliklerinden kazanç sağlayan birçok tüccar yer alıyor. Bunlar piyasada oluşan fiyat farklarından yararlanarak para kazanmaya odaklanıyorlar. Bu, tıpkı kripto para piyasasında da var. Bir varlık alıyorlar ve bu varlığı başka bir borsaya daha yükseğe satıyorlar. Blockchain’in sisteme gelmesi ile ise daha standart fiyatlar ortaya çıkıyor. Daha az arbitaja neden oluyor. Bu da birçok tüccar için istenmeyen bir durum. Yine blockchain ile pazarda fiyatlar otomatik olarka belirlenebiliyor. Bu da oybirliği ile çok hızlı şekilde oluyor. Fakat en ufak bir gecikmenin büyük zararlar doğuracağı da bir gerçek.

Blockchain Emtia Ürünleri ile Alışveriş

Blockchain emtiaları dediğimiz blockchain altyapısını kullanan kripto paralardır. Bugün piyasada işlem gören 1800’ün üzerinde kripto para bulunuyor ve bunların neredeyse tamamı blockchain altyapısını kullanıyor. Fakat bütün bu paralar emtia piyasalarında kabul görmüş değil. Şu an için özellikle Bitcoin, Ethereum gibi işlem hacmi yüksek, tanınırlığı ve işlem gördüğü borsa sayısı fazla olan coinler öne çıkıyor. 2018 yılında Çin ile Singapur arasında gerçekleşen emtia alışverişi de blockchain teknolojisi üzerinden yapılan ilk ticari emtia işlemi olarak kabul ediliyor.

Yazar: Yusuf Berdan Güzel

Etiketler: .

Puan:

Önceki Yazı

today30 Nisan 2020

  • 12
close

Teknik Yusuf Berdan Güzel

Cryptodepository Nedir?

Cryptodepository sermaye ve borç piyasalarının aşına olduğu ifadelerden birisidir. Terim, Cryptodepository receipt ve CDR, CryDR şeklinde de kullanılır. Dilimize çevirisini ise “kripto depo sertifikası veya kripto depo makbuzu” şeklinde yapabiliriz. ...


Benzer Yazılar

Yorumlar (0)

Bir Yorum Bırakın

Email Adresiniz Paylaşımda Gözükmeyecektir. İşaretli Alanların Doldurulması Zorunludur.Site Kullanımı Hakkında

Uyarı!

Sitemizde yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildir ve okurlarımızın yatırım ve hareketlerinin sonuçlarından Borsa Blockchain sorumlu değildir.


Blockchain ve Kripto Para Dünyasına Adım Atın

Hakkımızda

Borsa Blockchain 2019 yılından bu yana okuyucularına Blockchain ve Kripto Para Dünyasında gerçekleşen gelişmeleri hızlı ve güvenilir bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Sitemizde yer alan Haber, Analiz ve Teknik yazıları ile kendinizi geliştirebilir ve gündemden haberdar olarak Blockchain dünyasında ilerleyebilirsiniz.


Bize Ulaşın

İletişim

Biz ulaşmak isteyen okurlarımız yukarıda bulunan İletişim sayfasından bizlere rahatlıkla ulaşabilir. Eğer dilerseniz, bizlere iletisim@borsablockchain.com mail adresinden de ulaşabilir, mesajınızı iletebilirsiniz.