Top Categories

Spotlight

today6 Temmuz 2020

Haberler Haber Takip

Planlanan Dijital Yuan, Bitcoin İle Değil ABD Doları İle Rekabet Etmek İstiyor

Çin kripto para birimi dijital yuan, Bitcoin'e (BTC) değil ABD dolarına meydan okumaya çalışacak. Çin'de deneyimli bir yatırım bankacısı ve Pekin merkezli Sino Global Capital CEO'su Matthew Graham, yaklaşan dijital para birimi hakkında daha önce bilinenleri analiz etti. Çin hükümetinin yeni teknolojileri ABD dolarının hegemonyasını sarsmak için "güçlü bir fırsat" [...]


Bitcoin Mining’e Giriş

Teknik Yusuf Berdan Güzel today23 Kasım 2019 122

Background
share close

Bitcoin Mining

Daha önceki yazılarımızda sizlere Mining denen kavramdan sıkça bahsetmiştik. Bitcoin elde etmek için kullanıldığını söylediğimiz bu sistemi bu yazımızda sizlere daha da detaylandırarak anlatacağız. Bu sistem birçok kripto para için geçerli olan bir sistemdir. Başlamadan önce Mining’e Giriş yazımızı daha iyi anlayabilmeniz için Blockchain ve Kripto Paralar hakkındaki yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Mining Nedir

Sizlere Bitcoin, elde etmek için mining adı verilen bir sistemden bahsetmiştik. Mining sistemini basit bir kelime ile anlatacak olursak;

Mining transfer verilerini Blockchain sistemindeki blocklar zincirine ekleme işlemidir.

Biraz karmaşık bir tanım olabilir. Daha da basitleştirerek bu sistemi sizlere tanıtalım.

Blockchain ağında sistemde yer alan Nodelar bulunur. Bu nodelar sistem ağında yer alan bilgisayarlar, yani kullanıcılardır. Teoride isteyen her kullanıcı node olup mining yapabilir.  Bu nodelar sistemin merkezsiz ve dengeli bir şekilde çalışması için bir arada hareket ederler. Sizin gerçekleştirdiğiniz her türlü transfer, bu nodelar tarafından incelenir. Bu inceleme şu şekilde olur.

Sizin transferiniz bir veridir. Sistemdeki verilerin tamamı hash fonksiyonları denen ve kompleks matematik içeren formüller aracılığı ile şifrelenir. Bu şifrelere Hash adı verilir. Daha basit bir tabir ile, Her şey gizlenir. Bu gizelenen veriler sistemde daha önceden kayıt altına alınmış olan verilerle kıyaslanır.

Şöyle düşünün, yüzlerde muhasebeci sizin ve çevrenizdeki her kişinin o güne kadar yaptığı her transferin verisine sahip. Siz yeni bir transfer yapınca her muhasebeci bu transferi kontrol ediyor ve eğer bir sorun yok ise onaylayıp her sisteme ekliyor. Bu eklemeyi yaparken de şifrelendirme kullanıp güvenliği sağlıyor. İşte mining denen kavram da tam olarak budur.

Bu basit görünse de aslında oldukça zor ve ciddi bir iştir. Her hash kodu yani şifrelendirilmiş veri, daha önceki hash kodları ile birleştirilerek oluşturulur.  Kodlar daha sonra detalı analiz edeceğimiz farklı prosedürlerden geçip, Bitcoin prensiplerine uygun olarak tasarlanıp yaratılır. Eğer bu prosedür sistemdeki nodeların çoğunluğunun onayını almaz ise işlem gerçekleşmez.

Peki Mining yapanlar nasıl Para Kazanır?

Mining yapan kişi veya kurumlar devamlı bir yarış halindedir. Bunun sebebi şudur. Yaklaşık 10 dakikada bir block veri sisteme eklenir. Eklemeyi yapan ekip veya kişiler Bitcoin sistemi tarafından Bitcoin ile ödüllendirilir. Yani sistem defterdarlık yaptıkları için Nodelara maaş öder. Fakat bu ödeme sadece az önce bahsi geçen matematiksel hesaplamalarını başarılı bir şekilde yapan ve bloğu ekleyen kullanıcıya ödenir. Bunun için de sistemin koyduğu kriterlere uygun hash şifrelemesi oluşturulması gerekir. Ancak o zaman ödeme geçilir. Bitcoin’in ödediği bu komisyon oranı her 210 000 blockda bir yarı yarıya azalmaktadır. Bu Bitcoin fiyatlarının artması ile dengelenmektedir.

Bunun yanı sıra bir kazanç yöntemi de komisyonlardır. Kullanıcı olarak gönderdiğiniz her Bitcoin için Nodelar belli bir miktar komisyon alırlar. Bu komisyonu siz seçersiniz. Yani dilerseniz 0 komisyon dahi seçebilirsiniz. Fakat böyle bir durumda daha çok beklemeniz gerekebilir çünkü Nodelar ilk olarak komisyon ödeyen transferleri şifreleyip blocklara eklemeye çalışacaktır. Sizin transferiniz uzun bir süre havuzda beklemek zorunda kalabilir.

Zorlukları ve Gereklilikleri

2010 veya 2011 senesine dönecek olursak kendi bilgisayarınızla dahi bu işlemleri yapabilirdiniz. Çünkü sistemin sizden istediği şifreleme zorluğu o denli yüksek değildi. Daha fazla kullanıcı girdiğinden ötürü sistem Bitcoin Difficulty (Bitcoin Zorluğu) denen bir sistem ile devamlı olarak sistem kriter zorluğunu arttırmaktadır. Proof of Work (İş İspatı) adlı onay sistemi sizden hash kodu oluşturmanızı zorunlu kılmaktadır fakat bu kodun oluşturulma zorluğunu da devamlı olarak artmaktadır. Her 2016 blockda bir bu zorluk tekrardan analiz edilmektedir.

Sisteme eklenmesi için gönderilen blocklar eğer gerekli zorluğu ve dolayısı ile Proof of Work onayını alamaz ise sistemdeki diğer nodelar tarafından red edilip değersiz kabul edilmektedir. Bu nedenle de ödeme yapılmamaktadır. Bu anlattığımız sistem şuan kafanızı karıştırmış olabilir ki bu normaldir. Genel bir kavramanız olması için şuan kısaca anlatılan bu sistem ileride çok daha detaylı bir şekilde incelenecektir.

Yazar: Yusuf Berdan Güzel

Etiketler: .

Puan:

Önceki Yazı

today23 Kasım 2019

  • 50
close

Teknik Yusuf Berdan Güzel

Bitcoin’in Artı ve Eksileri

Şu ana kadar sizlere Bitcoin’in özelliklerinin yanı sıra Blockchain teknolojisini ve Kripto paraların özelliklerini tanıttık. Şimdi de biraz kripto paraların en popüleri olan Bitcoin’in artı ve eskilerine göz atalım. Bu ...


Benzer Yazılar

Yorumlar (0)

Bir Yorum Bırakın

Email Adresiniz Paylaşımda Gözükmeyecektir. İşaretli Alanların Doldurulması Zorunludur.Site Kullanımı Hakkında

Uyarı!

Sitemizde yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildir ve okurlarımızın yatırım ve hareketlerinin sonuçlarından Borsa Blockchain sorumlu değildir.


Blockchain ve Kripto Para Dünyasına Adım Atın

Hakkımızda

Borsa Blockchain 2019 yılından bu yana okuyucularına Blockchain ve Kripto Para Dünyasında gerçekleşen gelişmeleri hızlı ve güvenilir bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Sitemizde yer alan Haber, Analiz ve Teknik yazıları ile kendinizi geliştirebilir ve gündemden haberdar olarak Blockchain dünyasında ilerleyebilirsiniz.


Bize Ulaşın

İletişim

Biz ulaşmak isteyen okurlarımız yukarıda bulunan İletişim sayfasından bizlere rahatlıkla ulaşabilir. Eğer dilerseniz, bizlere iletisim@borsablockchain.com mail adresinden de ulaşabilir, mesajınızı iletebilirsiniz.