Top Categories

Spotlight

today13 Ağustos 2020

Teknik Haber Takip

UASF ve UAHF Nedir? Farkları Neler?

UASF ve UAHF kripto para borsalarıyla ilgilenenlerin en sık karşılaştıkları terimlerden ikisini oluşturuyor. Özellikle yaz aylarında yapılan açıklamayla bu terimler borsalarda daha çok öne çıktı. İlk olarak UASF ve UAHF ifadelerinin ne olduğundan bahsetmek gerekirse, UASF, kullanıcı aktivasyonu yumuşak soft fork demektir. Dolayısıyla tam haldeki düğümler tarafından belirlenmiş bir mekanizmadır [...]


ASIC ve ASIC Madencisi Nedir?

Teknik Yusuf Berdan Güzel today30 Nisan 2020 10

Background
share close

ASIC ve ASIC madencisi kripto paralar, blockchain teknolojileri söz konusu olduğunda fazlaca günceme gelen ifadeler. Bu yüzden bu yazımızda ASIC nedir, ASIC madencisi nedir, nasıl olunur nasıl alınır gibi sorulara karşılık vereceğiz.

Öncelikle, ASIC, “application specific integrated circuit” kelimelerinin kısaltılmış halidir. “Uygulamaya özgü tümleşik devre” demektir. Belirli bir uygulama ya da belirli bir amaç için üretilmiş, bir tür tümleşik devreden meydana gelen cihazları ifade eder. Standart mantık cihazıyla ya da programlanabilir bir mantık cihazıyla ASIC karşılaştırıldığında ASIC, çok daha iyi performans gösterebilir. Çünkü o, amaçlanan şeyi yapmak için özel olarak tasarlanıp geliştirilmiştir. Ayrıca daha küçük bir yapıda olacak ve daha az enerji tüketecek biçimde geliştirilirler. Şu an için ASIC cihazlar için en büyük dezavantaj, tasarım ve üretimlerinin oldukça pahalı olmasıdır. Özellikle de birkaç tanesine gerek duyulduğunda maliyetleri oldukça artmaktadır.

ASIC devresi aslında kullandığımız bütün elektronik cihazlar içinde bulunabilmektedir. Kullanım alanları oldukça fazla olduğu için görüntüleri, ses dönüştürme özellikleri ve diğer bütün detayları çeşitlilik gösterir. ASIC cihazların tamamı belli amaçlar için üretildiklerinden ve özel devrelere sahip olduklarından sadece onları tasarlayıp üreten şirketler tarafından piyasaya, şirketlere özel teknolojiler şeklinde sunulabilmektedirler.

Klasik bilgisayarlar genel olarak kripto para madenciliği için tasarlanmamıştır. Hashing işlemlerinin zorluk seviyesi arttıkça klasik bilgisayar ekipmanlarını kullanan madencilerin süreci yönetebilmeleri zorlaşır. Bu esnada bilgisayarlar çok fazla enerji tüketir ve madencilik son derece zora girer. Tam bu noktada madencilik için özel olarak üretilmiş ASIC cihazlar devreye girer. Bu cihazlar diğer bilgisayar ekipmanlarından bağımsız şekilde, yalnızca madencilik doğrultusunda çalışan ASIC’lerdir. Özel tasarımlar sayesinde son derece düşük enerji tüketmeleri nedeniyle madenciler için çok idealdir. Dolayısıyla madencilik için üretilen ASIC’ler bir taraftan hashing işlemlerinde süreci azaltmakta diğer taraftan da enerjiden tasarruf sağlamaktadır.

ASIC Makinelerin Kullanım Alanları

ASIC cihazları, daha doğrusu ASIC makineleri bugün kripto para madenciliğinin en önemli yapı taşlarından birisi haline gelmiştir. Sadece tek bir amaç için tasarlanıp üretilmiş olan makineler, bir Bitcoin ya da diğer kripto paraları kazımak için gerekli olan hash algoritmalarını çalıştırmaktadırlar. Has algoritmalarının ne olduğunu merak edenler için, herhangi bir boyuttaki bir veriyi alıp üstünde matematiksel işlemler uygulayıp onu sınırlandırılmış bir boyuta getirme amacıyla kullanılan algoritmalardır. Mesela SHA 256 algoritmasıyla bir veri alınıp 256 bitlik bir veriye dönüştürülür. Çeşitleri vardır ve şu an için en güvenli olanlardan birisi SHA 256’dır.

Madencilik, kripto parada işlemlerin bir araya getirilerek blockchain adlı dağınık deftere kaydedilme sürecini ifade eder. Bu sürecin sonunda yeni bir blok zinciri oluşturmayı başaran madenci, ödüllendirilir ve ödül olarak birkaç coin alır. İnternet bağlantısı olan ve uygun donanıma sahip olan herkes kripto madenciliği yapabilir.

ASIC Niçin Kullanılır?

ASIC makineler uzun zamandır kullanılmakta olsalar da kripto para aleminde yeni yeni yaygınlık kazanıyor. Bu, kripto para piyasasının da yeni olmasından kaynaklanıyor. İlk ASIC, Bitcoin için geliştirilmiş ve 2013 yılında satılmıştır. O zamandan bu yana da Dash, Litecoin gibi farklı kripto paralar için de ASIC makineler geliştirilmiştir. ASIC cihazların kullanıldığı kripto paralar, kripto para piyasalarında en büyük yükselişleri, değerleri oluşturmuş ve ASIC’ler kripto para endüstrisini apayrı bir noktaya taşımışlardır.

ASIC cihazlar, blockchain ağının güvenliği sağlamayı çok başarılı şekilde yapmış, adeta kendi kendine yeten bir endüstri haline dönüştürmüştür. Elbette bunu yaparken oldukça fazla da elektrik enerjisi tüketilmektedir.

Yazar: Yusuf Berdan Güzel

Etiketler: .

Puan:

Önceki Yazı

today29 Nisan 2020

  • 26
close

Haberler Haber Takip

ANON Zirvesi Dijital Konferans Olarak Yapılacak

BlockExpo şirketi, planlanan ANON Zirvesi’ni çevrimiçi yapmaya karar verdi. Tüm bilgileri burada bulabilirsiniz. Dijital biçime geçerek, COVID-19’a ve seyahat ve büyük etkinlikler için ilgili kısıtlamalara rağmen etkinliğe herkes erişebilecek. 19-20 ...


Benzer Yazılar

Yorumlar (0)

Bir Yorum Bırakın

Email Adresiniz Paylaşımda Gözükmeyecektir. İşaretli Alanların Doldurulması Zorunludur.Site Kullanımı Hakkında

Uyarı!

Sitemizde yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildir ve okurlarımızın yatırım ve hareketlerinin sonuçlarından Borsa Blockchain sorumlu değildir.


Blockchain ve Kripto Para Dünyasına Adım Atın

Hakkımızda

Borsa Blockchain 2019 yılından bu yana okuyucularına Blockchain ve Kripto Para Dünyasında gerçekleşen gelişmeleri hızlı ve güvenilir bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Sitemizde yer alan Haber, Analiz ve Teknik yazıları ile kendinizi geliştirebilir ve gündemden haberdar olarak Blockchain dünyasında ilerleyebilirsiniz.


Bize Ulaşın

İletişim

Biz ulaşmak isteyen okurlarımız yukarıda bulunan İletişim sayfasından bizlere rahatlıkla ulaşabilir. Eğer dilerseniz, bizlere iletisim@borsablockchain.com mail adresinden de ulaşabilir, mesajınızı iletebilirsiniz.