Top Categories

Spotlight

today28 Şubat 2020

Haberler Haber Takip

Japonya Merkez Bankası Yönetim Kurulu, Dijital Para Birimlerinin Daha İyi Anlaşılmasını İstiyor

Japonya Merkez Bankası temsilcisine göre, merkez bankaları dijital para biriminin sonuçları hakkında daha derin bir anlayış geliştirmelidir. Japonya Bankası vali yardımcısı Reay, 27 Şubat'ta Masayoshi Amamiya'ya göre, dijital merkez bankası para birimleri (CBDC'ler) ödemeleri kolaylaştırabilir ve özel nakit akışını kolaylaştırabilir, ancak aynı zamanda özel sektör finansal yeniliklerini ve bankalarını durdurabilir;


Arbitraj Nedir?

Teknik Yusuf Berdan Güzel today12 Şubat 2020 12

Background
share close

Arbitraj Nedir?

Arbitraj, bir ekonomik terimidir ve sadece kripto para piyasasıyla değil, bütün finans piyasalarında kullanılan bir ifadedir. Bir varlığın başka piyasalardaki fiyatları arasındaki farktan yararlanarak daha düşük fiyatlandırıldığı piyasadan alıp daha yüksek fiyatlandırıldığı piyasada eş zamanlı olarak satılmasıdır. Riske girmeden kâr elde etmek amacıyla yapılır. Risksiz kâr elde etmek için son derece cazip bir işlem gibi görünse de arbitraj son derece zordur.

Günümüzde piyasadaki tüm oyuncuların mevcut haberlere, bilgilere, verilere kolayca erişebildiği ve varlık fiyatlarının bu verileri yansıttığı, dolayısıyla bir varlığın fiyatının bütün piyasalarda aynı olduğu düşünülür. Fakat çeşitli nedenlerden dolayı zaman zaman aynı varlık, farklı piyasalarda farklı fiyatlardan alınıp satılabiliyor. Bu durumda da yatırımcılar için Arbitraj fırsatı doğmuş oluyor.

Arbitrajın en teme özelliklerinden birisi risksiz kâr sağlama fırsatı sunmasıdır. Ortaya çıkan Arbitraj fırsatı, bütün diğer devlet tahvillerinden, mevduat faizlerinden daha fazla kazanç sağlamıyorsa amacına uygun olmaz. İşlem yaparken eş zamanlı yapmak ve alım satımın çok kısa sürede tamamlanması gerekir. Aksi halde piyasadaki fiyat eşitsizliği kısa sürede diğer oyuncular tarafından da fark edilir ve fiyatlar kısa sürede eşitlenir. Günümüzde her şeyin teknoloji üzerinden olması ve veri akışlarının çok hızlı olması arbitraj fırsatlarını manuel olarak yakalayıp işlem yapmayı neredeyse imkânsız kılıyor. Bu yüzden de özel algoritmatik yazılımlar kullanılıyor. Bazı yazılımlar, farklı piyasalar arasında Arbitraj tespit ettikleri anda bir piyasadan alıp diğerine satma emri gönderiyor ve Arbitraj otomatik olarak gerçekleştirilebiliyor. Bu tür algoritma yazılımları sürekli Arbitraj fırsatlarını kovalayanlar Tarafından çok yaygın şekilde kullanılıyor.

Kripto Parada Arbitraj

Kripto para Arbitrajı da benzer şekildedir. Farklı piyasalarda işlem gören bir kripto paranın piyasalarda farklı değerlerden işlem görmesi arbitraj fırsatı doğurur. Düşük olandan alıp yüksek olana satmak ile kâr elde edilir. Dolayısıyla borsalar arasındaki kur farkından kâr elde edilmeye çalışılan bir yöntem olarak karşımıza çıkar.

bitcoin düşecek

Kripto Para Arbitrajı ile Nasıl Kâr Edilir?

Arbitraj uygulamasında elde bulunan bir varlığı kısa zaman zarfında ya da entegre olmuş biçimde alıp satmak son derece önemlidir. Kripto paralardaki işlem süreleri bu bakımdan büyük önem taşır. Bu sebeple Bitcoin gibi kripto paralarla Arbitraj yapmak pek fazla önerilmez. Bunun nedeni, Bitcoin’in bir borsadan diğer borsaya transferinin yoğunluğa göre değişmesidir. Kimi zaman 1 saati dahi bulabilen transfer sürecnde fiyatlarda düşüş yaşanabilir ve bu da elde edeceğiniz kârın büyük oranda düşmesine neden olur. Transferi hızlı yapılabilen kripto paralar bu açıdan Arbitraj için daha elverişlidir.

Arbitraj Nasıl Yapılır?

Arbitraj işlemlerinde belirttiğimiz gibi hız, çok önemlidir. Yoğunluğun üst düzey olduğu anlarda dahi dakikalar içinde transferi gerçekleştirilebilen altcoinleri seçerek işlem yapabilirsiniz. İşlem süreleri hızlı olan ve bugün kripto para borsalarında işlem gören yüzlerce altcoin mevcuttur.

Arbitraj yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi kâr oranının düşük dahi olduğu durumlarda al-sat işlemlerinden vazgeçilmemesi gerektiğidir. Gün içerisinde gerçekleştirilecek pek çok Arbitraj, gün sonunda kazanç sağlayabilir. Yine alım anında fiyat düşüşü ile karşılaşsanız dahi panik yapıp satmaya çalışmamalısınız. Zararına satış yapmaktansa elde tutmak daha evladır.

Yazar: Yusuf Berdan Güzel

Etiketler: .

Puan:

Önceki Yazı

Benzer Yazılar

Yorumlar (0)

Bir Yorum Bırakın

Email Adresiniz Paylaşımda Gözükmeyecektir. İşaretli Alanların Doldurulması Zorunludur.Site Kullanımı Hakkında

Uyarı!

Sitemizde yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildir ve okurlarımızın yatırım ve hareketlerinin sonuçlarından Borsa Blockchain sorumlu değildir.


Blockchain ve Kripto Para Dünyasına Adım Atın

Hakkımızda

Borsa Blockchain 2019 yılından bu yana okuyucularına Blockchain ve Kripto Para Dünyasında gerçekleşen gelişmeleri hızlı ve güvenilir bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Sitemizde yer alan Haber, Analiz ve Teknik yazıları ile kendinizi geliştirebilir ve gündemden haberdar olarak Blockchain dünyasında ilerleyebilirsiniz.


Bize Ulaşın

İletişim

Biz ulaşmak isteyen okurlarımız yukarıda bulunan İletişim sayfasından bizlere rahatlıkla ulaşabilir. Eğer dilerseniz, bizlere iletisim@borsablockchain.com mail adresinden de ulaşabilir, mesajınızı iletebilirsiniz.