Top Categories

Spotlight

today7 Ağustos 2020

Teknik Haber Takip

SegWit ve SegWit2x Nedir, Farkları Neler?

SegWit, kripto para dünyasında ortaya çıkan ve devamlılık kazanan güncelleme yapılarından birisidir. Segregated Witness, yani “ayrılmış tanık” olarak ifade edilen kavram, 2015 yılında geliştirilmiş olan bir protokol güncellemesidir. SegWit, blockchain ağlarının ilk günden bu yana en büyük sorunlardan birisi olarak görülen ölçeklenebilirliğe çözüm olarak ortaya atılmış, üzerinde çeşitli tartışmalar yapılmıştır.


10 Popüler Masaüstü Kripto Para Cüzdanı

Teknik Haber Takip today28 Temmuz 2020 19

Background
share close

Kripto para piyasasında yatırımcılar paralarını tutabilmek için çeşitli cüzdanlar kullanır. Bu cüzdanlar günlük hayatta kullanılan reel cüzdanlar değildir ve tıpkı paranın kendisi gibi yazılım sistemlerine sahiptirler. Cüzdan türleri arasında en çok kullanılan ise masaüstü kripto para cüzdanı seçenekleridir. Bu tür cüzdanlar, masaüstü bilgisayarlara indirilip yüklenir. Gerek kurulumu gerekse bakımı oldukça basittir. Birçoğu Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerinin tamamında çalışsa da tamamı her işletim sistemini de tanımayabiliyor.

Masaüstü kripto para cüzdanı çeşitleri birçok açıdan avantajlıdır. Özellikle de güvenlik seviyelerinin üst düzey olması, kullanımlarının rahat olması ile dikkat çekiyorlar. Bu yazımızda en çok kullanılan on masaüstü kripto para cüzdanını sizler için derledik.

1.           Electrum

Kripto para piyasası dolandırıcıların, hackerlerin da kol gezdiği bir alan. Bu yüzden bu piyasada uzun ömürlü olabilmek çok önemlidir. 2011 yılında kurulmuş olan Electrum, o günden bu yana aralıksız çalışmalarına devam ediyor. Bitcoin işlemlerinin onda birinde Electrum cüzdanın kullanıldığı varsayılıyor. Ücretsiz olarak indirilip kurulabiliyor ve bütün blok zincirini bilgisayarınıza indirmek zorunda kalmıyorsunuz. Bu sayede cüzdan programının ve bilgisayarın hızında bir kasılma olmuyor. Aynı zamanda alan tasarrufu sağlıyor. Mobille birlikte Windows, Mac ve Linux sistemlerinde de kullanılabiliyor. İşletim ücretinin düşük olması, işlem süresinin oldukça hızlı olması, büyük kripto para fonlarının yönetiminde dahi kullanılabilmesi Electrum’un ayrıcalıkları arasında yer alıyor.

2.           Exodus

Her geçen gün popülaritesini arttıran masaüstü kripto para cüzdanlarının başında Exodus geliyor. Tamamen ücretsiz bir yazılıma sahip olan cüzdan, piyasanın birçok büyük parasını saklayabilmeye imkân veriyor. Kişiler arasında başka para birimlerinin değiş tokuşuna fırsat veren cüzdanın takas seçeneği yerleşik olarak geliyor. Henüz mobil versiyonu bulunmuyor.

3.           Copay

Sadece Bitcoin depolama hizmeti veren Copay, pek çok artı özelliğiyle Bitcoin yatırımcıları arasında oldukça fazla ilgi görüyor. Ücretsiz bir yazılım cüzdanı olarak geliyor. Mobil cihazlarda odluğu gibi Mac, Windows ve Linux işletim sistemli cihazlarda da kullanılabiliyor. Birden fazla kullanıcı, yatırımlarını tek bir Copay cüzdanda takip edebiliyor. Bitpay’ın geliştirdiği cüzdan, markanın bütün avantajlarını kullanıcılarına sunuyor. Yeni başlayanların daha rahatça kullanabileceği kolaylıkta olurken düzenli olarak ödeme işlemlerinde Bitcoin’i kullanan kişilerin son derece işine yarıyor. Güvenliği daima öncelikleri arasında tutuyor.

4.           Atomic Wallet

Masaüstü kripto para cüzdanları arasında en kullanışlı ara yüze sahip olanlardan birisi Atomic Wallet. Cüzdan, kullanıcılarına üç yüzden fazla kripto parayla işlem yapabilme şansı veriyor. Linux, Windows ve Mac işletim sistemine sahip bütün bilgisayarlarda kullanılabiliyor. Hatta mobilde de kullanılıyor. Merkezi olmayan depolama alanı sunuyor. Kredi kartıyla kripto para alımı yapabilmek için de yerleşik bir seçenekle geliyor. Anında takas yapabilme sayesinde hızlı değiş tokuş fırsatı oluşturuyor.

5.           Monero

Masaüstü kripto para cüzdanları arasında en popülerlerinden birisi de Monero. Kullanıcıları için ful node görevi de gören Monero, blok zinciri senkronizasyonun biraz yavaş işlemesinden dolayı eleştiri alıyor. İlk indirme ve kurulum sırasında biraz zaman alıyor. Oysa bu, zaten birçok masaüstü para cüzdanı için geçerli bir durum. Her yeni güncelleme ile de bu sorunların üstesinden gelmeye başladıkları aşikâr.

6.           Multibit HD

Multibit HD masaüstü kripto para cüzdanı piyasasının en eski üyelerinden birisi. Cüzdan, kullanıcılar açısından oldukça kolay ve etkili bir ara yüze sahip bulunuyor. Cüzdan üzerinden ücret kontrolleri yapılabiliyor. Tek ikonla mesaj gönderilebiliyor. Donanım cüzdan desteği sayesinde yardım alınabiliyor. Belki piyasadaki masaüstü cüzdanların en başarılısı değil; fakat kullanıcıların ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilir. 40’tan fazla dili destekleyen cüzdanda kullanıcılar ara yüz dilini rahatlıkla değiştirebiliyorlar. Üç işletim sisteminde de başarıyla kullanılabiliyor.

7.           Bitcoin Core

Bitcoin Care oldukça fazla tercih edilen bir masaüstü kripto para cüzdanı olsa da diğerlerinden onu farklı kılan temel bir özelliği bulunuyor. Diğer cüzdanlar havale işlemlerini onaylamak için blok zincirini kullanmaz ve kopyasını almazken Bitcoin Care bilgisayara bütün bir blok zinciriyle geliyor.

130 GB’tan fazla bir kapasiteye sahip blok zinciri üzerinde çalışmak biraz karmaşık gelebilir. Oldukça da zaman alabilir. Fakat yazılımı indirip kurulumunu yaptığınızda bağımsız olarak ağ üzerine havalelerinizi onaylayabilir, sistemde başka kimseye güvenmek zorunda kalmazsınız. Her üç işletim sisteminde de çalışabiliyor. Bazı yatırımcılar bu kadar uğraşa değmeyeceğini de düşünebiliyor.

8.           Armory

Armory, Bitcoin alanında çok iyi bilinen, özellikle de güvenliği ile öne çıkan bir marka konumunda. Eğer önceliğiniz güvenlikse Armory şifrelemeleriyle, soğuk depo seçeneğiyle farklı özellikleri bir arada sunuyor. Kullanımı biraz karmaşık olduğu için daha çok ileri seviye kullanıcılara hitap ediyor görünse de Bitcoin güvenliği söz konusu olduğunda Armory en çok ilgi gören markalardan biri oluyor. Yazılımı her üç işletim sistemi bilgisayarlarında rahatlıkla kullanılabiliyor.

9.           Ledger Live

Ledger Live masaüstü kripto para cüzdanı olarak kullanılabilecekler arasında en ideallerinden birisi. Kendine ait donanım cüzdanlarıyla birlikle kullanılabiliyor ve oldukça kullanışlı ve kolay ara yüzüyle dikket çekiyor. Varlıklarınızı offline, yani internet erişimi olmadan da güvenli biçimde saklayabiliyorsunuz.

10.         Wasabi

Wasabi yüksek seviyede gizlilik ve güvenlik arayanlar için ideal bir seçenek. Windows, Linux ve Mac işletim sistemlerinin üçünde de kullanılabiliyor. İşlemler oldukça hızlı yapılabiliyor.

Yazar: Haber Takip

Etiketler: .

Puan:

Önceki Yazı

today19 Temmuz 2020

  • 19
close

Teknik Haber Takip

Proof of Developer Nedir?

Proof of developer, “geliştirici kanıtı” olarak Türkçeleştirilebilir ve PoD olarak da geçer. Bir kripto para birimini oluşturan gerçek, canlı bir yazılım geliştiricinin kanıtını sağlayan herhangi bir doğrulamadır. Proof of developer ...


Benzer Yazılar

Yorumlar (0)

Bir Yorum Bırakın

Email Adresiniz Paylaşımda Gözükmeyecektir. İşaretli Alanların Doldurulması Zorunludur.Site Kullanımı Hakkında

Uyarı!

Sitemizde yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildir ve okurlarımızın yatırım ve hareketlerinin sonuçlarından Borsa Blockchain sorumlu değildir.


Blockchain ve Kripto Para Dünyasına Adım Atın

Hakkımızda

Borsa Blockchain 2019 yılından bu yana okuyucularına Blockchain ve Kripto Para Dünyasında gerçekleşen gelişmeleri hızlı ve güvenilir bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Sitemizde yer alan Haber, Analiz ve Teknik yazıları ile kendinizi geliştirebilir ve gündemden haberdar olarak Blockchain dünyasında ilerleyebilirsiniz.


Bize Ulaşın

İletişim

Biz ulaşmak isteyen okurlarımız yukarıda bulunan İletişim sayfasından bizlere rahatlıkla ulaşabilir. Eğer dilerseniz, bizlere iletisim@borsablockchain.com mail adresinden de ulaşabilir, mesajınızı iletebilirsiniz.